Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelka roku Jana Šperlová vytvořila ráj. Patří dětem a zvířatům

  19:27aktualizováno  19:27
Nebýt nešťastného pádu z koně a zraněné páteře pozdější podnikatelky Jany Šperlové z Karlových Varů, tisíce a tisíce lidí by zřejmě nenavštěvovaly areál Svatošky dětský ráj. A podnikatelka by nezískala prestižní ocenění Žena regionu za Karlovarský kraj.

Jana Šperlová, žena regionu Karlovarský kraj a spoluprovozovatelka areálu Svatošky dětský ráj. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Při rekonvalescenci po úrazu si Jana Šperlová sedla k počítači a sepsala projekt na revitalizaci opuštěného a zdevastovaného areálu České pošty na Svatošských skalách. Její návrh zvítězil, takže si areál spolupronajala s partnerem Karlem Jelínkem. Bez jeho podpory by totiž nebylo možné projekt rozjet.

Z koně spadla Jana Šperlová 22. července 2011 v blízkosti uzavřeného areálu České pošty u Svatošských skal. Tehdy vůbec netušila, že bude na areál zpracovávat nějaký projekt. Seděla podruhé v životě na koni a na vyjížďku si vyjela pod vedením dvou profesionálek. 

„V jednom místě bylo nutné uvolnit cestu projíždějícímu traktoru, který vezl vytěžené dřevo. Můj kůň tak v trávě šlápl do hnízda lesních včel, které ho pobodaly. Splašil se a utekl do lesa. Při pádu jsem narazila tělem na spadlý strom a rozdrtila si tak pánev a poškodila tři obratle v bederní části,“ vzpomínala Jana Šperlová.

Jako aktivní sportovkyně hned věděla, že je něco špatně. Vrtulník ji transportoval do Plzně, kde ji docent Matějka vytvořil kovovou konstrukci - lešeníčko - na zafixování páteřního kanálu.

Téměř na dva roky byla pacientka se zlomenou pánví připoutaná na lůžko, vyřazená z běžného života. Mladší dcerce byly tou dobou necelé dva roky, druhá dcera byla o rok a půl starší. 

„Naštěstí v době po úrazu mi byli velkou oporou moji rodiče, kteří se starali o mě a o dcery, když jsem byla připoutána na lůžko,“ sdělila Jana Šperlová.

A opět koně

Jakmile se mohla postavit na nohy, začala pomalu sepisovat projekt. A opět narazila na koně, tentokrát na speciální westernové plemeno - Appaloosa. Tito koně se nakonec stali součástí areálu.

Od jeho otevření v polovině roku 2013 se už narodilo šest hříbat. Se zvířaty je prý v areálu spousta legrace. V případě chované kuny, která vypadá nevinně a roztomile, jde ale legrace stranou. Šelma je známým dravcem. I když je voliéra ověšená nápisy, aby lidé nestrkali dovnitř prsty, tak to stejně děti občas dělají.

V minizoo je i kozel, jinak vyhlášený svůdník. A aby nezplodil kůzlata se svými dospělými potomky, musí se držet zkrátka.

Jenže této idylce předcházela tvrdá práce. „Jakmile jsem odložila korzet, fixující páteř, bylo třeba areál kompletně rekultivovat. S dcerami jsem vozila materiál, pálila větve, oslovila jsem dodavatele nápojů a potravin, zařídila reklamu, web a sháněla zvířata do minizoo,“ vzpomínala Jana Šperlová.

Hlavním povoláním je specialistkou vzdělávání v nemocnicích Sokolov a Ostrov. Na práci v areálu nakonec nezůstala sama, protože areál Svatošky budoval a především finančně podporoval i její partner Karel Jelínek a jeho děti.

Svatošky podporují děti nemocné i z pěstounských rodin

Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, které svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu.

„Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné ženy, o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení,“ uvedla za vyhlašovatele soutěže Martina Voráčková ze společnosti Prime Communications. 

Jako příklad nezištné aktivity, o které se veřejně nemluví, mimo jiné uvedla ze strany Svatošky dětský ráj podporu onkologicky nemocných dětí, pěstounských rodin a také lyžařského klubu LK Slovan Karlovy Vary.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz