Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Hornickém domu půjde v Jáchymově k zemi další ruina, bývalá Medika

  13:25aktualizováno  13:25
Za minulého režimu sloužila jako sklad léčiv. Její ruinu míjejí lidé, kteří jezdí do Jáchymova od Ostrova, ovšem dlouho už na ni zřejmě koukat nebudou. Stejně jako Hornický dům na náměstí i zchátralou Mediku poslala jáchymovská radnice do dražby a s největší pravděpodobností ji také brzy čeká demolice.

Jáchymovská radnice má ze sebou dražbu bývalé Mediky - tovární budovy, která hyzdí vjezd do města. Radnice ji chce podobně jako Hornický dům výhodně koupit a zdemolovat. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Název Medika zřejmě vychází z původního účelu stavby. "V době privatizace ji získala německá společnost, která v ní v devadesátých letech vyráběla odlitky z plastu. Stala se však trnem v oku lidem ze životního prostředí i živnostenského úřadu. Po tlaku těchto institucí přesunula výrobu jinam, řekl bych, že více na východ," vypráví starosta Jáchymova Bronislav Grulich.

Od té doby Medika chátrala, až se stala jednou ze strašidelných staveb města. Poté radnice dělala vše proto, aby budova skončila v exekuci a město ji mohlo koupit. To se jí před pár dny povedlo. Jáchymov koupil Mediku za vyvolávací cenu, která byla 87 tisíc korun.

"Nyní bych chtěl o objektu jednat ještě s památkáři, protože se tam údajně nacházejí torzální zbytky Petrova mlýna, který byl možná nejstarším mlýnem v Čechách," řekl starosta Grulich.

Vedení Jáchymova má však v rukou vydané demoliční rozhodnutí, přesto by rádo od památkářů slyšelo jejich vizi. Nejspíš během příštího roku však půjde Medika k zemi.

"Tato hrůza před Jáchymovem mi vadí, jsem ochoten tam zachovat třeba pozůstatky základů mlýna, ale jinak jsem přesvědčen, že ta stavba musí zmizet. Zakonzervovat budovu by stálo strašně peněz, které nemáme," řekl Bronislav Grulich, který by se s památkáři prý rád dohodl na rozumném kompromisu.

Na místě možná vznikne vodní elektrárna

O tom, co z Mediky vznikne, zatím radní teprve jednají. Minulý týden se starosta sešel s investorem, který má zájem postavit místo ní malou vodní elektrárnu o výkonu asi 15 kilowatt. "Byla by opravdu malinká, protože v potoce neteče moc vody a není tam velký výškový spád, ale vybudovat by tam šla," řekl starosta.

Jeho vizí je postavit vedle elektrárny výletní restauraci, protože je místo dobře dostupné od Radium Palace. Po drobných úpravách by to prý byla procházka příjemná jak pro lázeňské hosty, tak pro obyvatele Jáchymova.

"Bylo by i pěkné třeba za sklem ukázat vodní elektrárnu, tedy turbínu a generátor, aby si lidé udělali představu. A kdyby se nám podařilo osadit ještě nějaký historický unikát, bylo by to o to hezčí," vymyslel Bronislav Grulich nový výletní cíl města.

Riuna bývalé Mediky možná není posledním strašákem, kterého se chce město zbavit. První, u kterého se to radnici povedlo, byl Hornický dům, do kterého se těžké stroje zakously letos v létě.

Dům patřil společnosti VP Select, která ho chtěla proměnit v hotelový komplex s kinosálem, nakonec ale od plánů ustoupila. Radnice jim nabídla odkoupení domu za symbolickou korunu, s tím ovšem firma nesouhlasila.

Kvůli bezpečnosti obyvatel jim radní přikázali ohraničit dům plotem, který však zasahoval na městské pozemky. Za jejich zábor podnikatelé neplatili. Dluh se vyšplhal k 70 tisícům korun, soud pak rozhodl o dražbě, kterou vyhrála radnice. Hornický dům stál město 71 tisíc korun, jeho demolice 1,7 milionu korun.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz