Jogín Miroslav Ponert se věnuje cvičení krija jógy.

Jogín Miroslav Ponert se věnuje cvičení krija jógy. | foto: Archiv M. Ponerta

Jogín z Karlových Varů udivuje italské turisty. Někdy se k němu přidají

  • 0
Nad písečnou pláží v italském letovisku San Benedetto del Tronto začíná svítat. Slunce se pomalu vynořuje z vln Jaderského moře. Tu krásu obdivují místní i turisté. Všichni ale nevěřícně sledují partičku lidí, kteří první sluneční paprsky zdraví pozdravem slunci, tradiční sestavou pozic jógy.

Na italskou palmovou riviéru ji už déle než deset let jezdí cvičit Karlovarák Miroslav Ponert se svými přáteli.

„Moře, to je neuvěřitelný nápor pozitivní energie. A moře při východu slunce, to je učiněná energetická bomba,“ říká zasněně cvičitel jógy. Na zájem okolí si už Miroslav Ponert zvykl. „Někdo jen tak nevěřícně kouká, někdo se k nám dokonce i přidá,“ líčí zážitky z pláže.

Pro mnohé je jóga pouze sestavou cviků, které normální člověk snad ani nemůže zvládnout. Pozice (takzvané asány) jim přijdou spíš jako lámání kolem než relaxačním cvičením. Jóga je ovšem o něčem úplně jiném než o tom dát si nohu za krk. Jóga léčí.

„V asánech se napravuje pohybový aparát, správné dýchání při jejich provedení pak ovlivňuje energetická centra těla, takzvané čakry,“ vysvětluje Ponert.

Při cvičení krija jógy, což je druh, na nějž se Miroslav Ponert zaměřuje, se věnuje hlavně pohybovému aparátu. „Všechny pochody v těle se na něm projevují a jeho prostřednictvím lze pochody v těle zpětně ovlivnit,“ vysvětluje jogín.

„Například bolest na hrudi. Ta nutí člověka chodit v předklonu, vypadá pak sklíčeně, a to se odrazí nejen na psychice, ale i na fyzickém stavu. A cvičením se dá tento proces otočit,“ dává jeden příklad.

Jóga láká jak ženy, tak muže. Ale ženy jsou jednoznačně v přesile. Z dvaceti zájemců, kteří s ním do Itálie jezdí, je většinou 14 žen. „Ty jsou citlivější na energie, víc józe věří. Chlapi jsou spíš takoví tvrdohlavci. Ale paradoxně je většina mistrů jógy mezi muži,“ upřesňuje Ponert.

Miroslav Ponert se východním filozofiím věnuje aktivně od poloviny osmdesátých let. V roce 1979 začal cvičit karate. Byl typický sportovec.

„Teprve na vojně v Praze jsem se setkal s člověkem, který mi otevřel oči a naučil mě, že i takové karate má svůj duchovní rozměr. Z karate jsem pak právě kvůli filozofii přešel k shorinji kempo,“ přibližuje svůj vývoj cvičitel jógy, který má u karlovarské městské policie na starosti fyzickou přípravu strážníků. I na ně se snaží působit.

„Bylo by špatné, kdybych z nich cvičil bezcitné komando. Lidé by k sobě měli mít více úcty. Hlavně proto, že tělo je křehká nádoba. A respekt k druhým i sám k sobě dává člověku jóga,“ dodává Miroslav Ponert.