Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se svobodou přišel ve Varech i nápad založit Mírový klub Johna Lennona

  15:51aktualizováno  15:51
Ačkoli John Lennon zemřel 8. prosince 1980 zasažen několika výstřely z pistole Marka Davida Chapmana, jeho odkaz žije na celém světě dál. V Karlových Varech se o to zasloužil Jiří Klsák, který před čtvrt stoletím založil Mírový klub Johna Lennona.

Jiří Klsák v roli Johna Lennona spolu s představitelkou hudebníkovy manželky Yoko Ono na Karlovarském karnevalu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Doneslo se mi, že někdy v roce 1987 či 88 vznikl klub v Praze. Já už tehdy šířil na Karlovarsku mírové myšlenky Johna Lennona, takže jsem měl zájem založit jeho klub také u nás. Jenomže než jsem se rozkoukal, přišla sametová revoluce,“ vzpomíná Jiří Klsák.

Zakladatelé pražského klubu to ovšem před listopadem 1989 neměli vůbec jednoduché. Jejich počínání bedlivě sledovala tehdejší státní bezpečnost. Osmého prosince 1988 také první oficiální prezentaci mírového klubu rozprášila.

Bezprostředně po sametové revoluci sedl Jiří Klsák ke stolu a napsal dopis do Prahy. A odpověď přišla. „Napsali mi, že zájemců o zřízení klubu je v Karlových Varech víc. Mě oslovili, abych je pomohl zorganizovat,“ pokračuje Klsák.

Žádné poplatky, členem klubu mohl být kdokoli

První schůzka Karlovaráků, kteří měli zájem pracovat v mírovém klubu, se podle Klsákových vzpomínek uskutečnila v dubnu 1990 v budově dnešního muzea Zlatý klíč. Přišly na čtyři desítky příznivců Johna Lennona. A Jiří Klsák byl rovnou při první schůzce zvolen předsedou klubu. Jeho zástupci se stali Martin Valášek a Jan Cabalka.

„Řídili jsme se podle stanov mírového klubu založeného v Praze. Ovšem jenom volně. Takže se u nás neplatily žádné členské poplatky, členem klubu se mohl stát kdokoliv, kdo se jím cítil být,“ říká Klsák.

Zbývalo jen vybrat místo, kde by si příznivci britského zpěváka uctívali jeho památku. Nakonec mezi několika návrhy vyhrála zeď u Alžbětiných lázní. „Našli jsme společnou řeč jak s tehdejším ředitelem lázní, tak s vedením Správy lázeňských parků,“ říká Klsák.

A tak si mohli i Karlovaráci 8. prosince každého roku připomenout památku Johna Lennona.

A co se za téměř 25 let změnilo? V podstatě nic. Jiří Klsák je stále předsedou Mírového klubu Johna Lennona, jeho příznivci si jej stále připomínají u zdi Alžbětiných lázní, jenom jejich počet za ta léta trochu klesl.

„Někdy se nás sejde deset, jindy třeba jenom tři. Ale spousta lidí se při akci zastaví a zavzpomíná. Anebo obdivují můj magnetofon Sonet duo, na němž pouštím písničky Beatles a Johna Lennona. Ale jeho ohníček ještě stále doutná. A já věřím, že jednou zase zahoří. I když už to asi nebude ten mladistvý plamen,“ dodává Jiří Klsák.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Najdete na iDNES.cz