Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala stavba obchvatu Chebu. Jak uleví městu se zatím stále neví

  9:31aktualizováno  9:31
Stavba dlouho očekávaného i zatracovaného jihovýchodního obchvatu Chebu za bezmála 400 milionů korun ve středu začala. Nová silnice má už v srpnu příštího roku odvést především těžkou nákladní dopravu z centra města.
Nová silnice bude 3,4 kilometru dlouhá, povede od hraničního přechodu Svatý Kříž k Podhradu. (ilustrační snímek)

Nová silnice bude 3,4 kilometru dlouhá, povede od hraničního přechodu Svatý Kříž k Podhradu. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Každý kilometr nového obchvatu tedy bude stát více než sto milionů korun. Silnice má ulehčit frekventovaným ulicím 17. listopadu a Evropská. Kolik aut v centru města skutečně ubude, to zatím ještě paradoxně není jasné.

"Doufáme, že obchvat z centra města odvede až tři tisíce vozů denně," odhadl při slavnostním zahájení stavby náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro dopravu Petr Navrátil.

Jihovýchodní obchvat Chebu.

Jihovýchodní obchvat Chebu.

"Abychom si to ověřili, plánujeme na konec března a začátek dubna sčítání projíždějících automobilů, které by mělo ukázat, jaký ve skutečnosti v centru provoz je," řekl Petr Navrátil.

Proti obchvatu už delší dobu protestují obyvatelé Hájů a Podhradu. Ti se netají obavami, že v lokalitě výrazně vzroste dopravní zatížení. Obavy chápe i náměstek Navrátil. "Zřejmě jde o Zemědělskou ulici. Ta je opravdu poměrně úzká. Plánuje se její rozšíření ve spolupráci s městem," poznamenal Navrátil.

Stavbu jihovýchodního obchvatu pocítí i chebská městská pokladna. "Připravujeme opravy komunikací i chodníků," reagoval chebský místostarosta Tomáš Linda.

Trasa je v územním plánu už dvacet let

Podle předběžných odhadů bude muset Cheb najít asi 60 milionů korun. "Nepředpokládáme, že bychom na úpravy mohli získat dotaci," připustil Tomáš Linda.

"Lidé v ulici 17. listopadu a Evropské trpí kvůli nákladní dopravě zvýšeným hlukem, otřesy a prašností," připomněl starosta Chebu Pavel Vanoušek. Neodpustil si výtku proti odpůrcům obchvatu.

"Trasa je v územním plánu města už dvacet let," poznamenal Vanoušek, který na středečním zahájení stavby apeloval na stavebníky z konsorcia firem Strabag a Swietelsky, aby byli při stavbě ohleduplní k tamním obyvatelům.

"Nová silnice bude 3,4 kilometru dlouhá, povede od hraničního přechodu Svatý Kříž k Podhradu," upřesnil Navrátil, podle nějž komunikace řeší odklon nákladní i osobní dopravy, která směřuje do centra Chebu od Waldsassenu.

"Především jde o odklon přepravy, která se napojuje na rychlostní silnici R6 směrem na Mariánské Lázně a Karlovy Vary," uvedl Navrátil. Obchvat bude mít dvě zcela nové kruhové křižovatky na Svatém Kříži a v Hájích. Vznikne i nový most, který překlene železniční koridor z Chebu do Plzně.

Karlovarský kraj na stavbu získal z Regionálního operačního programu Severozápad příspěvek 333,7 milionu korun. Zbývající část, 58,9 milionu, zaplatí Karlovarský kraj.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz