Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chebský student zabodoval v Kjóto. Přivezl bronz za znalosti zeměpisu

  7:49aktualizováno  7:49
Jeho vědomosti z geografie jsou jedinečné nejen v republikovém, ale také světovém měřítku. Čerstvý absolvent chebského gymnázia Jan Kozák se díky nim probojoval do národního kola zeměpisné olympiády, z níž si odvezl bronzovou medaili. Zabodoval přitom daleko za českými hranicemi - až v japonském městě Kjóto. Domů na západ Čech se vrátil před pár dny.

Čerstvý absolvent chebského gymnázia Jan Kozák reprezentoval Českou republiku na zeměpisné olympiádě v Japonsku. Dovezl si bronz. | foto: MAFRA

"Soutěžili jsme v čtyřčlenných národních týmech. Na olympiádu do Japonska přijelo 126 soutěžících z dvaatřiceti států," říká Jan Kozák.

Celkový součet bodů mu vynesl bronz. Už vloni se z českého kola probojoval do mezinárodního klání, které se konalo v Kolíně nad Rýnem. A proto prý byla šance, že se podívá také do Japonska, poměrně velká. "Olympiáda trvala pět dní a náš tým pak ještě deset dní cestoval po Japonsku," líčí.

Mladí znalci geografie toho prý chtěli vidět hodně, vzhledem k tamním rychlostním limitům toho ale moc nestihli.

Po Japonsku autem? Maximálně šedesátkou

"Cestovali jsme autem, jenže nejvyšší povolenou rychlostí mezi městy je šedesát kilometrů v hodině, ve městě pak čtyřicet," vypráví Jan Kozák.

Geografové si tedy projeli alespoň střední část největšího japonského ostrova Honšú, který je sedmým největším a druhým nejlidnatějším ostrovem světa. Znát to prý bylo, neboť lidí na jeden metr čtvereční je tam opravdu dost a nikde není volný ani kousek místa. V obytných čtvrtích, kde chyběl jediný dům, byla alespoň rýžová pole.

"Viděli jsme ale hodně přírodních krás, velmi vysoké hory včetně Fudži, mnoho tamních historických památek a samozřejmě Tokio, kam nás zavedla také cesta na letiště," říká. Japonsko se prý nedá s Evropou vůbec srovnávat, protože je to zcela jiný svět. Tamní obyvatelé jsou velice ochotní, což by podle Jana Kozáka neuškodilo ani mnohým Čechům, kteří by se v tomto směru mohli od Japonců učit. S čím však mladí studenti zápolili, byla japonská angličtina.

Angličtina je pro Japonce nesmírně těžká

"Museli jsme se s nimi dorozumívat zejména rukama a nohama. Angličtinu se sice snaží učit, ale je to pro ně nesmírně těžké. Je to jazyk, s nímž prostě mají problémy. "Dokonce ani řada organizátorů olympiády toho anglicky moc nenamluvila, takže nám chvíli trvalo, než jsme se na některých věcech potřebných v soutěži vůbec domluvili," popisuje student.

Na Honšú jej nejvíc zaujaly automaty, které stály na každém rohu. Kdyby nabízely pouze pití, Evropan by se nad tím zřejmě nepozastavil, ony byly ovšem také na defibrilátory. "Zřejmě jsou tam kvůli tomu, jak japonská populace stárne, a oni mohli pomáhat na ulici kolabujícím starým lidem. Podle toho, kolik automatů na defibrilátory tam bylo, soudím, že Japonci jsou odborníky na poskytování první pomoci," směje se Jan Kozák.

Když už studenti do Japonska zavítali, snažili se alespoň něčemu přiučit. Zejména kolegové chebského geografa jsou prý velcí japanologové. "Jednou k nám do pokoje vlezl šváb, tak jsme ho zabili. Kluci pak nechali uklízečce na pokoji vzkaz v japonštině, takže se paní asi pobavila, neboť tam stálo: Včera přijít šváb k nám na pokoj, prosíme uklidit velmi," popisuje Jan Kozák.

Pokud by měl možnost podívat se do Japonska znovu, prý by zřejmě neváhal. Jen by zvolil ještě některou z jeho jiných částí. Coby gymnazista se tam však už nepodívá. Za pár týdnů totiž nastupuje do prvního ročníku ČVUT a bude se věnovat studiu informatiky. "Geografii studovat nebudu. Je zajímavé, že když jsem se bavil s ostatními, ani oni v ní pokračovat nechtějí," říká Jan Kozák. Proč, to ale neví. Možná prý proto, že geografie není tak perspektivní obor.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz