Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitel protestuje proti poměrům, odmítl se sejít s prezidentem

  11:15aktualizováno  11:15
Návštěva Miloše Zemana v Karlovarském kraji utrpěla první šrám. Karlovarský a krajský zastupitel Jiří Kotek odmítl pozvání na pondělní setkání zdejší politické reprezentace s prezidentem. Píše, že mu vadí tolerance ke komunismu, která se po roce 1989 prostřednictvím parlamentních stran a jejich vůdců zvrhla v sofistikovaný model tunelářství a korupce.

Krajský a karlovarský zastupitel se odmítl setkat s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jiří Kotek (strana Alternativa) je velkým bojovníkem proti komunismu a jednou z osobností, která je v Karlových Varech spjata s revolucí v listopadu 1989.

"Za socialismu jsem se styděl za představitele tehdejší Československé socialistické republiky, Husáka, Jakeše, Bilaka a další, za to, kam republiku zavlekli. Proto jsem se angažoval při změně systému a věřil v jinou, slušnou a morální společnost," napsal zastupitel.

Ve svém dopise si rýpnul jak do současného prezidenta Miloše Zemana, tak do jeho předchůdce Václava Klause. "Krátkou euforii pravdy, lásky oproti lžím a nenávisti po roce 1989 následně zastřela tolerance ke komunismu a v jejich stínu se rozvinul sofistikovaný model tunelářství a korupce, realizovaný parlamentními stranami a jejich vůdci, primárně Václavem Klausem a Milošem Zemanem," prohlásil Jiří Kotek.

"Pro mě je nepřijatelným paradoxem, že právě čelní protagonisté tohoto systému, ať opo-smluvního či reálně participujícího v této hře na demokracii, se stali prezidenty České republiky," uvedl.

Odmítnutí je formou protestu

Oficiální odmítnutí pozvání na prezidentskou schůzku s městskými a krajskými politiky předložil jako formu protestu, a to kvůli poměrům, které podle něj uvedení politici zapříčinili a nadále udržují.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek považuje setkání s hlavou státu za dobrovolnou věc. "Jestli se někdo rozhodne přijít nebo nepřijít na setkání s prezidentem, je čistě jeho rozhodnutí a já ho nebudu ani nijak komentovat. Pokud má někdo výhrady ke společenskému systému v České republice, je to také jeho osobní stanovisko a názor a mně ani nepřísluší, abych ho komentoval," uvedl.

Karlovarská radnice rozeslala pozvánku na pondělní schůzku všem městským zastupitelům a nevyžadovala, aby potvrdili účast. "Kdo uzná za vhodné, ten přijde," řekl primátor. Předpokládá, že se prezident bude zajímat o rozvoj města a jeho budoucnost.

Předsedu Zemanovců reakce mrzí

Odmítnutí pozvání od Jiřího Kotka zamrzelo krajského předsedu Strany práv občanů - Zemanovi Josefa Kvasničku, který je prezidentovým přítelem a chce být v jeho blízkosti po všechny tři dny návštěvy.

"Zrovna pan prezident je podle mého názoru jedním z těch, kteří se snaží dělat kroky ve prospěch občanů. Souhlasím s tím, že strany, které byly v parlamentu, nás dostaly do situace, v níž teď jsme, ale právě pan prezident Zeman se ji snaží řešit a chyby napravit. Proto vidím reakci Jiřího Kotka jako neadekvátní," uvedl.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Najdete na iDNES.cz