Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příteli, vyber si funkci, vyzvali straníci z Chebu hejtmana Novotného

  13:35aktualizováno  13:35
Členové chebské buňky ČSSD se otevřeně postavili proti svému hejtmanovi a poslanci v jedné osobě Josefu Novotnému. Jako první sociální demokraté v kraji vyjádřili nesouhlas s tím, že zastává současně dvě funkce.

Zástupci chebské ČSSD vyzvali hejtmana a poslance Josefa Novotného (na snímku), aby si vybral jen jednu funkci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zástupci chebských sociálních demokratů v pondělí jednomyslně odhlasovali kritické doporučení, aby se hejtman vzdal jedné ze dvou funkcí a splnil tak předvolební slib daný sociálními demokraty.

"Žádáme přítele Josefa Novotného, aby respektoval slib a usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD o nekumulování funkcí. A aby zastával pouze jednu uvolněnou funkci podle svého výběru," usnesli se chebští sociální demokraté na schůzi.

Osmnáct jich zvedlo ruku pro, jeden se zdržel. Ale prý proto, že už podobné doporučení dávala chebská organizace Novotnému na podzim. Čerstvé usnesení je důležité pro okresní výkonný výbor ČSSD na Chebsku, který se jím musí na nejbližší schůzi (za deset dní) zabývat.

"Nemyslíme si, že lze stoprocentně zastávat tyto časově i psychicky náročné funkce najednou. Neumím si představit, že by se obě práce daly dělat opravdu dobře," řekla předsedkyně místní organizace Cheb Eva Horná.

Ví o tom své, do roku 2010 dělala asistentku poslanci Pavlu Vanouškovi.

"Mohl uvést voliče v omyl"

Podle ní Novotný neřekl před sněmovními volbami lidem, že si chce obě funkce v rozporu se slibem ČSSD ponechat. Kdyby to prý předem sdělil, možná by tolik hlasů nedostal. "Lidé by si asi rozmysleli, jestli ho mají zakroužkovat," vysvětlila Horná.

Zajímavé je, že součástí chebské městské organizace sociálních demokratů jsou i dva krajští zastupitelé - náměstek hejtmana Petr Navrátil a bývalý krajský šéf ČSSD Jakub Pánik. Oba zvedli ruku pro to, že by si hejtman měl vybrat. Pánik už dříve pro MF DNES prohlásil, že Novotný mohl svým postupem uvést voliče v omyl.

Jde o vnitrostranickou věc, vzkázal Novotný

Hejtman odmítl výzvu komentovat. "Jedná se o vnitrostranickou záležitost, o které diskutuji přímo se svými kolegy. Nikoliv prostřednictvím médií, ale během našich setkání," uvedl pouze.

ČSSD vloni na podzim hlásala, že její hejtmani zvolení do sněmovny nebudou kumulovat funkce a že do půl roku od voleb se rozhodnou pro jednu nebo druhou. Novotný v roli poslance to však porušil, když se minulý týden odmítl podvolit.

Oznámil, že vnitřní pravidlo ČSSD je nesmyslné a že zůstane sedět na obou židlích, protože je tak pro kraj prospěšnější. Novotného naopak podle informací MF DNES podpořila v setrvání v obou funkcích jeho domovská organizace ČSSD v Sokolově.

Znění usnesení však předseda sokolovské místní organizace Miloslav Čermák nechtěl tlumočit. "Ještě nemám k dispozici zápis a ten ani není ověřený. Teď to ještě nebudu komentovat, aby to nebylo interpretováno jinak, než to bylo myšleno. Jde o citlivou věc," uvedl Čermák, jinak zároveň krajský předseda ČSSD a náměstek hejtmana.

Schůze sokolovské ČSSD se konala v pondělí stejně jako zasedání chebské sociální demokracie.

Sociální demokraté na Karlovarsku jsou v tomto ohledu zdrženliví. "Zatím to jen sledujeme. Nevím o tom, že by se k tomu některé naše organizace vyjadřovaly," poznamenal šéf ČSSD v okrese Karlovy Vary Vladimír Benda.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz