Jana Šperlová, žena regionu Karlovarský kraj a spoluprovozovatelka areálu...

Jana Šperlová, žena regionu Karlovarský kraj a spoluprovozovatelka areálu Svatošky dětský ráj. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podnikatelka roku Jana Šperlová vytvořila ráj. Patří dětem a zvířatům

  • 2
Nebýt nešťastného pádu z koně a zraněné páteře pozdější podnikatelky Jany Šperlové z Karlových Varů, tisíce a tisíce lidí by zřejmě nenavštěvovaly areál Svatošky dětský ráj. A podnikatelka by nezískala prestižní ocenění Žena regionu za Karlovarský kraj.

Při rekonvalescenci po úrazu si Jana Šperlová sedla k počítači a sepsala projekt na revitalizaci opuštěného a zdevastovaného areálu České pošty na Svatošských skalách. Její návrh zvítězil, takže si areál spolupronajala s partnerem Karlem Jelínkem. Bez jeho podpory by totiž nebylo možné projekt rozjet.

Z koně spadla Jana Šperlová 22. července 2011 v blízkosti uzavřeného areálu České pošty u Svatošských skal. Tehdy vůbec netušila, že bude na areál zpracovávat nějaký projekt. Seděla podruhé v životě na koni a na vyjížďku si vyjela pod vedením dvou profesionálek. 

„V jednom místě bylo nutné uvolnit cestu projíždějícímu traktoru, který vezl vytěžené dřevo. Můj kůň tak v trávě šlápl do hnízda lesních včel, které ho pobodaly. Splašil se a utekl do lesa. Při pádu jsem narazila tělem na spadlý strom a rozdrtila si tak pánev a poškodila tři obratle v bederní části,“ vzpomínala Jana Šperlová.

Jako aktivní sportovkyně hned věděla, že je něco špatně. Vrtulník ji transportoval do Plzně, kde ji docent Matějka vytvořil kovovou konstrukci - lešeníčko - na zafixování páteřního kanálu.

Téměř na dva roky byla pacientka se zlomenou pánví připoutaná na lůžko, vyřazená z běžného života. Mladší dcerce byly tou dobou necelé dva roky, druhá dcera byla o rok a půl starší. 

„Naštěstí v době po úrazu mi byli velkou oporou moji rodiče, kteří se starali o mě a o dcery, když jsem byla připoutána na lůžko,“ sdělila Jana Šperlová.

A opět koně

Jakmile se mohla postavit na nohy, začala pomalu sepisovat projekt. A opět narazila na koně, tentokrát na speciální westernové plemeno - Appaloosa. Tito koně se nakonec stali součástí areálu.

Od jeho otevření v polovině roku 2013 se už narodilo šest hříbat. Se zvířaty je prý v areálu spousta legrace. V případě chované kuny, která vypadá nevinně a roztomile, jde ale legrace stranou. Šelma je známým dravcem. I když je voliéra ověšená nápisy, aby lidé nestrkali dovnitř prsty, tak to stejně děti občas dělají.

V minizoo je i kozel, jinak vyhlášený svůdník. A aby nezplodil kůzlata se svými dospělými potomky, musí se držet zkrátka.

Jenže této idylce předcházela tvrdá práce. „Jakmile jsem odložila korzet, fixující páteř, bylo třeba areál kompletně rekultivovat. S dcerami jsem vozila materiál, pálila větve, oslovila jsem dodavatele nápojů a potravin, zařídila reklamu, web a sháněla zvířata do minizoo,“ vzpomínala Jana Šperlová.

Hlavním povoláním je specialistkou vzdělávání v nemocnicích Sokolov a Ostrov. Na práci v areálu nakonec nezůstala sama, protože areál Svatošky budoval a především finančně podporoval i její partner Karel Jelínek a jeho děti.

Svatošky podporují děti nemocné i z pěstounských rodin

Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, které svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu.

„Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné ženy, o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení,“ uvedla za vyhlašovatele soutěže Martina Voráčková ze společnosti Prime Communications. 

Jako příklad nezištné aktivity, o které se veřejně nemluví, mimo jiné uvedla ze strany Svatošky dětský ráj podporu onkologicky nemocných dětí, pěstounských rodin a také lyžařského klubu LK Slovan Karlovy Vary.