Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská škola v Poštovní bude plná prvňáků, otevřou se čtyři třídy

  8:30aktualizováno  8:30
Když se učitelé karlovarské základní školy v Poštovní ulici chystali na letošní zápisy do prvních tříd, odhadovali, že při troše štěstí opět otevřou tři první třídy. Nakonec budou čtyři, neboť zájem rodičů předčil veškerá očekávání. Celkem se totiž zapsaly 102 děti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Některé samozřejmě dostaly odklad, jiné, které jej měly pro tento školní rok, je však zase doplnily. Výsledkem je, že škola otevře čtyři první třídy, od áčka do déčka, což je za poslední dobu nevídané.

„Počet dětí, které by měly nyní nastoupit do prvních tříd, je nyní asi 96 nebo 97, ještě nevím přesně. V průměru to vychází kolem 24 dětí na třídu,“ spočítal ředitel Jan Poula.

Přijmout další se navíc vůbec nebrání a už na webu školy vyvěsil informaci pro rodiče, že pokud mají o zápis zájem, mohou se kantorům ozvat. Úctyhodný počet prvňáčků považuje ředitel za vyznamenání pro školu a má dobrý pocit, že společně se svými kolegy odvádí dobrou práci.

„Stejný počet dětí, jaký tu bude nyní, zažila škola někdy ve svých úplných počátcích v šedesátých letech. Je to úžasné,“ pochvaloval si. Zatímco v loňském roce se u zápisů v Poštovní ulici tvořily desetiminutové fronty, letos si během prvního dne počkali rodiče téměř hodinu.

„Lidé z jiných obvodů měli strach, že by k nám nemuseli své děti dostat, ačkoli v přijímacích kritériích nemáme, že by u zápisu rozhodoval čas. Budoucí prvňáky tu zapisovalo devět učitelek najednou,“ popsal ředitel.

Škola teď musí nabrat nové lidi

Čtyři první třídy udělaly řediteli velkou radost, nyní jej kvůli nim čeká ještě spousta zařizování. Potřebuje přijmout kantorky nejen na první, ale i na druhý stupeň, neboť odchází jedna třída deváťáků, ovšem dvě šestky přicházejí.

K tomu se přidává ještě školní družina, která se rozšíří na devět oddělení, což znamená další dvě vychovatelky navíc. Všeho všudy tak bude potřebovat devět pedagogů, vyřešit úklid a také školní kuchyni, v níž možná také budou chybět lidé.

„Letos jsem čekal, že budeme mít třídy tři, ačkoli nějaké indicie jsem měl, jen jsem tomu nechtěl věřit. Rodiče nám před zápisy volali, zda mohou dát děti k nám. Jsem rád za to, jak to dopadlo, nevím, co bude příští rok, třeba zaplním pouze jednu nebo dvě třídy,“ konstatoval Poula.

Podle údajů z karlovarského magistrátu by mělo být dětí v prvních třídách letos naposledy relativně dost, od příštího roku začne jejich počet klesat. Předběžné odhady mluvily o tom, že se v krajském městě zapíše kolem šesti stovek dětí.

Loni jich přitom dorazil podobný počet, a to 636. Zatímco v roce 2009 se v Karlových Varech narodilo 508 dětí, o rok později jich bylo 479, v roce 2012 už jen 426.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz