Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pykal jsem už dlouho, teď chci využít šanci, říká bývalý násilník

  12:04aktualizováno  12:04
Snad už se násilník a rváč Julius Štuka zklidnil. Po sedmi letech opustil vězení, kde si odpykal trest za opakované znásilnění osmiletého syna své družky. Teď ve svých sedmadvaceti začíná od nuly. Aby nespadl do dalších průšvihů, uchýlil se do Domu na půl cesty v Kynšperku nad Ohří.

Dům na půli cesty se stal přechodným bydlištěm Julia Štuky. Doporučuje ho všem, kteří spadli na úplné dno a chtějí to změnit. | foto: Dům na půli cesty

Zamiloval se tady do dívky, která po odchodu z dětského domova také neměla kam jít. Prý láska na první pohled. Ona studuje, ovládá tři jazyky a chce být recepční. Bydlí spolu v jednom pokoji, plánují budoucnost, bydlení, děti. On si konečně našel práci, kam nastoupí v prosinci. A chtějí se postavit na vlastní nohy.

Jestli nezůstane u přání, záleží jen na Juliovi. Po otci Kubánec, po matce Čechoslovák se pomalu rozkoukal a zírá, co se všechno změnilo, zatímco seděl za mřížemi. V Sokolově ho překvapily nové markety, autobusové nádraží. Už je "venku" devět měsíců a cítí se den ode dne lépe.

"Snad poprvé v životě neklesám ke dnu, ale stoupám," přemýšlí o sobě. Mohl vyjít z basy a zavolat kamarádům. Je si jist, že by hned dokázal obstarat dost peněz a mohl si užívat. Jenže by se ocitl znovu na šikmé ploše. "Sekám latinu a chci si urovnat život. Proto jsem v Domě na půl cesty," říká.

Od prosince má podle jeho slov slíbené místo dělníka ve Správě majetku města Kynšperk. Do té doby bude dál jako ostatní klienti Domu na půl cesty v dílně Kocábka ručně vyrábět dárkové předměty - svíčky, ale i náušnice a náhrdelníky ze skla. Za práci dostávají body, jimž říkají kačenky a které se dají měnit za koruny.

"Jsem šikovný a manuálně zručný. S přítelkyní Maruškou jsme si takhle v létě vydělali přes šest tisíc korun. Mohli jsme si koupit boty, hygienické potřeby, šminky, kredity a jet se někam pobavit," dodává.

Chápe, že další šanci už nemusí dostat

Julius Štuka nemá ani výuční list. Po otci zdědil kuchařské nadání, ale vařením by se živit nechtěl.

Dům na půl cesty je určen jako přechodná stanice pro mladé, co prošli různými ústavy. Často obtížně hledají práci. Byli zvyklí, že se o ně někdo postará a nejsou zpočátku příliš samostatní.

"Přechod z vězení zvládl Jula dobře. Nevěděl, co a jak, všechno se mezitím změnilo. Je rozumný, klidný, ochotný. Přeju mu, aby si našel práci," řekla vedoucí kynšperského domu Jiřina Kučerová.

Štuka věří, že když dokáže o devět let mladší přítelkyni zabezpečit, nikdo by už na něj neměl koukat skrz prsty. "Udělal jsem něco špatného, pykal jsem za to a dlouho," uznává a žádá o šanci. Ví, že další už by nemusel dostat.

Soud Julia Štuku v roce 2006 odsoudil k sedmi letům vězení za opakované znásilňování osmiletého syna jeho tehdy čtyřicetileté družky. Chlapce zneužíval na přelomu let 2005 a 2006 v bytě partnerky a sklepě domu. Podle obžaloby ho Štuka minimálně v pěti případech donutil k análnímu a orálnímu pohlavnímu styku. Stalo se to v době, kdy měl chlapce na starosti.

Obžalovaný po celou dobu tvrdil, že je nevinen. Svědecké výpovědi samotného chlapce a hlavně jeho matky, tety a také spoluvězně z vazby však soud přesvědčily o Štukově vině. 

Dům na půl cesty nyní Julius doporučuje jako dobrou startovní čáru všem, kteří spadli na úplné dno a chtějí uniknout z koloběhu drog a krádeží. "Kam to ale vede? Nikam. Je lepší pevně se držet nové šance. Kdo si nedá říct, ten je ztracený," dodává.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz