Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Nejdku si se mnou hrají jako kočka s myší, stěžuje si muž

  15:54aktualizováno  15:54
Informace se snaží od radnice v Nejdku už několik měsíců získat Karel Procházka. Zatím marně. Úřad mu žádosti vrací s tím, že není občanem města. Podle právníků i krajského úřadu má ale i tak na odpovědi právo.

Karel Procházka se snaží od radnice v Nejdku získat informace o bezúplatném pronájmu ledové plochy zimního stadionu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kdykoliv Karel Procházka z Karlových Varů napíše na radnici v Nejdku dopis a chce například vědět, proč sportovní referentka jako zaměstnankyně obce trénovala na nejdeckém zimním stadionu svůj soukromý krasobruslařský oddíl z Karlových Varů, přijde mu obratem odpověď zpátky.

Jak ale říká, co chtěl vědět podle zákona o svobodném přístupu k informacím, se stejně nikdy nedozví. V jednom z dopisů, adresovaných městskému úřadu, například požadoval dokumenty o úplatném či bezúplatném pronájmu ledové plochy za uplynulou sezonu.

"Odepsali, že už poněkolikáté sdělují, že Městský úřad Nejdek není vlastníkem ani provozovatelem zimního stadionu, ale vlastníkem a provozovatelem je Město Nejdek. Podle zákona měli dokumenty poslat. Je to zvůle a šikana, protože Nejdek se rozhodl, že mně žádné informace nepodá. Hrají si se mnou jako kočka s myší," zlobí se Karel Procházka.

S radnicí si začal dopisovat loni koncem roku. Tehdy chtěl mimo jiné vysvětlit, proč mají malí hokejisté, kde trénoval jeho vnuk Karel, tak málo ledu oproti cizím krasobruslařům. Dozvěděl se ale, že není občanem Nejdku, takže požadované údaje nedostal.

Na odpověď má právo, říká právník i krajský úřad

Městský úřad žádost o poskytnutí informací ohledně ledu odložil se zdůvodněním, že věc nespadá do kompetence městského úřadu. Karel Procházka je ale přesvědčený o své pravdě.

U právníků si totiž zjistil, že je absurdní, aby městský úřad odpověděl, že je jinou právnickou osobou než město. Pokud je totiž v hlavičce žádosti uvedený obecní úřad, tak se má za to, že je žádost adresovaná městu. Neplatí tedy, že žádost dostal špatný subjekt.

V podobných případech dává obecně za pravdu žadatelům krajský úřad. "Městský úřad je orgánem města. Pokud člověk žádá podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím údaje, tak by je měl dostat," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Starosta Nejdku Vladimír Benda si je jistý, že Procházka poslal svoji žádost na špatnou adresu.

"Zákon přesně určuje, kdo má povinnost odpovědět. Pan Procházka ale na třetí pokus vše opravil a řádně poslal. Píše, že žádá Město Nejdek. Stížnosti stále stupňuje. Prý ho šikanujeme. Byl bych rád, kdyby ubral plyn a udělali jsme nějaký smír. S informacemi o pronájmu ledu mu výhledově vyhovíme. Myslíme si ale, že nejsme povinni poskytnout pracovní smlouvu sportovní referentky," argumentuje starosta.

Karel Procházka nyní čeká, jaká odpověď mu přijde na jeho stížnost z krajského úřadu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz