Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Jáchymova se vrátili strážníci. Půjčují si je z Ostrova

  13:11aktualizováno  13:11
Na pořádek v Jáchymově po letech opět dohlížejí městští policisté. Posledního ze tří strážníků radnice propustila v roce 2009, protože na jeho práci nezbyly v městské pokladně peníze. Ale pro letošek si Jáchymov předplatil za 550 tisíc korun motorizovanou hlídku ze sousedního Ostrova.

Po čtyřech letech mají strážníky i v Jáchymově. Ve městě tráví dvě až tři hodiny denně. Ilustrační foto. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Strážníků se v uplynulých letech dožadovali mimo jiné obyvatelé jáchymovské ulice K Lanovce, kde bydlí poměrně silná komunita Romů. Jedná se o lázeňskou část města. Určité problémy tam podle vedení města jsou večer.

"Dva městští policisté z Ostrova k nám minimálně jednou denně zajíždějí zhruba na dvě až tři hodiny. Zaparkují auto a hlídkují po městě. Máme domluvené jednotlivé akce, jako je například měření rychlosti, kontrola parkování či pobíhání psů," řekl jáchymovský starosta Bronislav Grulich.

V případě potřeby přijede hlídka z Ostrova na telefonické zavolání. Občané mohou využít linku 158. Státní policisté rozhodnou, jestli případ patří do jejich kompetence, anebo si pozvou pomoc z Ostrova.

Lidé novinku vítají

Půjčování strážníků funguje druhý měsíc a podle starosty lidé novinku uvítali. "Například generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha stále tlačil na to, aby na bezpečnost v lázeňském městě dohlíželi městští strážníci," připomenul starosta Grulich.

Z dohodnuté roční sumy 550 tisíc korun je určeno 100 tisíc na vybavení nového strážníka v řadách ostrovské městské policie a jeho vstupní zaškolení.

Zbytek padne na provozní a mzdové náklady. Pokud by radnice zřídila vlastní městskou policii, podle odhadů starosty by musela zaměstnat sedm lidí. Jejich mzdy a další výdaje by městský rozpočet zatížily zhruba 4 miliony korun.

V Jáchymově plánovali městskou bezpečnostní službu už v roce 1991. Město tehdy prodalo za 18 milionů korun hotel na Klínovci firmě Interconex. Ta se zavázala, že bude službu platit pět let, dohodu ale nikdy nesplnila.

Smlouvu o půjčení strážníka si začal s Ostrovskými vyřizovat za stejných finančních a provozních podmínek i nedaleký Hroznětín.

"Počítáme, že na naše správní území strážníci začnou zajíždět od března," sdělil starosta Hroznětína Martin Maleček. Pod správou obce je i rekreační oblast Velký Rybník, kde kontrolovala zákaz vjezdu a parkování státní policie. Parkovat se tam smí jen na vlastních pozemcích, protože místní komunikace jsou úzké. Od března vše ohlídají také strážníci. Zaměří se i na černé skládky.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz