Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská nemocnice našla lék na nedostatek doktorů. Pomůžou medici

  8:53aktualizováno  8:53
Karlovarská krajská nemocnice (KKN) zřejmě našla lék na velkou bolest českého zdravotnictví - na nedostatek lékařů. V tomto roce totiž uzavřela již několikátou smlouvu o praxích se zdravotnickými školami. Do krajského špitálu tak brzo začne proudit daleko více studentů medicíny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

V tom by měla nemocnici pomoci nová dohoda s třetí Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Studentům se díky tomu otevřely dveře k praxím v Karlovarské krajské nemocnici. Ta naopak zase získá lepší vazbu na akademickou půdu.

I tento krok má do budoucna pomoci KKN, kde v současné době chybí přes tři desítky doktorů. „Předmětem podepsané dohody je spolupráce ve výuce mediků,“ řekl generální ředitel KKN Josef März.

Díky tomu mohou studenti 3. LF UK v nemocnicích v Karlových Varech a Chebu absolvovat stáže a praxe. Kraj a nemocnice tak tajně doufají, že se po úspěšném zakončení studia vrátí zpět, do nejzápadnějšího kraje republiky.

„Půjde o stáže studentů magisterského i bakalářského studia a individuálně sjednané praxe. Navíc nyní mohou studenti v naší nemocnici nově absolvovat také souvislé praxe v rámci předstátnicové přípravy studentů šestého ročníku magisterského studia,“ dodal März.

Do areálu nemocnice by mohla přesídlit střední zdravotnická škola

Od smlouvy si navíc nemocnice slibuje i větší zapojení svých lékařů do spolupráce s akademickou obcí a zlepšení povědomí studentů o provozech nemocnice a možnostech budoucího uplatnění v jejích provozech. Do Karlových Varů totiž dlouhodobě míří část absolventů právě z této fakulty.

„Na druhé straně ne všichni studenti mají skutečnou představu o naší nemocnici a o tom, co po odborné stránce nabízí, a to bychom chtěli změnit,“ vysvětlil März k podepsané dohodě.

Jednou ze zásadních informací, která by ke studentům měla putovat, je, že Karlovarská krajská nemocnice v posledních letech prošla velmi zásadní proměnou. Dnes je tak technicky i personálně nejlépe vybaveným zařízením v regionu.

V posledních letech do nemocnice přiteklo přes 1,2 miliardy korun. Z toho více než polovinu věnoval Karlovarský kraj. I díky tomu se KKN posunula na úroveň současného standardu.

„Je ale ještě řada dalších věcí, které bychom rádi v budoucnosti dořešili. Mezi nimi jsou i vazby nemocnice na školy. Rýsuje se totiž reálná možnost provázání střední zdravotnické školy a nemocnice v jednom areálu. To by mělo velký přínos pro obě strany,“ naznačil budoucí vývoj náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Škola by tak mohla sídlit ve spodní části areálu špitálu, který se uvolní díky právě finišujícímu projektu Centralizace lékařské péče Nemocnice v Karlových Varech. A na spolupráci s dalšími školami se podle mluvčího nemocnice stále pracuje.

„Je poněkud předčasné uvádět podrobnosti do doby, než budou tato jednání úspěšně zakončena, jako se tomu stalo u 3. LF UK. Lze pouze říci, že jednáme s dalšími školami v Česku i zahraničí,“ přiblížil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký. Ten připomněl i nedávný úspěch ve spolupráci se Střední zdravotnickou školou v slovenském Prešově.

Na posily z Karlovy univerzity je špitál připraven. „Ze strany KKN je vše připraveno, a pokud to bude na konkrétních pracovištích provozně možné, mohou studenti nastoupit víceméně ihned. Nicméně očekáváme, že první studenti z 3. LF UK by mohli na praxi v KKN nastoupit v průběhu několika týdnů,“ objasnil Podracký.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz