Hojda tvrdí, že kdyby věděl, že Borka preferenční hlasy ke skoku do Sněmovny využije, v kampani by víc agitoval sám za sebe

Hojda tvrdí, že kdyby věděl, že Borka preferenční hlasy ke skoku do Sněmovny využije, v kampani by víc agitoval sám za sebe | foto: Lukáš Kuběna, MAFRA

Vykroužkovaný komunista mluví o podrazu. Čekal post, musí na úřad práce

  • 150
Špičky KSČM v Karlovarském kraji se rozhádaly kvůli volbám. Jaroslav Borka, nečekaně zvolený do Sněmovny z druhého místa kandidátky, si po kratším váhání vybral parlament, funkce náměstka hejtmana se vzdá. Naštval tím ale překroužkovaného lídra komunistů Pavla Hojdu. Ten věřil, že mu Borka křeslo poslance přenechá.

Mezi jinak klidnými komunisty panuje dusná atmosféra a létají ostrá slova i vzkazy. "Považoval jsem pana Borku za přítele, ale překvapil mě a hluboce zklamal. U mě tím skončil," řekl Hojda a mluví o podrazu.

Výsledek voleb pro KSČM

16,72 % (jeden mandát), 3. místo za ČSSD a ANO

Výsledek kandidátů:
1. Pavel Hojda (technik, bývalý poslanec Cheb) - 1 562 přednostních hlasů (7,61 %)
2. Jaroslav Borka (náměstek hejtmana, K. Vary) - 1 824 přednostních hlasů (8,88 %)
3. Vladimír Zima (strojní mistr, Sokolov) - 1 187 přednostních hlasů (5,78 %)

Díky preferenčním hlasům do Sněmovny zvolen Borka. Hojda je prvním náhradníkem, Zima druhým.

Borka podle něj ještě před hlasováním na krajské komunistické konferenci slíbil, že do Poslanecké sněmovny nevkročí, i kdyby byl zvolen. A teď svoje slovo porušil.

Borka se rozhodl poslanecký mandát přijmout na základě důvěry, kterou od voličů dostal. Přesvědčily ho prý také telefonáty a esemesky od příznivců. "Zdálo se mi nefér všechny zklamat."

Přenechání funkce sliboval jen mladšímu Vladimíru Zimovi (trojka na kandidátce), pokud by se do Poslanecké sněmovny dostali dva komunisté Hojda s Borkou. "Jestli si pan Hojda něco vztáhl na sebe, tak je to jeho problém. O něm jsem ale v té souvislosti neřekl ani slovo," vzkázal nový poslanec Borka.

Komunisté už mají připravenou rošádu a člověka, který za Borku do funkce náměstka hejtmana naskočí. Jeho jméno ale zatím tají.

Jaroslav Borka

"Dotyčný už o tom ví, jeho předběžný souhlas máme, ale definitivně ještě nic nepotvrdil. Myslím, že lidé budou s takovým řešením spokojeni," naznačil Borka. Může to být jen někdo z krajských zastupitelů KSČM.

Hojdovi, který je najednou po dlouhých patnácti letech poslancování bez práce, Borka nabídl, aby mu tedy dělal asistenta. To ale Hojda razantně odmítl, považuje to za ponižující. "Když mě někdo zklame, tak mu nemohu dělat asistenta. Na takové dno bych neklesl," vzkázal nezvolený lídr zvolené dvojce.

Kuriózní je, že v letech 1998 až 2008 Borka působil jako asistent poslance Hojdy. Žádné jiné pracovní nabídky teď vysloužilý poslanec, původním povoláním technik, nemá a chystá se zaregistrovat na úřadu práce jako nezaměstnaný. "Budu muset jít na pracovní úřad, aby za mě stát platil zdravotní pojištění."

Krajský předseda KSČM Josef Murčo o sporu nic neví. Na nedělním zasedání krajského výboru nezaznamenal ani žádný náznak nevraživosti. "Projednávali jsme další postup, kdyby pan Borka měl nějaký problém do Sněmovny vstoupit. Oznámil, že žádnou překážku nevidí," uvedl Murčo.

Pavel Hojda by teď víc agitoval sám za sebe

Hojda tvrdí, že kdyby věděl, že Borka preferenční hlasy ke skoku do Poslanecké sněmovny využije, pojal by kampaň jinak. Ne kolektivně ve prospěch celé KSČM, ale agitoval by před voliči víc sám za sebe.

Poslanec, který své křeslo už neobhájil, se ohání svými zásluhami. Odpracoval celou volební kampaň, zatímco jeho kolega Borka přijel na jediný mítink do Chebu. "Jen se tam postavil a nijak se nesnažil. Prohlásil na krajské konferenci, že do Sněmovny nepostoupí. Neudělal to a tím u mě skončil. Chápu to jako podraz," prohlásil Hojda.