Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská nemocnice ruší drahé zákroky a prosí kraj o miliony

  9:53aktualizováno  9:53
Karlovarská krajská nemocnice volá o pomoc. Dostala se do finančních potíží a od začátku ledna to pocítily desítky pacientů. Primáři dostali pokyn odkládat příliš drahé plánované zákroky na kardiologii či ortopedii.

Karlovarské krajské nemocnici vypadl příjem 5 milionů korun měsíčně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nemocnice se propadla z loňských dobrých čísel do ztráty 6 milionů korun za první měsíc. Paseku nadělalo opatření největší zdravotní pojišťovny VZP, která letos posílá krajské nemocnici jen 95 procent paušálu ve srovnání s rokem 2011. Špitálu vypadl příjem 5 milionů korun měsíčně a je v koncích.

Generální ředitel Luděk Nečesaný požádal kraj jako zřizovatele nemocnice o pravidelnou měsíční dotaci 5 až 8 milionů na běžný provoz. Jinak hrozí, že bude nutné propouštět zdravotníky nebo zavírat některá oddělení. "Situace je velmi vážná. Začíná boj o holé přežití nemocnice," řekl Nečesaný.

"Pokud nám kraj dotaci nedá, pojedeme chvíli dál. Ale během dvou tří měsíců se dostaneme pod palbu výhrůžek a penalizací od dodavatelů, kterým nebudeme schopni platit za služby a odebíraný materiál. Pak bude zle a jinou cestu než propouštění nevidím," nastínil Nečesaný.

Snižovat mzdy lékařům a sestrám nemůže, ty jsou dané kolektivní smlouvou. I tak vedení nemocnice připouští, že po "určitých opatřeních" příjmy personálu klesnou. Třeba úpravou přesčasů.

Kraj nedostatek peněz řešit nemůže, míní hejtman

Hejtman Josef Novotný o potížích ví. Nechce se mu však dotovat nemocnici 60 až 100 miliony ročně z rozpočtu kraje. "V první řadě se musí jednat s pojišťovnami. Není možné, aby nedostatek peněz řešil kraj. Za lékařskou péči přece odpovídají pojišťovny a stát," reagoval Novotný.

VZP tvrdí, že nižší zálohy pro nemocnice jsou důsledkem úbytku pojišťěnců, kteří přešli ke konkurenci. "Ostatní pojišťovny by tak onen zmiňovaný výpadek měly dorovnat," míní mluvčí VZP Jiří Rod.

Nemocnice neobnoví plánované operace, dokud Karlovarský kraj nepotvrdí, že na provoz přispěje. Podle Nečesaného nehraje až takovou roli, pokud se třeba výměna kyčelního nebo kolenního kloubu o měsíc nebo i déle zpozdí. "Pět milionů korun měsíčně je naprosto nezbytná dotace. Nejsme schopni vyjít s platbami od pojišťoven."

Situaci navíc komplikuje, že vedení krajské nemocnice k 31. březnu odchází. Funkce se vzdává generální ředitel Nečesaný a provozně-technický ředitel Jan Rais. Na jejich posty bylo vypsáno výběrové řízení. Termín pro podávání přihlášek vypršel v pátek.

Na obě manažerské funkce se hlásí 30 až 40 lidí. Z nich asi už příští týden vybere představenstvo užší skupinu pěti nejvhodnějších kandidátů.

"Přihlásili se i kvalitní kandidáti, kteří působili jako ředitelé v různých nemocnicích v Česku. Určitě někoho zvolíme, o to se nebojím," prohlásil Nečesaný.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz