Historik karlovarského muzea Jan Nedvěd ukazuje originál jáchymovského tolaru z...

Historik karlovarského muzea Jan Nedvěd ukazuje originál jáchymovského tolaru z roku 1520, nejstarší typ šlikovského tolaru z jáchymovské mincovny. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Mince, která změnila svět a dala jméno americkému dolaru, slaví 500 let

  • 11
Třídenními slavnostmi si lidé na Karlovarsku připomenou 500 let od okamžiku, kdy český zemský sněm povolil svým rozhodnutím Šlikům oficiálně ražbu tolaru v jáchymovské mincovně. Stalo se tak 9. ledna 1520.

„Pro samotné město to znamenalo veliký rozkvět. Šlikové si na všechno museli půjčit od norimberských bankéřů a je otázka, kolik z úvěru čerpali, než začali razit mince. Jakmile ale ražba začala, mohli je konečně vyvážet do Německa,“ uvedl historik karlovarského muzea Jan Nedvěd. 

Jednalo se podle něj o první minci, která nesla erb obyčejného šlechtického rodu, což bylo do té doby něco naprosto nemyslitelného v rámci celé Evropy.

„Všude byly buďto zemské znaky, nebo erby vládnoucího rodu,“ doplnil. 

Díky svému podnikání a penězům mohli Šlikové zřídit v Jáchymově latinskou knihovnu, otevřít dívčí školu, špitál. „Na druhou stranu horníci, kteří stříbro těžili, alespoň zpočátku z tohoto rozkvětu příliš mnoho neměli,“ upozornil historik. 

Jáchymovský tolar se jako platidlo postupně rozšířil po téměř celé Evropě. Místní ražby napodobující český vzor se pak dostaly do celého světa, včetně kolonií, které daly základ dnešním Spojeným státům americkým. Z názvu tolar tak pochází i označení americké měny dolar.

Součástí oslav bude program, který přichystalo Muzeum Karlovy Vary v Královské mincovně. Začne dnes v 17 hodin slavnostním zahájením, poté vystoupí pěvecký komorní sbor Rosa Coeli a Pouliční divadlo Viktora Braunreitera.

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu

V sobotu se od 15 hodin uskuteční vernisáž výstavy s názvem Od českého tolaru ke světovému dolaru. Přiblíží vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století. Po vernisáži bude mít přednášku profesor Petr Vorel, prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Univerzity Pardubice, historik a numismatik. Nazval ji Z Jáchymova do celého světa, 500 let tolaru a dolaru. 

Ukázat chce evropský kontext vzniku jáchymovských tolarů na základě nejnovějších výzkumů a vysvětlí úlohu tolarových mincí v celosvětovém obchodě s drahými kovy v raném novověku, způsob transferu této měnové jednotky na americký kontinent a vznik dolarového měnového systému po vzniku USA. 

Oslavy zakončí nedělní vědecká konference, která začne ve 14 hodin a je volně přístupná. Zazní na ní pět referátů týkajících se například Jáchymova na počátku existence, tolaru v 16. století, Šlikovského hrádku Freudenstein či Montánní archeologie v okolí Jáchymova.

Pětisté výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů připomíná také Česká národní banka, která vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu. V prodeji je od středy. Stříbrná mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se ve dvojím provedení, a to v běžném a špičkovém. Ke koupi bude v Královské mincovně během oslav.