Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První dáma si prohlédla rozbořené i obnovované budovy lázní v Kyselce

  11:26aktualizováno  11:26
Původně měl navštívit bývalé lázně Kyselka prezident Miloš Zeman. Místo něj se s postupem záchrany zdevastovaných budov přijela seznámit jeho manželka. I tak byli lidé s její přítomnosti spokojení. Mohli porovnat dvě hradní návštěvy.

První den návštěvy Karlovarského kraje se Ivana Zemanová podívala také do obnovovaného areálu někdejších lázní Kyselka. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Při návštěvě prezidenta Václava Klause v září 2011 padla na adresu generálního ředitele Karlovarských minerálních vod Alessandra Pasquale slova o dobytku. A ředitel dal viceprezidentovi památkové asociace Martinu Kadrmanovi facku.

Nyní je radnice v Kyselce spokojená, že bývalé lázně zviditelnila Ivana Zemanová svojí přítomností pozitivně. Kyselce by mohla pomoci i jako patronka benefičního koncertu. Příležitost by se mohla naskytnout ve Varech, kde v místní aréně plánuje akci obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka.

"Byli bychom velmi rádi, kdyby paní Zemanová převzala záštitu nad koncertem ve prospěch Kyselky," prozradil jeden ze svých plánů ještě před pondělním příjezdem první dámy Vladimír Lažanský, který předsedá obecně prospěšně společnosti. Dodal, že už začal jednat s uvažovanou tváří koncertu, hercem a moderátorem Markem Ebenem.

Klaus viděl plány na zbourání většiny budov

Starosta Kyselky Aleš Labík přivítal návštěvu z Prahy kyticí květů.

"Ukázali jsme paní Ivaně Zemanové současný stav památkově chráněných budov a na čem obecně prospěšná společnost lázně Kyselka pracuje," konstatoval starosta. Dodal, že každá návštěva přispívá k zájmu případných sponzorů.

V době, kdy přijel Václav Klaus do Kyselky, podepsalo petici na záchranu lázní označenou prezidentem za "manipulaci" 14 tisíc lidí. V pondělí jich bylo 28 312.

Pětasedmdesátiletý Řek Ilias Michopulos, který jako dítě z dětského domova v Kyselce pamatuje její bývalou slávu, měl z návštěvy Ivany Zemanové několikanásobnou radost.

"Díky zájmu z Hradu se může zapojit do záchrany Kyselky více lidí. Konečně je pryč spor o tom, komu patří polorozbořené budovy. Karlovarské minerální vody jsou nyní jedním z pěti zakladatelů obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, která se pustila do záchrany kulturního dědictví," uvedl Ilias Michopulos, který žije v Praze.

V září roku 2011 byl při tom, když Alessandro Pasquale ukázal Václavu Klausovi revitalizační plány. Ty počítaly se zbouráním většiny budov. Buldozery však nenastoupily a minerální vody spolupracují na záchraně všech budov.

Většina místních lidí, kteří v pondělí doprovázeli Ivanu Zemanovou při prohlídce Mattoniho vily i jiných objektů, si myslí, že se záchrana po desítkách let podaří. "Věřím obecně prospěšně společnosti," vyjádřil své přesvědčení Josef Coufal.

Někteří z místních lidí zůstávají dál skeptičtí. Připomínají, že zatím žádné z plánů na obnovu Kyselky za posledních dvacet let nevyšly.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz