Busta J. W. Goetha na Goethově stezce v Karlových Varech

Busta J. W. Goetha na Goethově stezce v Karlových Varech | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vydejte se po Goethových stopách, Karlovarský kraj jich je plný

  • 0
Nejen Karlovy Vary si oblíbil německý básník a spisovatel Johann Wolfgang Goethe. V Lokti se zamiloval, Mariánské Lázně pak pro něho byly místem velkého žalu, když ho šlechtična Ulrika von Levetzow odmítla.

Není žádným tajemstvím, že byl básník Johann Wolfgang Goethe velkým obdivovatelem Karlových Varů. Jeho putování po západních Čechách se ale neomezovalo pouze na vřídelní město, a tak mohou být jeho výlety zajímavou inspirací i v dnešní době.

1. Karlovy Vary

Mezi lety 1785 až 1823 navštívil Goethe Vary třináctkrát a vedle Výmaru a Říma je považoval za nejkrásnější město světa. Proto je tu s ním spojeno hned několik míst.

Hotel Imperial v Karlových Varech.

Jedním z nich je Goethova stezka u Grandhotelu Pupp, což byla básníkova oblíbená vycházková trasa. K vidění tu je i Goethova busta z roku 1883. Umělcovy návštěvy v Karlových Varech také připomínají pamětní desky na domech, kde byl ubytovaný. Najdete je například na domech Bílý zajíc, Mozart nebo U Tří mouřenínů.

Dalšími karlovarskými místy, které jsou s Goethovou osobou spjaty, je třeba zámek v Doubí, Poštovní dvůr, vrch U Tří křížů, kde zkoumal nerosty, a samozřejmě Vřídlo, jež zmínil v několika básních.

2. Sopka Komorní hůrka

Komorní hůrka

Johann Wolfgang Goethe byl renesanční muž a literatura rozhodně nebyla tím jediným, čím se zabýval. Zajímal se také o mineralogii a geologii, což ho přilákalo k české nejmladší vyhaslé sopce Komorní hůrka. Ta se nachází jen kousek od Chebu a Františkových Lázní.

Právě o její průzkum se Goethe výrazně zasloužil, účastnil se totiž sporu o jejím původu a navrhoval, aby z výzkumných důvodů kopec prokopali. Že jde skutečně o sopku, se ale bohužel zjistilo až po Goethově smrti. Naposledy činná byla podle vědců ještě na počátku čtvrtohor. Na skalku ve svahu nad štolou vytesal neznámý umělec reliéf Goethovy hlavy, který připomíná jeho bádání.

3. Loket

Letecký pohled na Loket.

Slavný básník také několikrát navštívil Loket. Na terase hotelu Bílý kůň zde oslavil své 74. narozeniny ve společnosti paní von Levetzow a jejích dcer, včetně Goethovy lásky Ulriky. Ten den pak označil za jeden z nejšťastnějších v životě.

Hotel Bílý kůň funguje i v současnosti, Goethovu návštěvu v něm připomíná pamětní deska. Když už budete v Lokti, byla by škoda neprohlédnout si místní hrad, který okouzlil i slavného umělce. Otevřeno mají denně, dospělí zaplatí 110 korun, děti 90.

4. Horní Slavkov

Děkanství­ Horní­ Slavkov.

Dalším z míst, které Goethe při svých toulkách západními Čechy nevynechal, bylo hornické město Horní Slavkov. Přilákal ho sem jeho zájem o mineralogii a také prohlídka zdejších cínových dolů. Nakonec ovšem neodjížděl s příliš šťastnými vzpomínkami.

Do dějin se spíše zapsal jeho konflikt v místním hostinci U Červeného vola, kde mu hostinský za oběd naúčtoval tak vysokou částku, že rozlícený Goethe podal stížnost až ke krajskému hejtmanovi. V Horním Slavkově dnes návštěvu slavného umělce připomíná pamětní deska v místním muzeu v Pluhově ulici. Otevřeno je celoročně.

5. Svatošské skály

Svatošské skály u Karlových Varů.

Pozoruhodný přírodní útvar Svatošské skály byl inspirací pro mnohé umělce, jako byl například dramatik Vilém Mrštík nebo právě Johann Wolfgang Goethe, který si skály zamiloval.

Tato národní přírodní památka je opředena mnoha pověstmi. Podle té nejznámější tu nechala vodní víla z Ohře zkamenět svého nevěrného nápadníka a celý jeho svatební průvod.

Dnes je okolí skal mezi karlovarským Doubím a Loktem rájem pro cyklisty, vodáky i horolezce. K místu vedou nenáročné turisticky značené stezky.

6. Mariánské Lázně

Lázeňské město navštívil Goethe čtyřikrát. Místním lékařům doporučoval, aby prosazovali moderní léčebné metody, opatu Reitenbergerovi radil, aby nepřestával s výstavbou lázeňských domů.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních.

Mariánské Lázně byly pro Goetha nakonec místem velkého žalu. Zamiloval se tu totiž do sedmnáctileté šlechtičny Ulriky von Levetzow, která ho ale později odmítla, ačkoli se pak sama už nikdy nevdala. Goethe svůj smutek vyjádřil v básní Elegie z Mariánských Lázní a do Čech se poté už nikdy nevrátil.

Goethovy návštěvy v Mariánských Lázních připomíná mnoho míst. Například z domu U Zlatého hroznu, kde se básník ubytoval naposledy, je dnes městské muzeum, které stálou expozicí připomíná Goethovy pobyty. Přístupné je denně kromě pondělí. Vstupné pro dospělého je 60 korun, pro děti 30.

7. Hrad Hartenberg

Hrad a zámek Hartenberg - Hřebeny .

Zřícenina hradu Hartenberg v Hřebenech na Sokolovsku pochází z 12. století, a řadí se tak k nejstarším památkám v Čechách. Místo si oblíbil také slavný umělec a badatel, který zde několikrát pobýval.

Právě tady také trávil poslední chvíle v Čechách poté, co ho milovaná Ulrika odmítla, a vznikly tu první části jeho slavné Elegie z Mariánských Lázní.

Hrad se dnes vzpamatovává z ničivého požáru v roce 1985. Pro návštěvníky je přístupný denně, dospělí zaplatí 30 korun, děti do patnácti let nic. Výtěžek ze vstupného bude použit na opravy hradu.