Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice špatně účtuje léčbu a má příliš personálu, řekli auditoři

  18:15aktualizováno  18:15
Řadu možných úspor našli auditoři z firmy Nexia AP, když na objednávku vedení kraje po dva měsíce zkoumali hospodaření ztrátové Karlovarské krajské nemocnice. Zjistili, kde špitál v Karlových Varech a v Chebu přichází o peníze. Rezervy pak vyčíslili na 85 milionů korun ročně.

Karlovarská krajská nemocnice by mohla lépe hospodařit. S tímto závěrem zakončili kontrolu hospodaření auditoři z firmy Nexia AP. Spočítali, že možná rezerva se může pohybovat kolem 85 milionů korun ročně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Závěry auditorů v Karlovarské krajské nemocnici, zejména pak vyčíslenou rezervu 85 milionů korun, vedení nemocnice považuje za nereálné. „Je to určitě výzva, ale v akutní péči nelze tak vysoké úspory dosáhnout. Možná z jedné třetiny,“ reagoval ekonomický ředitel KKN David Bracháček. Některé rady si vzal k srdci a už na nich pracuje. Za audit kraj zaplatil 235 tisíc korun.

Podle kontrolorů by nemocnice vůbec nemusela letos skončit v plánované ztrátě 64 milionů korun, ale naopak v zisku. „Karlovarská krajská nemocnice by provedením námi navrhovaných opatření dosáhla kladného hospodářského výsledku 21,6 milionu korun, který by byl použit na úhradu závazků a obnovu přístrojové techniky,“ napsal do závěru zprávy člen představenstva Nexia AP Jakub Kovář.

Firma označila finanční zdraví nemocnice za velmi slabé. Z možných 100 bodů udělila jen 10. Přitom podobně velké špitály v zemi dosahují hodnot i přes 60 bodů. „Dosažené hodnocení může v blízké budoucnosti prakticky vést ke zhoršené kvalitě péče o pacienta,“ obává se Kovář.

Podle auditu je sester moc, podle ředitele málo

Poukázal na finanční výpadky, když porovnával fungování podobných zdravotnických zařízení v zemi. Právě to je ale podle Bracháčka často zavádějící a nesouměřitelné. Pozoruhodné je zjištění auditorů, že špitál zaměstnává příliš mnoho sester. Vzhledem k počtu ambulancí by jich prý mohl mít asi o dvacet méně, což by ročně ušetřilo 7,7 milionu korun. „Máme jich naopak málo. Je nemyslitelné, abychom propouštěli,“ odmítl návrh Bracháček.

Také v administrativě prý pracuje až třikrát více lidí, než je nutné. A sedmkrát více těch, co se starají o přístrojovou techniku. Údržbu nemocnic má na starosti zhruba 40 lidí, ale stačit by jich mělo i 25. Technický ředitel Lukáš Holý namítl, že auditoři smíchali různé obslužné profese dohromady, a proto jim vyšlo, že špitál má těchto zaměstnanců příliš.

Audit naznačuje, že nemocnice dělá chyby v účtování léčby pacientů vůči pojišťovnám. Nalezl řadu odchylek od čísel, která vykazují jiné nemocnice. Například odchylka 52 procent u diagnózy cévní mozková příhoda s infarktem je podle Kováře už natolik významná, že se s největší pravděpodobností jedná o chyby ve vykazování.

„Uvedená situace dle našeho názoru jednoznačně koreluje s faktem, že kodéři nejsou žádným způsobem odměňováni za činnost kódování,“ myslí si auditorská firma. Kodéři jsou zaměstnanci nemocnice, kteří mají vykazování péče na starosti.

Bracháček zareagoval tak, že rozšíří oddělení, které na vykazování péče dohlíží. Rezervy připouští. „Doufáme, že se nám podaří získat více peněz a že všechny výkony od pojišťoven dostaneme zaplaceny.“

Víc peněz za péči o dlouhodobě nemocné i za prodej krve

Za neekonomické Nexia označila, že karlovarská nemocnice nemá zcela vytížené oddělení pro dlouhodobě nemocné. Mohla by na nich vydělat o 2,5 milionu ročně víc. Výnosy by se podle ní daly zvýšit i při prodeji krve. Ročně špitál ve Varech prý přichází o 11 milionů také tím, že soukromé firmě pronajal dialyzační středisko.

Rezervy mají i dvě nemocniční lékárny, za první pololetí přijaly 15 tisíc receptů. Podle přepočtů by jich ale mělo být kolem 30 tisíc. Ve srovnání s jinými lékárnami zamíří do té karlovarské a chebské jen velmi málo pacientů s receptem vydaným přímo v nemocnici. Záchyt vlastních receptů v lékárně v Chebu je pouze 28 procent.

Špitál se chystá posílit reklamu svých lékáren a apelovat na lékaře a sestry, aby do nich nemocné posílali. Významné úniky finančních příjmů firma objevila také v provozu ambulancí. V Karlovarské krajské nemocnici lékaři píší žádanku na další vyšetření při každé 7. návštěvě, přitom český průměr je žádanka při každé 2. návštěvě.

„Z toho vyplývá, že v krajské nemocnici může docházet k velkému množství jen tzv. kontrol a ne diagnostických a léčebných vyšetření,“ upozornil audit. Nápravou by nemocnice zlevnila náklady na vyšetření při hospitalizaci pacientů a naopak by začala dosahovat vyšších výnosů v ambulantní části.

Podle Ivany Kubátové z oddělení zdravotních pojišťoven v KKN se ale nemocnice musí chovat ekonomicky a neodesílat pacienty na zbytečná vyšetření. „Uměle nadhodnocené vykazování péče by nevedlo k dlouhodobější stabilitě nemocnice,“ řekla. Naznačila, že jiné nemocnice si touto cestou možná pomáhají.

Zkoumáním prošla třeba i podatelna. Náklady na poštovné jsou přibližně sedmkrát vyšší než v jiné srovnatelné nemocnici.

Krajský úřad vydal k auditu firmy Nexia tiskovou zprávu. Téměř se v ní ale nezmiňuje o negativech, na která auditoři poukázali. Naopak vinu svaluje převážně na vyhlášku bývalého ministra zdravotnictví, která omezila příjmy nemocnic od pojišťoven. Krajská nemocnice se loni propadla do ztráty 131 milionů.

I přes to, že výsledky auditu prokázaly nepříznivé finanční zdraví nemocnice, postupnými kroky se situace obrací k lepšímu. Ke konci letošního roku vedení špitálu předpokládá vyrovnaný hospodářský výsledek.

„Příznivou zprávou je pro nás především zjištění, že nemocnice realizuje nákupy materiálu a služeb za srovnatelných cenových podmínek jako ostatní stejně velká zdravotnická zařízení, tedy že zde nebyly realizovány nestandardní a předražené nákupy. Pozitivně hodnotím i to, že audit shledal mzdové ohodnocení lékařů jako srovnatelné s podobně velkými zdravotnickými zařízeními,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák.

Rada kraje ho pověřila, aby ve spolupráci s auditory a s vedením nemocnice nechal detailněji rozpracovat závěry a doporučení auditu. Nemocnice by je následně měla uvést do praxe, aby zvýšila své příjmy a snížila náklady.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz