Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovaráci mají smůlu, výhody nabídne zatím jen turistická karta

  9:01aktualizováno  9:01
Karlovarské infocentrum spustí už za pár dní žhavou novinku pro návštěvníky města. Ti prostřednictvím speciální karty budou moci výhodněji platit za služby i zábavu. Místní obyvatelé ale zatím mají smůlu. Svojí Karlovarskou kartou mohou dál platit jen v autobusech a parkovacích automatech.

Na rozšíření služeb Karlovarské karty si musejí obyvatelé města ještě chvíli počkat. Výhody zatím dostanou jen turisté. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vstupy do památek či bazénového centra v Karlových Varech, slevy na koncerty nebo v půjčovnách nejrůznějšího druhu, doprava městskými autobusy a řada dalších předplacených služeb. Na to vše se budou moct už v průběhu července těšit ti návštěvníci regionu, kteří si svůj pobyt zpestří nákupem turistické karty, takzvané Karlovy Vary card.

Projekt, který se od příštího měsíce rozjíždí naplno, je v první fázi mířený právě na turisty. Karlovaráci, kterým už téměř dva roky slouží takzvaná rezidenční Karlovarská karta, si na takové výhodu budou muset ještě pár měsíců počkat.

„Ideální by bylo, kdyby obě karty, tedy jak turistická, tak odbavovací pro potřeby městské hromadné dopravy, byly plně kompatibilní. Aby s ní mohli Karlovaráci platit za služby či získávat slevy stejně jako uživatelé té turistické, zatím tomu brání technologie,“ přiznává Lukáš Siřínek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary.

Výhody pocítí místní obyvatelé možná na podzim

První výsledky této unifikace očekává na podzim letošního roku. Do té doby bude karta určená pro Karlovaráky sloužit „jen“ jako jízdenka do autobusů dopravních podniků v Karlových Varech a Plzni a pro bezhotovostní platbu v některých parkovacích automatech v centru Karlových Varů. Ty jsou zatím k dispozici v ulicích Dr. Davida Bechera a Zahradní.

To, že bude Karlovarská karta sloužit místním jako elektronická peněženka, slibovalo vedení města už vloni v září. Více než roční prodlení je podle náměstka primátora Čestmíra Bruštíka způsobené problémy s výběrovým řízením na nový odbavovací systém.

„Jeden z účastníků se odvolal, takže se musí vypsat nové. To je nyní na dopravním podniku,“ vysvětlil Bruštík.

Turisté mají o kartu nečekaný zájem

S kompatibilitou obou Karlovarských karet se ovšem místním otevřou nové možnosti. Do systému je zapojených 40 organizací, které turistům nabízejí na jejich kartu volný vstup do nejrůznějších zařízení, a dalších deset, které po předložení karty poskytnou až třicetiprocentní slevu.

„Tak vysokou slevu mohou návštěvníci Karlových Varů dostat například na koncerty KSO,“ naznačila Jitka Štěpánková, ředitelka Infocentra Karlovy Vary.

Turistické karty vydává infocentrum buď jednotlivcům, nebo rodinám. „Ceny začínají na 800 korunách pro dospělého na dva dny a končí na čtyřech tisících pro dva dospělé a dvě děti na sedm dní pobytu v Karlových Varech,“ upřesnila ředitelka.

Zájem jak městských společností, tak podnikatelů o účast v projektu ji příjemně překvapil. „Do turistické karty, která je ve světě velmi populární, jsme šli s obavami, odezva je ale pozitivní,“ konstatovala Štěpánková.

A systém je otevřený dalším zájemcům. „Strop ohledně jejich počtu jsme si zatím nedali. U předplacených služeb je sice zhruba ve finální podobě, u organizací poskytujících slevy ovšem nikoliv. Důležité je, aby byl jejich počet takový, který se dá ještě bez problémů administrovat,“ řekla ředitelka infocentra.

V případě, že zájem zapojit se do projektu projeví městská organizace, mají rozhodující slovo karlovarští radní. Ti naposledy řešili žádost společnosti KV City Centrum, která mimo jiné provozuje areál přírodního koupaliště Rolava.

„Zájmem společnosti je půjčovat pomocí Karlovarské karty nejrůznější sportovní náčiní za výhodnějších podmínek. Slevy by se ale měly výhledově s rozvojem celého areálu vztahovat i na další akce, jako například na koncerty,“ naznačil karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Nový systém turistických karet se začne rozjíždět už v červenci. Nedá se ovšem předpokládat, že by veškeré služby byly dostupné okamžitě. „Ostrý provoz začíná 1. července, funkce karty a služby s ní spojené budou nabíhat postupně,“ upozornil Michal Riško, náměstek karlovarského primátora.

Za Karlovarskou kartu město zaplatilo 1,2 milionu korun, dalších pět milionů stála dopravní podnik odbavovací technologie. Karta pro turisty, která není čipová, přišla radnici zatím na 400 tisíc.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz