Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stáli před soudem nebo je vyšetřují policisté. Přesto znovu kandidují

  14:45aktualizováno  14:45
Čelí trestnímu stíhání, byli už dříve odsouzeni nebo se nad jejich minulým počínáním v politice vznáší stín pochybností. Přesto řada takových lidí v kraji kandiduje do zastupitelstev a dokonce mají ambice obsadit křesla starostů.
Na kandidátkách politických stran najdou v říjnu voliči i jména lidí, kteří byli nebo jsou souzeni či je vyšetřuje policie. (Ilustrační snímek)

Na kandidátkách politických stran najdou v říjnu voliči i jména lidí, kteří byli nebo jsou souzeni či je vyšetřuje policie. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Těžkou pozici má před komunálními volbami starosta Oloví Miroslav Filandr. Čelí obvinění kvůli přijímání úplatku v souvislosti s výběrovým řízením na zateplování městských paneláků. Případ už předal státní zástupce k soudu.

„Je to nepříjemné, chtěl bych to mít už za sebou. Žádné přímé důkazy proti mně neexistují, jen výpovědi nějakých pitomců. Také bych si mohl cokoliv na kohokoliv vymyslet,“ zlobí se Filandr a je si jist, že ho soud očistí.

Krásenský starosta Miroslav Kirejev je obžalován a souzen za předraženou zakázku na zpracování projektu nové mateřské školy. Jeho kauza se u soudu v Sokolově blíží ke konci, čeká se na výslech posledního svědka.

Kirejev má naději, že rozsudek padne 1. října, tedy necelé dva týdny před volbami. Jde o naprosto výjimečný případ, v němž se justice v kraji zabývá výhodností zakázky pro město.

„Z pohledu voličů by bylo dobře, kdyby rozsudek padl už 1. října,“ míní Kirejev. Odvolá se, pokud soudce vynese nepříznivý verdikt. V době voleb by tak rozsudek nebyl pravomocný.

„Měl bych být zproštěn, město jsem nepoškodil. Výběrem firmy, která skončila až třetí v pořadí, jsem Krásno naopak uchránil od průšvihu. Mateřská škola se dokončuje a v říjnu bude předána k užívání,“ zmínil starosta. Také slíbil rezignaci, kdyby byl odsouzen pravomocně.

Pod tíhou nepříjemných faktů naopak na poslední chvíli z volební kandidátky v Novém Sedle odstoupila Ivana Papežová. Tato bývalá tajemnice byla původně lídrem strany Hornický spolek Apollonia. MF DNES ale zveřejnila 13. srpna informaci, že tato bývalá tajemnice Městského úřadu v Novém Sedle se do funkce šéfky radnice dostala díky padělanému maturitnímu vysvědčení.

Kauzu vyšetřovala od loňského podzimu policie a žena se k přečinu padělání a pozměňování veřejné listiny přiznala. Státní zástupce v Sokolově případ až k soudu neposlal, ale využil mírnější jinou možnost. Návrh na potrestání letos 26. května podmíněně odložil na zkušební dobu 1,5 roku.

Kandidují v komunálních volbách:

Miroslav Filandr, starosta Oloví
č. 1 Hnutí nezávislých
Čelí obvinění kvůli přijímání úplatku v souvislosti s výběrovým řízením na zateplování městských paneláků.

Miroslav Kirejev, starosta Krásna
č. 1 strany Volba pro budoucnost 
Je obžalován a souzen za předraženou zakázku na zpracování projektu nové mateřské školy.

Petr Horký, místostarosta Mariánských Lázní
č. 3 za ČSSD
Škodu v celkové výši 1,34 milionu korun způsobil podle obžaloby Petr Horký, když pracoval v letech 2009 až 2010 jako likvidátor karlovarského podniku bytového hospodářství.

Lubomír Zach, bývalý starosta a místostarosta Kraslic
č. 5 u ODS
Soud ho potrestal pokutami za zbití bývalé manželky a za zneužití pravomoci, když jménem města pozval herce Miroslava Donutila na předvolební akci ODS.

Jiří Halberštát, starosta Těšovic
č. 1 strany Těšovice 2014
V roce 2002 dostal u sokolovského soudu půlroční podmíněný trest. Jako šéf romského sdružení totiž neprávem vyplatil z peněz sdružení dvěma zaměstnancům ministerstva 29 tisíc korun. Verdikt potvrdil krajský soud.

Luděk Němec, starosta Tatrovic
č. 1 strany SNK Tatrovice
Podle výsledku čtyři roky starého policejního vyšetřování se nad jeho zvolením starostou vznášejí pochybnosti. Dostal se do podezření, že v roce 2010 vyhrála jeho ODS nad sdružením nezávislých díky manipulaci s hlasovacími lístky.

Jan Slíva, bývalý starosta Rotavy
č. 1 za ODS
V roce 2012 byl jako starosta Rotavy souzen a posléze zproštěn viny. V roce 2011 bez souhlasu zastupitelů podepsal zástavní smlouvy k půjčce ve výši 11,4 milionu korun u České spořitelny.

Miloslava Egerová, bývalá starostka Nové Vsi
č. 4 za Ženy
Nevinná, vinná a nakonec nevinná. Tři rozsudky, ten poslední potvrdil odvolací krajský soud, exstarostka Nové Vsi Miloslava Egerová. V letech 2006 až 2010 vyplácela odměny občanům za různé druhy pomoci z rozpočtu obce tak podivně, že někteří ze seznamu peníze vůbec nedostali.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz