Součástí oslav jsou dvě mše. Součástí té druhé, poutní, je i průvod ke kapli. Ilustrační foto

Součástí oslav jsou dvě mše. Součástí té druhé, poutní, je i průvod ke kapli. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Kapli v Ostrově čekají oslavy, je jí 300 let

  • 0
V září si především věřící v Ostrově a okolí připomínají 300 let od vzniku výrazné dominanty ostrovského „Posvátného okrsku“, jímž je Einsiedelnská kaple.

Objekt stojí na vršku u kláštera. Socha Panny Marie s dítětem tam trůní uprostřed zlatých oblaků, její tvář a ruce jsou černé. Žádný div, že tuto jedinečnou sochu i kapli provázejí mnohé pověsti.

Nechala ji postavit markraběnka bádenská Františka Augusta jako dík za uzdravení svého nejstaršího syna. Na svahu v blízkosti piaristického kláštera vyrostla kaple, která je věrnou kopií stavby ve švýcarském poutním místě Einsiedeln.

program oslav

4. září, kostel Zvěstování Panny Marie:
Zahájení dokumentární výstavy Einsiedeln - švýcarské poutní místo Výstava potrvá do 26. září

8. září, Einsiedelnská kaple
16:00 přednáška Zdeňky Čepelákové "Tradice Einsiedelnské kaple v Ostrově"

17:00 slavnostní mše k Panně Marii Einsiedelnské

26. září, kostel sv. Michaela
9:00 poutní mše svatá s průvodem ke kapli Panny Marie Einsiedelnské

Byla to právě einsiedelnská Panna Maria, k níž konala markraběnka pouti a která vyslyšela její prosby. Od opata kláštera v Einsiedelnu dostala plány kaple a také kopii sochy madony, která dnes zaujímá místo na oltáři ostrovské kaple ve věnci zlatých oblaků a blesků.

Stavba vznikala velice rychle, podle ústního podání byla postavena za 74 dní na přelomu let 1709 a 1710. U příležitosti výročí je připraven bohatý program, kterého se zúčastní i hosté z Einsiedelnu.

Kaple na západním okraji historického Ostrova je součástí komplexu budov někdejší koleje piaristů. Kolej s gymnáziem byla postupně doplňována samostatnými kaplemi, a právě proto byl celý areál zván Posvátným či Svatým okrskem.

"V letech 2001 až 2007 byl areál kompletně obnoven s umístěním expozice z dějin města Ostrova s pietní upomínkou na významné majitele města,“ podotýká památkář Lubomír Zeman.