Jaroslav Borka končí ve funkci náměstka hejtmana Karlovarského kraje.

Jaroslav Borka končí ve funkci náměstka hejtmana Karlovarského kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Komunista Borka opouští Karlovarský kraj, bude naplno poslancem

  • 10
Komunisti v Karlovarském kraji prosadili svou. Jejich náměstek hejtmana Jaroslav Borka splní slib, už na konci února opustí funkci a bude se věnovat jen práci ve Sněmovně. Místo něj zastupitelé 13. února zvolí do devítičlenné krajské vlády Evu Valjentovou.

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) se snažil výměnu oddálit. Upozorňoval komunisty, že střídání je na jeho vkus příliš uspěchané a nepřipravené.

"Je nutné složitou agendu řádně předat," argumentoval a ve hře bylo odsunutí střídání na konec dubna. Zástupci KSČM mu ale v úterý vysvětlili, že Valjentová je nachystaná. Ujme se krajské ekonomiky.

"Ujistili jsme koaličního partnera, že se Eva Valjentová zapojí 1. března a mezitím dojde k předání funkce," řekl krajský předseda KSČM Josef Murčo. Borkova náhradnice má s politikou zkušenosti, v minulé krajské vládě v letech 2008 až 2012 řídila kulturu a cestovní ruch.

"Navíc naše personální otázky jsou naší věcí," vzkázal Jaroslav Borka sociálním demokratům. Sám hejtman a poslanec Novotný se rozhodne v dubnu, zda se některé funkce vzdá.

Ve vzduchu je stále cítit nevyřešené napětí mezi ČSSD a KSČM. Silné karlovarské křídlo ČSSD nespokojeně tvrdí, že krajská vláda kvůli pomalým a nepružným komunistům neplní svůj program. A tlačí na revizi programového prohlášení, které je staré teprve něco přes rok.

"Smlouva je sice platná, ale obsahově vyprahlá. Musí se do ní některé věci doplnit a vyškrtnout. Musíme si říct, jestli KSČM vůbec chce pokračovat v levicovém programu, který prosazujeme ve školství, zdravotnictví. Navrhovala třeba propouštět zaměstnance z nemocnice. To je pro nás nepřijatelné," uvedl šéf ČSSD v Karlových Varech a krajský zastupitel Marian Odlevák.

Ještě nedávno vytýkal krajské vládě, že odkládá verdikt o výstavbě onkologického centra, opravě Císařských lázní, založení destinační agentury. Mezitím politici zachování onkologie v regionu vyřešili.

Vyříkají si problémové pasáže

Komunisté ale také zhatili sociálním demokratům plán na stavbu vědecko-technického parku. A obráceně zase ČSSD překazila komunistům rušení středních škol.

Problémové pasáže si obě strany chtějí vyříkat příští týden 10. února. Komunisté se přitom staví do role těch opatrnějších a rozumnějších. Borka považuje ataky od ČSSD za "proklamační řeči" a tvrdí, že koalice funguje.

"ČSSD je ambicióznější, má teď lidi ve vládě. My jsme opatrní, protože vidíme ekonomická nebezpečí, která se na region hrnou."

Borka nespatřuje mnoho důvodů k zahájení smírčího řízení mezi ČSSD a KSČM. "Tlaky kolem školství ustaly, je ticho po pěšině," dodal.