Průmyslová zóna v Novém Sedle.

Průmyslová zóna v Novém Sedle. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Spalovnu plastů v průmyslové zóně nechceme, mají jasno v Novém Sedle

  • 4
Zpátečku zařadilo město Nové Sedlo. Až trochu se zpožděním a s obavami starosta Martin Loukota zjistil, co vlastně chystá investor, který by rád koupil asi polovinu pozemků v místní dokončované průmyslové zóně. Závod na likvidaci plastů metodou termální depolymerizace město na svém území nechce.

"Jako se z ropy vyrábějí plasty, tak tohle by byl obrácený postup - z plastů vzniká lehká ropa. Jakýkoliv záměr, který by hrozil ekologickou havárií, v zastupitelstvu nepodpoříme," prohlásil v úterý Martin Loukota.

On i další radní se takhle rozhodli s tím, že férové bude investora nejdříve vyslechnout a promluvit s ním. Nejdříve by rada chtěla vidět projektovou dokumentaci k fabrice, technické zprávy, studii o vlivu na životní prostředí. Tak daleko investor s přípravami určitě není.

Proto je podle starosty nereálné, aby zastupitelé na toto téma diskutovali nebo rovnou rozhodovali o prodeji pozemků v zóně na svém zasedání už příští týden. Původně to ale před čtrnácti dny Loukota naznačoval a mluvil o investorovi jako o významném.

"Pozveme ho na radnici, aby vysvětlil svou žádost a záměr. V tuto chvíli nedovolíme nic, co by zhoršovalo zdejší už tak dost zasažené životní prostředí. A už vůbec ne spalovnu," ujišťuje Loukota.

Debata o využití jediné průmyslové zóny na Sokolovsku přijde v Novém Sedle na přetřes nejdříve v březnu. Času má město zatím dost, zónu dostaví za 150 milionů korun díky dotaci od státu letos v srpnu.

Město ani neví, kdo je investor

Loukotovi navíc není jasné, kdo vlastně investorem je. Na radnici leží jen žádost o pozemky podepsaná fyzickou osobou. V pozadí bude některá z firem. "Proto jsme hodně vlažní. Dokud se aspoň nedozvíme, kdo je partnerem, tak žádost bude ležet někde v šuplíku."

Podle Jindřicha Petrlíka, šéfa ekologické organizace Arnika, by šlo v Novém Sedle o provoz, který se dá nazvat zjednodušeně spalovnou plastových odpadů.

"Nikde v republice termální depolymerizace zatím ještě nefunguje. Několik firem velkou jednotku připravuje, aby ji mohly ukazovat a prosadit i na jiných místech," tvrdí Petrlík. Například v Loděnici se na tento záměr zpracovává hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA).