Bangladéšan Shameem Khan provozuje kousek od hotelu Thermal indickou restauraci Tandoor.

Bangladéšan Shameem Khan provozuje kousek od hotelu Thermal indickou restauraci Tandoor. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Inženýr z Bangladéše vaří indické speciality, ale chutná mu česká klasika

  • 2
Čtyřicetiletý Shameem Khan z Bangladéše, kterému přátelé říkají Šami, se před třemi lety přistěhoval do Karlových Varů, aby tady v centru provozoval indickou restauraci.

"Snažil jsem se i podnikat, ale nikdy jsem to nebral příliš vážně. Pořád jsem však toužil po tom, mít svůj vlastní podnik," vyznal se Shameem Khan.

A nakonec si svůj sen splnil. Přesvědčil ho dobrý přítel z Tuniska, který si všiml volného místa pro restauraci pár kroků od karlovarského hotelu Thermal.

"Chodí sem Číňani, lidé z Hongkongu, Poláci, Francouzi, lidé z českých velkoměst," pochlubil se rozmanitou společností ve svém podniku.

"Jen Karlovaráci si sem cestu z nějakých záhadných důvodů nenašli. Nevím proč. Buď si myslí, že jsme extrémně drazí, nebo se bojí, že neumíme česky," přemýšlel Šami.

Do Čech přijel studovat vysokou školu elektrotechnickou

Při přípravě jídla sází často na improvizaci. "Základem naší kuchyně jsou kvalitní suroviny. Používáme hlavně čočku, rýži, různé placky a koriandr. To je taková indická petržel. A taky nesmím zapomenout na všeobecný fenomén, kterým je kari koření," naznačuje Šami.

Rodákovi z Bangladéše chutná ale klasická česká kuchyně. "Omáčky jsou výborné. Svíčková, guláš, to mám rád. Osobně jsem ho nikdy vařit nezkoušel, ale kdyby mi to někdo ukázal, asi bych to zvládl," říká.

Do Čech přijel Shameem Khan v roce 1990, aby vystudoval vysokou školu elektrotechnickou. To se mu podařilo, ale nakonec mu učarovalo kuchařské řemeslo.

,