Začala stavba obchvatu Chebu. Jak uleví městu se zatím stále neví

  9:31aktualizováno  9:31
Stavba dlouho očekávaného i zatracovaného jihovýchodního obchvatu Chebu za bezmála 400 milionů korun ve středu začala. Nová silnice má už v srpnu příštího roku odvést především těžkou nákladní dopravu z centra města.
Nová silnice bude 3,4 kilometru dlouhá, povede od hraničního přechodu Svatý Kříž k Podhradu. (ilustrační snímek)

Nová silnice bude 3,4 kilometru dlouhá, povede od hraničního přechodu Svatý Kříž k Podhradu. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Každý kilometr nového obchvatu tedy bude stát více než sto milionů korun. Silnice má ulehčit frekventovaným ulicím 17. listopadu a Evropská. Kolik aut v centru města skutečně ubude, to zatím ještě paradoxně není jasné.

"Doufáme, že obchvat z centra města odvede až tři tisíce vozů denně," odhadl při slavnostním zahájení stavby náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro dopravu Petr Navrátil.

Jihovýchodní obchvat Chebu.

Jihovýchodní obchvat Chebu.

"Abychom si to ověřili, plánujeme na konec března a začátek dubna sčítání projíždějících automobilů, které by mělo ukázat, jaký ve skutečnosti v centru provoz je," řekl Petr Navrátil.

Proti obchvatu už delší dobu protestují obyvatelé Hájů a Podhradu. Ti se netají obavami, že v lokalitě výrazně vzroste dopravní zatížení. Obavy chápe i náměstek Navrátil. "Zřejmě jde o Zemědělskou ulici. Ta je opravdu poměrně úzká. Plánuje se její rozšíření ve spolupráci s městem," poznamenal Navrátil.

Stavbu jihovýchodního obchvatu pocítí i chebská městská pokladna. "Připravujeme opravy komunikací i chodníků," reagoval chebský místostarosta Tomáš Linda.

Trasa je v územním plánu už dvacet let

Podle předběžných odhadů bude muset Cheb najít asi 60 milionů korun. "Nepředpokládáme, že bychom na úpravy mohli získat dotaci," připustil Tomáš Linda.

"Lidé v ulici 17. listopadu a Evropské trpí kvůli nákladní dopravě zvýšeným hlukem, otřesy a prašností," připomněl starosta Chebu Pavel Vanoušek. Neodpustil si výtku proti odpůrcům obchvatu.

"Trasa je v územním plánu města už dvacet let," poznamenal Vanoušek, který na středečním zahájení stavby apeloval na stavebníky z konsorcia firem Strabag a Swietelsky, aby byli při stavbě ohleduplní k tamním obyvatelům.

"Nová silnice bude 3,4 kilometru dlouhá, povede od hraničního přechodu Svatý Kříž k Podhradu," upřesnil Navrátil, podle nějž komunikace řeší odklon nákladní i osobní dopravy, která směřuje do centra Chebu od Waldsassenu.

"Především jde o odklon přepravy, která se napojuje na rychlostní silnici R6 směrem na Mariánské Lázně a Karlovy Vary," uvedl Navrátil. Obchvat bude mít dvě zcela nové kruhové křižovatky na Svatém Kříži a v Hájích. Vznikne i nový most, který překlene železniční koridor z Chebu do Plzně.

Karlovarský kraj na stavbu získal z Regionálního operačního programu Severozápad příspěvek 333,7 milionu korun. Zbývající část, 58,9 milionu, zaplatí Karlovarský kraj.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Talentovaná zpěvačka vnímá trému jako motivaci, s prvním tónem vždy zmizí

Patnáctiletá zpěvačka Kristina Kůtková během vystoupení na letošních vánočních...

Na vánočních trzích, na akcích města či kraje, ale i na koncertech nebo třeba v ulicích. Všude tam je možné vidět a...

Rozkročení na dvě scény má smysl, míní umělecký šéf divadel

Zdeněk Bartoš, umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského...

Celkem sedm premiér naplánovalo pro letošní divadelní sezonu Západočeské divadlo v Chebu, z toho tři ve společné...

Podvodník si vymýšlel historky. Napálení lidé přišli o auta i peníze

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté chytili a obvinili podvodníka, který obelhal několik lidí vymyšlenými historkami a připravil je...

Najdete na iDNES.cz