Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Karlovarská nemocnice našla lék na nedostatek doktorů. Pomůžou medici

  • 13
Karlovarská krajská nemocnice (KKN) zřejmě našla lék na velkou bolest českého zdravotnictví - na nedostatek lékařů. V tomto roce totiž uzavřela již několikátou smlouvu o praxích se zdravotnickými školami. Do krajského špitálu tak brzo začne proudit daleko více studentů medicíny.

V tom by měla nemocnici pomoci nová dohoda s třetí Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Studentům se díky tomu otevřely dveře k praxím v Karlovarské krajské nemocnici. Ta naopak zase získá lepší vazbu na akademickou půdu.

I tento krok má do budoucna pomoci KKN, kde v současné době chybí přes tři desítky doktorů. „Předmětem podepsané dohody je spolupráce ve výuce mediků,“ řekl generální ředitel KKN Josef März.

Díky tomu mohou studenti 3. LF UK v nemocnicích v Karlových Varech a Chebu absolvovat stáže a praxe. Kraj a nemocnice tak tajně doufají, že se po úspěšném zakončení studia vrátí zpět, do nejzápadnějšího kraje republiky.

„Půjde o stáže studentů magisterského i bakalářského studia a individuálně sjednané praxe. Navíc nyní mohou studenti v naší nemocnici nově absolvovat také souvislé praxe v rámci předstátnicové přípravy studentů šestého ročníku magisterského studia,“ dodal März.

Do areálu nemocnice by mohla přesídlit střední zdravotnická škola

Od smlouvy si navíc nemocnice slibuje i větší zapojení svých lékařů do spolupráce s akademickou obcí a zlepšení povědomí studentů o provozech nemocnice a možnostech budoucího uplatnění v jejích provozech. Do Karlových Varů totiž dlouhodobě míří část absolventů právě z této fakulty.

„Na druhé straně ne všichni studenti mají skutečnou představu o naší nemocnici a o tom, co po odborné stránce nabízí, a to bychom chtěli změnit,“ vysvětlil März k podepsané dohodě.

Jednou ze zásadních informací, která by ke studentům měla putovat, je, že Karlovarská krajská nemocnice v posledních letech prošla velmi zásadní proměnou. Dnes je tak technicky i personálně nejlépe vybaveným zařízením v regionu.

V posledních letech do nemocnice přiteklo přes 1,2 miliardy korun. Z toho více než polovinu věnoval Karlovarský kraj. I díky tomu se KKN posunula na úroveň současného standardu.

„Je ale ještě řada dalších věcí, které bychom rádi v budoucnosti dořešili. Mezi nimi jsou i vazby nemocnice na školy. Rýsuje se totiž reálná možnost provázání střední zdravotnické školy a nemocnice v jednom areálu. To by mělo velký přínos pro obě strany,“ naznačil budoucí vývoj náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Škola by tak mohla sídlit ve spodní části areálu špitálu, který se uvolní díky právě finišujícímu projektu Centralizace lékařské péče Nemocnice v Karlových Varech. A na spolupráci s dalšími školami se podle mluvčího nemocnice stále pracuje.

„Je poněkud předčasné uvádět podrobnosti do doby, než budou tato jednání úspěšně zakončena, jako se tomu stalo u 3. LF UK. Lze pouze říci, že jednáme s dalšími školami v Česku i zahraničí,“ přiblížil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký. Ten připomněl i nedávný úspěch ve spolupráci se Střední zdravotnickou školou v slovenském Prešově.

Na posily z Karlovy univerzity je špitál připraven. „Ze strany KKN je vše připraveno, a pokud to bude na konkrétních pracovištích provozně možné, mohou studenti nastoupit víceméně ihned. Nicméně očekáváme, že první studenti z 3. LF UK by mohli na praxi v KKN nastoupit v průběhu několika týdnů,“ objasnil Podracký.