Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hornický dům v Jáchymově se sune k zemi. Radnice začala s demolicí

  16:12aktualizováno  16:12
Vedení jáchymovské radnice dalo pokyn k demolici někdejší chlouby, nyní ostudy města. Tento týden začala demolice Hornického domu, která potrvá tři měsíce. Na jeho místě vznikne parčík s lavičkami a fotografiemi připomínajícími bývalou slávu kulturního stánku.

Vedení radnice podepsalo smlouvu, podle které by měly demoliční práce skončit během čtvrt roku. Na bourání kdysi věhlasného domu pro horníky město v květnu vypsalo výběrové řízení. Hlavním kritériem výběru byla nejnižší cena.

Jak chátral Hornický dům

Hornický dům v Jáchymově býval chloubou města.

Hornický dům dříve vlastnila společnost VP Select patřící ruským a ukrajinským majitelům. Plánovali jeho přeměnu v hotelový komplex se 120 lůžky a kinosálem, kvůli ekonomické krizi vycouvali. Radnice jim nabídla odkoupení domu za symbolickou korunu, s tím ovšem nesouhlasili. Kvůli bezpečnosti obyvatel jim radní přikázali ohraničit dům plotem, který však zasahoval na městské pozemky. Za jejich zábor podnikatelé neplatili. Dluh se vyšplhal k 70 tisícům korun, soud pak rozhodl o dražbě, kterou vyhrála radnice. Ta pak rozhodla o demolici domu.

Demolici totiž Jáchymovští platí z městských peněz, dotace na podobné věci se shání těžko. Soutěž vyhrála chomutovská společnost, která práci nabídla za 1,7 milionu korun. Zastupitelé přitom předtím počítali s cenou kolem tří milionů.

"Do výběrového řízení se přihlásilo asi 22 firem, zájem byl velký. Nabídka chomutovské firmy byla oproti ostatním cenově diametrálně odlišná. Snad se to dá za tu cenu opravdu zvládnout. Uvidíme, jestli nebude potřeba víc peněz i kvůli opěrné stěně stojící za domem," uvedl Jan Hadrava, vedoucí hospodářsko-správního odboru Městského úřadu Jáchymov.

Opěrná zeď je pod dozorem

Právě kolem opěrné zdi za Hornickým domem panovaly mezi zástupci města největší obavy. Říkalo se totiž, že celý dům drží. Město na ni proto nechalo zpracovat odborný posudek, který tuto domněnku vyvrátil. "Odborníci to stále sledují a zatím jsou klidní," řekl Hadrava.

Bourání domu podle něj nijak neovlivňuje dopravu ve městě. "Zatím to zvládáme bez výraznějších dopravních omezení, vozovka je jen zúžená, ale auta normálně projíždějí," popsal Hadrava. V případě potřeby mají možnost svést auta do jednoho pruhu.

Vedení města už má připravené plány, co na pozemku po zbourání nemovitosti vznikne. "Bude tam parčík, kde budou lavičky a prolézačky pro děti, zároveň se také pokusíme vystavit pár archivních fotek z dob, kdy Hornický dům zažíval svou největší slávu," uvedl Jan Hadrava.

Hornický dům v Jáchymově byl v padesátých letech centrem hornické zábavy, pořádaly se v něm nejrůznější kulturní představení a plesy. V přízemí fungovalo také kino.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz