Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anglicky mluvícím turistům nejlépe poradí ve Varech, zjistil test

  9:33aktualizováno  9:33
Karlovarská redakce MF DNES otestovala informační centra v kraji. S jejich zaměstnanci mluvila pouze anglicky, aby zjistila, jak jsou připraveni na letní sezónu a příval turistů.

Karlovarská redakce MF DNES otestovala infocentra v Karlovarském kraji. Anglicky se domluví jen někteří zaměstnanci. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Hello, do you speak English?" Tak začínaly všechny telefonáty do informačních center větších měst v kraji. Odpověď ale byla uspokojivá jen někde.

Redaktorka obvolala sedm turistických center. Jejich pracovníkům dávala anglicky otázky, které by mohli pokládat zahraniční návštěvníci. Zajímala se například o to, kde najít nejlepší ubytování a co ve městech rozhodně neminout.

Nejdříve se zaměřila na jazykovou výbavu zaměstnanců center v lázeňských městech. V testu nejlépe dopadlo to karlovarské.

Jeho pracovnice sice na začátku hovoru řekla, že anglicky mluví jen trochu, oproti dalším byla ale bezkonkurenčně nejlepší. Do cizího jazyka přešla naprosto automaticky. Redaktorku také odkázala na webové stránky města, kde by našla další informace.

Informace turista dostane. I přes drobné obtíže

I ve Františkových Lázních se turista domluví, i když s drobnými obtížemi. Detailnější informace po telefonu ale nedostane, místní pracovnice umí spíš německy a rusky. Webové stránky fungují pouze v češtině a němčině.

"Až budete ve Františkových Lázních, určitě nás navštivte, máme tu informační letáky i v angličtině," snažila se pomoct pracovnice.

Také v Mariánských Lázních dostala redaktorka radu, ať po příjezdu navštíví místní centrum. "Všechno vám ukážu na mapě," odpovídala ochotně pracovnice.

Zaměstnanci turistických center redaktorku často odkazovali na webové stránky jednotlivých měst. To byl případ i chebského centra.

"Zkuste se podívat na naše stránky, jsou v angličtině a najdete tam informace o zajímavostech i ubytování," řekla jeho pracovnice. Poradila, kde přesně pro změnu jazyka kliknout. Kromě toho také vyjmenovala zajímavosti, které by neměl turista v Chebu minout.

"Určitě nevynechejte hrad, máme tu i muzeum a galerii," popisovala.

Nejvíce komplikací nastalo při volání do Jáchymova a Ostrova. Tamější pracovnice totiž anglicky neuměly vůbec.

Na otázku, jestli v ostrovském centru tento jazyk někdo ovládá, se redaktorce dostalo jen stručného ne, kterým hovor také skončil. A to i přesto, že se pracovnice ptala i ostatních kolegů.

V Jáchymově mají zase šanci jen ti turisté, kteří mluví německy nebo rusky. Zaměstnankyně místního informačního centra angličtinu neovládá vůbec a ani to, že se anglicky mluvící "turistce" snažila odpovídat německy, nijak nepomohlo.

Strach naopak nemusí mít návštěvníci Sokolova. Zaměstnankyně místního centra reagovala s přehledem, i když i ona raději odkázala na web. Na rozdíl od všech ostatních ale adresu internetových stránek hláskovala po písmenkách, což by cizinec jistě ocenil.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz