Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamiony patří na obchvat, stěžují si Chebané z centra a navrhují zákaz

  12:36aktualizováno  12:36
Jako na smilování čekali obyvatelé ulic podél tranzitní trasy městem Cheb na zprovoznění jihovýchodního obchvatu města. Doufali, že jim konečně přestanou pod okny jezdit náklaďáky. Jenže nepřestaly a lidem už nyní došla trpělivost. Vyzývají radnici, aby pro nákladní dopravu centrum uzavřela.

Některé kamiony jezdí navzdory nově vybudovanému obchvatu města Cheb dál po Evropské ulici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kamionů na silnicích v centru je sice méně, ale přesto stále dost těžkých vozů při jízdě skrz město obtěžuje okolí výfukovými plyny, prachem, hlukem a otřesy.

Chebané očekávali, že po vybudování severního a následně i jihovýchodního obchvatu se této lokalitě uleví, ale jsou zklamaní z toho, že velká změna ve zlepšení životních podmínek nenastala.

„Že městem projíždí velký počet osobních vozů, to považujeme za normální. Ale nerozumíme tomu, proč tu jezdí i obrovský počet nákladních aut a kamionů, hlavně ve směru od Aše a od Vojtanova na Svatý Kříž a dál do Německa,“ popisuje současný stav Helena Rybenská.

Podle jejích slov je nejhorší situace v ulicích Evropská, 17. listopadu, Lidická a Vančurova. Lidé se už obrátili na město s žádostí o pomoc. Navrhli, aby se změnilo dopravní značení.

Osazení zákazových značek by podle jejich názoru kamiony z centra jednoduše vytěsnilo.

„Oslovili jsme v červnu městský i krajský úřad, kde nám řekli, že se to řeší ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic. Jenže sdělit konkrétní nebo alespoň přibližné datum jaksi pozapomněli,“ stěžuje si Helena Rybenská. „Možná by nám některý z odpovědných orgánů mohl vysvětlit, proč se vlastně oba obchvaty stavěly, když neplní svůj účel,“ dodává.

Hodně kamionů vozí dřevo do Německa

Starosta Chebu Petr Navrátil potvrdil, že centrem města stále kamiony projíždějí. Odmítl však, že by se po otevření jihovýchodního obchvatu situace nezměnila. Řada řidičů nákladních vozů a kamionů už novou trasu využívá. O tom svědčí stížnosti tamních obyvatel na chybějící protihlukovou zábranu.

„Ale je pravda, že centrem projíždí směrem na Waldsassen velké množství těžkých kamionů se dřevem do Německa na pilu. Snažíme se o nápravu, ale dát na silnici jednoduše zákaz vjezdu nejde,“ poznamenal starosta.

V souvislosti se změnami v dopravě vzniká projekt na změnu dopravního značení v celé lokalitě. Ten by měl tento problém řešit.

„Ale není to jednoduchá záležitost. Je třeba posoudit kolem dvaceti křižovatek, změnit několik desítek dopravních značek. A to nejen ve městě Cheb a okolí, ale i na dálnici D6,“ vysvětluje starosta.

Výsledný návrh musí ještě posoudit dopravní inspektorát. Projekt zasahuje poměrně velkou oblast. Termín, kdy dojde na silnici k avizovaným změnám, není zatím jasný. „Říct v této chvíli konkrétní datum by bylo střílení od boku,“ doplňuje Navrátil.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz