Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bublavě chce starostovat muž, který stojí za nedokončeným akvaparkem

  11:23aktualizováno  11:23
Na nečekaný volební souboj se připravuje Bublava na Sokolovsku. Starostou se tam chce po říjnovém hlasování stát i Jan Štrunc, který byl v horské vísce před patnácti lety spoluautorem megalomanského plánu na stavbu akvaparku.

Podnikatel Jan Štrunc u nedokončeného akvaparku v Bublavě. Před patnácti lety stál u zrodu plánů na stavbu vodního ráje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podnikatel Jan Štrunc kandiduje jako lídr uskupení, které sám nazval Bublava 21. století.

Na atrakci za sto milionů korun kdysi obec získala od státu na dotacích 57 milionů korun, ale stavbu vodního ráje v roce 2002 přerušila a nikdy nedokončila.

Radnice dodnes splácí státu pokutu 33 milionů za špatně použité dotace a čelí žalobě dodavatelské firmy Skanska, která se dožaduje doplatku 38 milionů.

Do volebního programu si Jan Štrunc jako jeden z bodů opatrně napsal, že by jako starosta přezkoumal možnosti, jak akvapark dostavět. Pro MF DNES myšlenku rozvedl.

„Máme v plánu ho přeprojektovat a pokusit se na dokončení získat dotace, tentokrát evropské. Chtělo by to ale širší podporu měst a obcí na Kraslicku.“

Bublava s 320 obyvateli přitom nemá vodovod, kanalizaci a kvůli zadlužení si nemůže od úřadu práce půjčit ani nezaměstnané na úklid.

Bylo to společné organizační selhání, říká podnikatel

Zarostlé, zchátralé a rozkradené torzo vodního ráje prý Jana Štrunce trápí, považuje ho za „společné organizační selhání“. Náklady na dokončení odhadl na 40 milionů. Pak by podle něho mohla akvapark provozovat sama obec, jako třeba Kdyně na Plzeňsku.

„Dnes už se dá taková věc finančně utáhnout. A platí dohoda s podnikateli, že by se podíleli na počátečních finančních ztrátách,“ říká Štrunc.

Je s podivem, že se po mnoha letech strávených podnikáním v cizině chce oficiálně veřejně angažovat. Nic neztratil ze svého sebevědomí a sebejistoty. Mnozí místní ho považují za jednoho ze strůjců zla, kvůli nimž vesnice trpí. „Vím, že mě nemají rádi. Ale teď je potkávám a bývají překvapeni, když s nimi mluvím.“

Jiní ho prý přemluvili, aby se postavil do čela kandidátky a už jen nepostrkoval přátele a známé zezadu. Tak to dělával do roku 2002, kdy podporoval tehdejšího starostu Bohumila Havla a dotace zajišťoval s pomocí poslance Vlastimila Tlustého.

Dokončení akvaparku měla v programu i Štruncova dcera

Před čtyřmi lety na Bublavě s programem na dokončení akvaparku úspěšně kandidovala za ODS Štruncova dcera, ale skončila v opozici a v půlce volebního období odstoupila.

Naopak tři volební období v křesle starosty má za sebou Igor Jirsík. A rád by pokračoval. I jeho plán je jasný. Nejdříve vyhrát soudy s firmou Skanska. Táhnou se už ale jedenáct let a konec v nedohlednu. „Až budeme mít peníze, můžeme se bavit o dalších plánech.“

K vítězství má však Jirsík nakročeno. Naposledy letos v březnu sokolovský okresní soud překvapivě rozhodl, že veškeré smlouvy mezi firmou Skanska a obcí jsou neplatné. Skanska má Bublavě vrátit prostavěných 57 milionů plus 33,3 milionu na úrocích. Celkem tedy 90,3 milionu s tím, že torzo akvaparku patří stavební firmě.

Verdikt je ale nepravomocný a Skanska se proti němu odvolala. Štrunc tvrdí, že by se s firmou mimosoudně dohodl a spory tak ukončil.

Podnikatelův protivník má jiné priority než vodní ráj

Jeho protivník - starosta Jirsík - má jiné priority pro případ, že Bublava vyhraje soudy a zbaví se dluhů.

„V první řadě bychom dokončili kanalizaci a zahájili stavbu vodovodu. Hodně nám chybí. A měli bychom opravit cesty. Akvapark je až na čtvrtém místě,“ řekl starosta.

Zdůraznil také, že podle nepravomocného rozsudku patří betonové monstrum uprostřed vsi firmě Skanska. Obec vlastní pouze pozemky pod ním.

„Jak dostavět akvapark, který patří Skansce? Možná to někdo ví, já tedy ne. Možná má někdo k té firmě blíž než já,“ ukázal Jirsík ironicky na Štrunce. A vytáhl obvinění stejně jako při volbách před čtyřmi lety. Totiž že jeho soupeř (tehdy to byla slečna Štruncová) přihlašuje nové obyvatele - své voliče - k trvalému pobytu na Bublavě.

„Pan Štrunc si je asi jistý v kramflecích. Normální cestou vyhrát nemůže. Už se tu k trvalému pobytu hlásí osm nových občanů. Nevím, kolik takových lidí má připravených za branami obce. Opakuje se totéž, co před čtyřmi lety,“ tvrdí Igor Jirsík.

Štrunc oponuje, že s čerstvými přistěhovalci nemá nic společného a že jde o dílo jiného volebního uskupení. „Pan Jirsík měl minule víc černých duší než my. My jich minule přihlásili 29, on 48. Divili jsme se, jak některé rodiny nabobtnaly.“

Starosta Jirsík se obává, že když jeho souboj s Janem Štruncem dopadne těsně 4:3 na počty mandátů, poražení po volbách rezignují a budou se muset konat nové volby. To ale podnikatel odmítá.

„Odstupování není můj styl. Budu klidně v opozici. Já panu Jirsíkovi sebe v opozici nepřeju. Za dvanáct let tu postavil jednu zastávku, chodí do práce v deset hodin s pejskem a bere 28 tisíc.“

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz