Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O nové pacienty se teď ve Varech postarají šestkrát rychleji než dřív

  9:47aktualizováno  9:47
Ještě loni trvalo dvě hodiny, než se přivezený pacient s mozkovou mrtvicí dostal v karlovarské nemocnici na vyšetření a na lůžko jednotky intenzivní péče. Teď jen 20 minut. Díky novému pavilonu.

Desítky lidí si přišly prohlédnout pavilon akutní medicíny během dne otevřených dveří. Lékařům od té doby prošlo rukama pět tisíc pacientů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V pavilonu akutní medicíny čeká připravený tým lékařů na nemocné jako v amerických seriálech. Ne opačně jako dříve, kdy čekali pacienti na lékaře.

Neuvěřitelných pět tisíc pacientů prošlo rukama doktorů a sester na emergency od loňského 1. října, kdy pavilon i s touto novinkou začal sloužit. Neuvěřitelných proto, že urgentní příjem měl donedávna jen pět lůžek. Nyní už deset. Do nemocnice dříve mířilo jen asi patnáct sanitek denně, teď už okolo čtyřiceti a z celého kraje.

Pryč už je doba, kdy sestry sháněly doktory a obvolávaly lékařské pokoje. Kdy lidé proseděli dlouhé desítky minut na chodbách před ambulancemi, aby potom zjistili, že je musí vyšetřit ne internista, ale chirurg. A kdy cestovali areálem nemocnice kvůli rentgenu a stále čekali někde za dveřmi.

"Pacient se dostane na emergency, je ošetřen hned a na jednom místě," líbí se Robertu Jandovi, náměstkovi šéfa nemocnice pro nechirurgické obory. Odpadly přesuny a vše řídí jeden člověk. Návaznost na intenzivní medicínu je okamžitá.

K dispozici jsou vybavené zákrokové sály, po ruce rentgen, počítačový tomograf, magnetická rezonance, přednostně i laboratoř.

Pro důležité upozornění stačí jedno kliknutí

Po hlášce od záchranky, která přiváží člověka ve vážném stavu nebo po těžkém úrazu, stačí sestře jednou kliknout na počítači. Podle ohlášené diagnózy tak rozešle esemesku sloužícím lékařům - chirurgovi, neurologovi, radiologovi a laborantovi. Když některý přijetí zprávy nepotvrdí, automat ho hned začne prozvánět. Svolávací systém převzaly Karlovy Vary z Fakultní nemocnice v Brně.

Jak rychle se sezvaný tým o pacienta postará, svědčí i příklad zraněného dvanáctiletého lyžaře s podezřením na poranění sleziny.

"Aktivovali jsme tým, zablokovali sál a do 25 minut ho operovali. Za osm dní šel chlapec domů. Třeba u cévní mozkové příhody se bavíme o zrychlení o 1,5 hodiny. To je čas, který rozhoduje, jestli pacient bude znovu mluvit nebo hýbat rukou," přiblížila vedoucí lékařka na emergency Dagmar Märzová.

Mnozí příchozí bývají nepříjemně překvapeni z tempa a pohybu, což na urgentním příjmu může vypadat jako chaos.

"Stávají se svědky obrovského zrychlení. Musíme se s nimi a s rodinami bavit v tomto prostředí. Chtěli by mít klid, ale mohlo by je to stát život," vysvětlil Janda. Také u některých doktorů změna narazila na stereotypní představy, že by mělo zůstat vše při starém.

Pacienti se nemusí bát odmítnutí

Emergency je schopna převzít kteréhokoliv pacienta z jakékoliv části kraje. Nehrozí, že by nemocnice někoho odmítla, jak se to stává třeba v Praze. Personál už čelil dvěma mimořádným událostem - ošetřoval patnáct školáků po úniku plynu a pětadvacet návštěvníků bazénu, kteří se nadýchali chlóru.

Součástí emergency je heliport na střeše pavilonu. Naposledy posloužil 10. dubna, kdy vrtulník letecké záchranné služby transportoval pacienta k urgentní operaci na cévní chirurgii do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz