V Jáchymově se loučili s létem a vybírali nejlepší prvorepublikovou buchtu

  10:10aktualizováno  10:10
Na loučení s létem v Jáchymově tradiční soutěž o nejlepší koláč vystřídala nejlepší prvorepubliková buchta. Moučníky hodnotila odborná porota, která posuzovala vzhled i chuť. Vítězem se nakonec stala prezidentská bábovka.

Parkem u lázeňského domu Agricola se nesla hudba, lidé tančili, děti poletovaly od stánku ke stánku, a ti největší odvážlivci si dokonce zkusili podojit umělou krávu. Letošní ročník byl ale výjimečný ještě něčím jiným. 

Fotogalerie

Tradiční soutěž o nejlepší koláč vystřídala nejlepší prvorepubliková buchta. Nakonec se přihlásilo pět amatérských kuchařek, které předvedly svůj pekařský um. Od makovce plněného meruňkovým džemem přes mandlový koláč Adiny Mandlové až po klasiku v podobě tradiční prezidentské oříškové bábovky.

Aby se skutečně ukázalo, který moučník je ten nejlepší byla svolaná odborná porota. Čtyři ochutnavači měli plnou pusu práce a nelehké rozhodování. Hodnotilo se totiž úplně všechno od chuti až po vzhled. „Vybírání bylo náročné. Proto to byla soutěž,“ řekl jeden z porotců Josef Železný. Tomu přitakal i sám starosta Jáchymova a další porotce Bronislav Grulich. „Soustředili jsme se samozřejmě na chuť.“ 

Nakonec nám porotci prozradili i recept, jak navnadit chuťové buňky. „Dal jsem si silné ristretto a pak jsem dostal chuť na bábovku a myslím si, že jsem díky tomu hodnotil velice objektivně,“ svěřil se Železný.

Podobně na tom byl i starosta Grulich. „Mám rád klasiku. Naopak nemám rád kupované prvky, kdy se dezert posype něčím barevný. A stejně jako kolegu i mě nejvíce upoutala klasická bábovka, která byla opravdu vynikající,“ dodal.

Vítězkou soutěže o nejlepší prvorepublikovou buchtu vyhrála se svou prezidentskou bábovkou Kateřina Šišková. „Ořechy do bábovky jsem loupala čerstvé ze Slovenska. A bábovku samotnou jsem pekla dvě hodiny. Dokonce i ozdobnou růži z marcipánu jsem dělala sama,“ popsala Šišková.

Jako jedna z mála se opravdu striktně držela prvorepublikové tradice. „Bábovka je česká klasika. Jsou k vidění všude ve starých filmech. Už od začátku, kdy jsem věděla o soutěži, jsem měla jasno v tom, co upeču,“ řekla Šišková. Kateřina je ostřílená pekařka. Na Jáchymovské loučení s prázdninami peče pravidelně. Toto je její druhá výhra.

Nadace St. Joachim se letos v rámci 100. let výročí vzniku Československa držela tématu První republiky. Kromě přehlídky v kostýmech a dobových veteránů byl v kostýmu i moderátor Petr Batěk z chebského divadla. Během celé akce bylo možné potkávat elegantní dámy nebo gentlemany v klobouku. Stačilo jen smeknout. 

Ořechová bábovka pana prezidenta

Kvásek: 

 • 50 ml vlažného mléka
 • 42 g droždí (1 kostka)
 • 1 lžíce cukru krupice

Suroviny:

 • 150 g másla
 • 75 g cukru krupice
 • 1 vanilkový cukr
 • 5 ks vajec
 • Najemno nastrouhat kůru z jednoho pomeranče
 • 150 g mletých vlašských ořechů
 • Špetka soli
 • 150 g hladké mouky
 • Máslo na vymazání formy, mouka na vysypání formy a cukr na poprášení

 Postup:

1. Do vlažného mléka rozdrobte droždí a smíchejte s cukrem. Poté nechte kvásek vzejít na teplém místě, a to asi 15 minut. Mezitím si vymažte a vysypte formu na bábovku.

2. Poté ušlehejte máslo s oběma cukry a vejci do husté pěny. Vmíchejte pomerančovou kůru, ořechy, sůl a mouku. Vlijte kvásek a lžící nebo vařečkou promíchejte. Vzniklé těsto pak vlijte do připravené formy. 

3. Troubu předehřejte na 180°. Do předehřáté trouby pak dejte bábovku. Po dvaceti minutách ji zakryjte alobalem, aby se vám nepřipálila. Poté pečte dalších 25 až 40 minut. Upečenou bábovku pak vyndejte z trouby a nechte vychladnout ve formě na mřížce. Pak už ji jen vyklepněte a posypte cukrem.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Šéfka Puppu převzala primátorský řetěz, radní budou stát o dva miliony víc

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Karlovy Vary mají novou vládu. Primátorkou se stala bývalá dlouholetá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer...

Další z rubriky

Hasiči v kraji potřebují nové lidi, nemůžou ale slíbit náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje potřebuje příští rok získat až deset nových členů. Proto se rozhodl doplnit...

Lidé někdy pomocí zvířatům spíše uškodí, říká jejich zachránce

Ve zvířecích záchranných stanicích se nyní nejčastěji starají o ježky.

Na podzim začíná období ježčího stěhování a hledání místa k přezimování. Útulky a záchranné stanice se pak plní malými...

Cyklisté u Chebu už nebudou muset přejíždět silnici, podjedou ji tunelem

Cyklostezka Cheb-Waldsassen na tělese bývalé železniční trati.

Cyklostezka vedoucí z Chebu na německý Waldsassen bude bezpečnější. Cyklisté už v úseku U Kočího nebudou muset...

Najdete na iDNES.cz