Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jáchymov koupil za 70 tisíc Hornický dům. Za miliony ho nechá zbourat

  7:41aktualizováno  7:41
Ruina, zřícenina, největší ostuda. To byl pro Jáchymov dlouhá léta Hornický dům, který strašil lidi na náměstí. Brzy ale dostraší. Radnice rozpadající se budovu koupila za 70 tisíc korun v dražbě. A už plánuje demolici.

Ruina Hornického domu v Jáchymově. | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

Největším přáním starosty Bronislava Grulicha teď je, aby se na jeho místě za rok touto dobou zelenala tráva. "Už jsem požádal statika, zda by nám posoudil, jestli bude stačit prostá demolice," říká.

Fotogalerie

Hornický dům není jedinou budovou, jejíž ruiny mají osud spočítaný. Radnici už rozhodnutím soudu připadl objekt bývalé Mediky pod Jáchymovem, jehož majitelem byla německá společnost. O dům se ovšem nestarala a s radnicí nemluvila. Na demolici už je vypsané výběrové řízení.

"Zachováme jen torza Petrova mlýna, náklady na demolici budeme po německé firmě vymáhat," říká starosta. Poslední dům, který nechají jáchymovští radní zbourat, je budova bývalého tabáku ve spodní části náměstí. Bojí se, že by se mohla brzy zřítit.

Ačkoli Jáchymov vydražil Hornický dům za pouhých 70 tisíc, městská kasa se kvůli bourání ještě pořádně prohne. Na demolici existují dva odhady, první počítá s částkou 3,8 milionu, druhý - levnější - se dvěma miliony korun.

Hornický dům

Budovu kdysi vyhlášeného kulturního centra Hornický dům před dražbou vlastnila pražská společnost VP Select, která patří ruským a ukrajinským majitelům. Před sedmi lety předložili v Jáchymově návrh rekonstrukce, díky níž by se Hornický dům proměnil v hotelový komplex se 120 lůžky a komfortním kinosálem. Otevřít jej chtěli v roce 2013.

Když Evropa upadla do ekonomické krize, investor ale začal couvat. S nabídkou, že radnice dům za symbolickou korunu koupí, však nesouhlasil. Podnikatelé z východu chtěli půl milionu. Kvůli bezpečnosti lidí jim radnice alespoň nařídila, aby kolem chátrajícího domu postavili plot. Protože zasahoval na městské pozemky, úředníci vyčíslili společnosti jejich zábor. Ten ale neplatila. Když se dluh vyšplhal k 70 tisícům, soud rozhodl o dražbě, radnice, která ji přišla vyhrát, zase o demolici, na kterou kývli i památkáři.

"Uvidíme, s čím teď přijde statik. Pokud by nestačila jen demolice a museli bychom sanovat opěrné stěny, potřebovali bychom až dvojnásobnou částku," konstatuje Bronislav Grulich. Vedení města se proto poohlíží po grantech, a to jak evropských, tak krajských.

Torzo domu, který byl desetiletí centrem společenského života ve městě, tak pošlou brzy k zemi buldozery.

"Dům byl vyhlášený v širokém okolí. Horníci tady tvořili v podstatě jádro pracovní síly. Hodně se hovoří o politických vězních, ale pracovali tady i desítky tisíc běžných horníků. Byly v něm klubovny, kde mohli hrát šachy nebo kulečník, konaly se v něm kulturní představení, bály, plesy a pochopitelně i zasedání tehdejšího národního výboru, protože dům stojí blízko radnice," vzpomínal začátkem letošního roku Oldřich Ježek, bývalý učitel a jáchymovský kronikář.

Tři největší hrůzy Jáchymova, tedy Hornický dům, bývalá Medika a tabák by podle starosty mohly zmizet do dvou let. "Podoba města se začíná měnit k lepšímu," těší ho. Bronislav Grulich má navíc zprávy o tom, že lidé chystají nové fasády, radnice dokončuje rekonstrukci horní části náměstí a začala opravovat jednu opěrnou stěnu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz