Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po jihovýchodním obchvatu Chebu už jezdí řidiči. Odvede dopravu z města

  8:18aktualizováno  8:18
Po novém obchvatu města Cheb se v úterý projeli první řidiči. Radnice doufá, že z centra zmizí tranzitní doprava. Odpůrci se ale obávají, že spojka přiláká další kamiony.

Díky jihovýchodnímu obchvatu by mělo v Chebu výrazně ubýt kamionů a řidičů, kteří městem jen projíždějí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Velebený, dlouho očekávaný i zatracovaný. Takovými přízvisky se může chlubit jihovýchodní obchvat Chebu, po kterém už sviští automobily. Zatímco lidé z ulic Evropská a 17. listopadu v posledních týdnech před dokončením nedočkavě stříhali pomyslný metr, obyvatelé Hájů, Švédského vrchu a Podhradu s obavami vyčkávají, co jim nová dopravní situace přinese.

„Na dokončené komunikaci zahájil 1. září zkušební provoz. Do ostrého komunikace vstupuje o týden později, 7. září. Na tento termín je plánováno i slavnostní otevření jihovýchodního obchvatu,“ potvrzuje mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Starosta Chebu Petr Navrátil doufá, že nová silnice dopravě v centru města citelně odlehčí. „Pokles projíždějících aut by měli řidiči poznat především na okružní křižovatce u obchodního domu Tesco a pak na hlavních tazích k hraničním přechodům,“ uvádí starosta.

Obchvat má odvést z města tisíce aut denně

Podle náměstka hejtmana Jakuba Pánika obchvat odvede z města až pět tisíc osobních automobilů a téměř pět stovek kamionů denně. Čísla jsou výsledkem sčítání automobilů, které se v Chebu před časem uskutečnilo.

„Čím míň aut tudy projede, tím líp,“ netají se názorem Martina Hlavatá, která bydlí v domě na hlavním silničním tahu a přes vytíženou Evropskou ulici vodí dceru do školky. „Když kolem jede kamion, třesou se nám tabulky v oknech. Problém je i vyvětrat,“ popisuje strasti života poblíž rušné komunikace.

„Dá se očekávat, že obchvat krátce po otevření skutečně část řidičů přiláká. Možná i ze zvědavosti si každý bude chtít novou trasu projet,“ myslí si Pavel Pagáč, jeden z představitelů občanské iniciativy Za přívětivý Podhrad, která vznikla právě kvůli stavbě jihovýchodního obchvatu.

Ta má lví podíl na tom, že se zároveň se stavbou obchvatu začalo s úpravami navazujících úseků silnic. Sdružení také nechalo za vlastní peníze zpracovat bezpečnostní audit, který odhalil kritická místa v silniční síti, kde hrozí časté dopravní nehody.

„Jsme rádi, že naše připomínky investor vyslyšel. Například jsme chtěli, aby se nebezpečná křižovatka ve Vrázově ulici změnila na okružní. A to se povedlo. Otázkou je ale nárůst počtu kamionů. Obáváme se, že silnice začne plnit funkci nového přivaděče na německou dálnici A 93. A kvůli tomu začnou přes Cheb jezdit i kamiony, které v minulosti mířily do Německa jinudy,“ vysvětluje Pagáč.

Podle jeho slov je také otázkou, jak přijmou nárůst kamionové dopravy v Německu. Obci Waldsassen totiž obchvat stále chybí. „S hodnocením obchvatu bych počkal, až se poměry na silnicích ustálí. Krajský úřad avizoval, že po čase nechá zpracovat nové sčítání automobilů. To budou k dispozici i údaje z navazujících komunikací. Pak uvidíme,“ doplňuje Pagáč.

Stavba, jejíž přípravu provázely protesty obyvatel, začala v březnu loňského roku. Nová silnice je 3,4 kilometru dlouhá a vede od části města Podhrad až k chebské čtvrti Svatý Kříž. Na stavbu získal kraj z Regionálního operačního programu Severozápad příspěvek takřka 334 milionů korun. Dalších přibližně 60 milionů zaplatí ze svého rozpočtu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz