Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská nemocnice je ve ztrátě, politici viní i bývalého ředitele

  9:28aktualizováno  9:28
Donedávna krajští politici takřka plácali ředitele Karlovarské krajské nemocnice Luďka Nečesaného po ramenou. Sotva v dubnu dobrovolně odešel, navážejí se do něho. Naposledy teď, když se zjistilo, že za loňský rok měla nemocnice ztrátu 52 milionů korun.

Luděk Nečesaný, bývalý generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Mysleli jsme si, že minulé vedení udělá lepší výsledek. Překvapilo nás to. Takhle to dál dělat nelze," prohlásil náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

Ztrátu nemocnice uhradí z kapitálových fondů, ty se ale povážlivě tenčí. Dozorčí rada špitálu chce mít přehled o hospodaření každý měsíc. Ne jen jednou za čtvrt roku. Krajská vláda si najme znalce, který prověří, jak na tom špitál ekonomicky je.

"Aby se neházela vina na nové vedení. Aby bylo vidět, kdo prohloubil ztrátu a kdo měl PR úspěchy," rýpnul si další náměstek hejtmana Martin Havel do Luďka Nečesaného, který dbal na svůj dobrý mediální obraz.

Bývalý ředitel tvrdí, že je mu jedno, co o něm politici říkají: "Ve zdravotnických kruzích je mé působení ve Varech hodnoceno jako úspěch."

Do loňského srpna podle Nečesaného držela nemocnice vyrovnané hospodaření. Pak se dostala do propadu kvůli drahému provozu nového pavilonu akutní medicíny.

Teoreticky hrozí i insolvence

Nečesaný na jaře žádal krajskou vládu, aby dotovala 80 miliony ročně chod nemocnice poté, co přichází méně peněz od zdravotních pojišťoven. Nový ředitel Petr Svoboda o krajskou dotaci stojí také, žádost ale přepracovává.

"Mluví se o sumě od 50 do 80 milionů. I nemocnice musí ale přijít s návrhem vnitřních úspor. Není možné, aby vše platil jen kraj," řekl náměstek hejtmana Čermák. Očekává, že lékaři opustí některé budovy, které už karlovarská nemocnice v areálu nepotřebuje.

Pokud by nemocniční akciová společnost vyčerpala všechny své zdroje a snížilo se její základní jmění, teoreticky by hrozila i insolvence. "Hrozí to jen fiktivně a nedopustíme to," ujistil náměstek hejtmana Čermák.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz