Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O kraslickou textilku Sametex mají zájem Italové. Zaplatí její dluhy

  18:31aktualizováno  18:31
Se smělým plánem přichází do Kraslic italská firma Marzotto. Chce převzít skomírající a ohroženou textilku Sametex a mimo jiné zaplatit všechny její dluhy. Ty přesahují 200 milionů korun. Italové by zároveň do roku 2015 chtěli zvýšit počet zaměstnanců na 191. To je téměř dvakrát více než nyní.

(ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sametex Kraslice skončil letos v únoru v úpadku. Do něj ho zavedla sama mateřská firma Redaelli Velutti. Firmu vyrábějící oděvní samety, potahové látky a plyše chtějí teď zachránit jiní Italové, skupina Marzotto.

Šance pro nezaměstnané

Jaroslav Januš z Úřadu práce v Sokolově si je téměř jistý, že pokud firma bude chtít přijmout necelou stovku pracovníků, uspěje.

Hlavně proto, že Kraslicko patří k oblastem s vyšší nezaměstnaností a také s tradicí výroby textilu. "Myslím, že v okolí najde Sametex dostatek kvalifikovaných lidí. Je to pro mikroregion dobrá zpráva," řekl Januš.

Ta před pár dny předložila insolvenčnímu správci ambiciozní plán na reorganizaci Sametexu. Pokud dají věřitelé a soud souhlas, převezme Marzotto předlužený Sametex a vyřeší problém tím, že navýší jeho základní jmění o 193 milionů korun.

Ke svým pohledávkám se tak dostanou ve stoprocentní výši všichni, jimž firma dluží. Hlavně Redaelli Velutti (175 milionů), banky, ale i řada místních firem. Včetně třeba Kraslické městské společnosti, která čeká na 1,5 milionu korun.

Marzotto zároveň nabízí, že půjčí Sametexu milion eur na provoz. Ve zveřejněném plánu do roku 2016 předpokládá zvýšení obratu Sametexu na skoro trojnásobek.

"To bude podpořeno i růstem počtu personálu ve výrobní i obchodní oblasti, pořízením nových strojů a obnovou stávajících," uvedl jednatel Sametexu Thomas Andreae.

Sametex může vstupem do skupiny firem Marzotto vydělat a stát se jejím předním dodavatelem sametu. Ani teď nemá textilka potíže s nedostatkem zakázek. Spíš jí chybí provozní kapitál.

Jiný vážný zájemce o Sametex se zatím neobjevil

Italové chtějí, aby Sametex podstatně zvýšil produkci pro kvalitní dámské i pánské oděvy s použitím luxusních vláken, jako je kašmír, hedvábí, len.

Dále uvažují o vstupu do odvětví domácího designu a textilu. Sametex bude potřebovat a dostane nové stavy, barvicí stroje.

"Marzotto je jediný vážný zájemce o Sametex. Má o něj enormní zájem. Podobných reorganizací zatím není v Česku mnoho," komentovala "námluvy" se strategickým partnerem Petra Stupková z advokátní kanceláře Žižlavský a partneři. Kancelář je insolvenčním správcem kraslické firmy.

Jednání a rozhodování o příchodu Marzotta se celé léto vleklo, chyběl znalecký posudek k ceně majetku Sametexu. Odborný odhad před pár dny vznikl. Podle něho je tržní hodnota textilky 5,2 milionu korun (majetek po odečtení závazků).

K projednání dokumentu se někdy v říjnu sejdou věřitelé. Kvůli tomu, že Sametex měl řadu zahraničních věřitelů, ještě nedoběhla lhůta pro přihlašování jejich pohledávek. Přezkum těchto dluhů je naplánován na 10. října.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz