Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

2016: Rok krajských voleb, rozsáhlých oprav a mnoha dalších novinek

  9:59aktualizováno  9:59
Které změny čekají v roce 2016 na obyvatele Karlovarského kraje? Nebude jich málo. Třeba zmenšení vojenského újezdu mu překreslí hranice a hornické památky zřejmě přilákají víc turistů.

Zídka před zrekonstruovanou budovou v Lučinách, kde bude sídlit obecní úřad obce Doupovské Hradiště. Budou do ní patřit obce Lučiny, Dolní Lomnice, Svatobor a Činov. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

S novými hranicemi vstoupí do nového roku Karlovarský kraj. Postará se o to dlouho plánované zmenšení Vojenského újezdu Hradiště. Vojákům ubere 15 procent prostoru a regionu 386 hektarů území, které se stane Ústeckým krajem.

„Částečně ke změně hranic krajů opravdu dojde. Stane se tak v místech, kde se na kraji vojenského újezdu nacházely samoty, malé sídelní útvary a vodní zdroje sousedních obcí,“ uvedl Petr Medek, mluvčí Ministerstva obrany.

1Nové vesnice

Karlovarsko bude mít dvě nové obce, a to Doupovské Hradiště a Bražec. Několika stovkám lidí, kteří v újezdu žijí, od ledna přestanou určovat pravidla pro život rozhodnutí velitelů a vystřídají je zvolení zastupitelé. Vybírat je budou 16. ledna, kdy se tam konají volby. Například v Bražci do nich jdou dvě sdružení nezávislých kandidátů.

2Další volby na obzoru

K urnám však nepůjdou jen lidé z bývalého vojenského újezdu. Pravděpodobně v říjnu se totiž konají společně s prvním kolem voleb do Senátu také volby do krajských zastupitelstev. Nováčkem v nich bude hnutí ANO.

V roce 2012 je o 178 hlasů vyhrála KSČM nad ČSSD a pokračovaly ve společné koalici. Ta se ale po rezignaci dnes již bývalého sociálnědemokratického hejtmana Josefa Novotného rozpadla a letos v březnu vznikla nová a široká, po šesti letech bez komunistů. ČSSD však křeslo prvního muže regionu zůstalo a usedl do něj advokát Martin Havel. Toho si nyní coby lídra potvrdili členové karlovarské ČSSD.

„Vím, že mám podporu krajského vedení, ale samozřejmě bude záležet na tom, jak se rozhodne Sokolov a Cheb,“ řekl. Zda se stane jedničkou sociálnědemokratické kandidátky, bude jasné v červnu.

3.Nová pracovní místa

Pro obyvatele regionu bude kromě voleb významný také příslib nových pracovních míst, které nabídne ostrovská průmyslová zóna. Právě v ní roste závod společnosti Witte Automotive. Na konci příštího roku má v jeho dílnách pracovat 180 lidí, do pěti let má jejich počet stoupnout na pět stovek, přičemž zhruba čtyři stovky míst bude nových.

Stavba ostrovských výrobních prostor přitom začala letos v dubnu. „Nejnáročnější bude instalace lakovny. Ta skončí až v březnu,“ uvedl výrobní ředitel podniku Ladislav Kröbl. Ještě předtím, než ji začnou technici montovat, se ovšem do Ostrova přijedou podívat zástupci automobilky BMW, pro kterou bude Witte realizovat velkou zakázku. Slavnostní otevření nové továrny se uskuteční 13. května.

„Po spuštění provozu budeme mít pod jednou střechou všechny technologické postupy. Od vstřikovny přes lakovnu až po konečnou montáž,“ naznačil Kröbl. Právě lakovna je přitom úplnou novinkou v nabídce Witte.

4.Ve Varech začne stavba nádraží

Rok 2016 bude příjemný i z pohledu stavebního. Už třeba proto, že se lidem představí opravené horní nádraží. Dlouho plánovaná demolice staré budovy začala letos na podzim. Zdrželo ji přitom několik věcí.

„Budovy jsme na ni museli nejdříve připravit, to znamená přestěhovat veškeré technologie, vyřezat sítě a podobně,“ popsal Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty. Menší skluz přinesl i filmový festival, protože se investor s městem dohodl, že v době jeho konání práce utichnou.

Průtahy se začátkem demolice by se podle Jakuba Ptačinského neměly negativně projevit na dodržení termínu dokončení nové výpravní budovy. Ten je naplánován na únor příštího roku.

5.Začnou opravy Císařských lázní

Rekonstrukce by se po mnoha letech mohly dočkat také Císařské lázně. Pokud vše půjde bez komplikací, oprava začne v září.

„Samotná rekonstrukce je naplánovaná na čtyřiadvacet měsíců, to znamená, že když začne v roce 2016, skončí roku 2018,“ uvedl Petr Kulhánek.

6.Cheb nabídne retromuzeum

Krajským unikátem bude také chebské retromuzeum spadající pod galerii výtvarného umění, jehož expozici už řadu měsíců připravuje Daniela Kamerová. Slavnostní otevření je naplánováno na 17. února a doprovodí jej módní přehlídka a koncert.

„Vedle stálé kolekce designu a životního stylu 50. až 80. let dvacátého století bude zahájena i krátkodobá výstava o fenoménu Botas 66,“ prozradila kurátorka.

7.Čekání na prestižní zápis

Hodně napínavý rok čeká lidi jak z německé, tak české strany Krušných hor, kteří řadu let připravují vstup hornických památek do UNESCO. O tom, zda se na prestižní seznam opravdu dostanou nedávno zpřístupněné středověké doly u Abertam nebo Božího Daru či památky v Jáchymově, se rozhodne na 40. zasedání Výboru pro světové dědictví.

Uskuteční se v červnu v tureckém Istanbulu. Když všechno dobře dopadne, pamětihodnostem se tak dostane nejvyššího stupně ochrany a bude pro ně snazší sáhnout si na dotace. Protože je hojně vyhledávají lidé, města a obce se mohou těšit na příliv turistů, a tím pádem i na peníze, které v nich utratí.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz