Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská firma Thermia-Bau oceněná v soutěži Stavba roku je v úpadku

  9:43aktualizováno  9:43
Nesplacené dluhy za celkem 37,7 milionu korun u více než 150 věřitelů stojí za úpadkem jedné z nejznámějších karlovarských stavebních firem Thermia-Bau. Východisko vidí firma v reorganizaci.
Prokurista společnosti v lednu uvedl, že kvůli nedostatku zakázek pracují zaměstnanci Thermia-Bau jen šest hodin denně. Ilustrační snímek

Prokurista společnosti v lednu uvedl, že kvůli nedostatku zakázek pracují zaměstnanci Thermia-Bau jen šest hodin denně. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ještě v červnu měli zaměstnanci Thermia-Bau důvod k radosti, protože s dalšími dvěma firmami získali v soutěži Stavba Karlovarského kraje cenu primátora města Karlovy Vary za vybudování provozu balnea a wellness v Grandhotelu Pupp.

V těchto dnech ale prokurista Thermia-Bau Petr Vorel mladší oznámil krajskému soudu úpadek. "Za rok 2011 a 2012 dosáhla celková ztráta společnosti téměř 12 milionů korun. I když jsme se snažili optimalizovat své náklady a získat další zakázky, stále se prohlubuje ztráta ve společnosti," napsal v insolvenčním návrhu prokurista Vorel.

Připomenul i další nepříjemné faktory - nedávný konkurz na sesterskou společnost Západní stavební a konkurz bývalé mateřské společnosti Prefa Beton Cheb. Za ní jsou vykazované pohledávky ve výši 12 milionů korun.

Prokurista nechtěl komentovat současnou situaci v akciové společnosti. "Na shledanou," řekl pouze do telefonu. V lednu pro MF DNES jako místopředseda Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary uvedl, že kvůli nedostatku zakázek pracují zaměstnanci Thermia-Bau jen šest hodin denně.

Sdílnější byla pracovnice firmy, která si nepřála být jmenovaná. "Výpovědi třem desítkám zaměstnanců zatím nikdo nerozdává. Jsme v dočasné platební neschopnosti a plánujeme reorganizaci. Chceme dostavět nedokončené objekty. Budeme se snažit, abychom neskončili," uvedla pracovnice, jejíž jméno a funkci má redakce k dispozici.

Předseda stavebního sdružení nesdílí optimismus

Reorganizaci jako způsob řešení úpadku v insolvenčním návrhu navrhuje prokurista Petr Vorel. Tím by podle něj mohli být uspokojeni věřitelé ve větší míře. Jak stojí v dokumentu, celková výše závazku ke všem věřitelům je 45,2 milionu korun.

Akciovou společnost založil v roce 1998 současný člen karlovarského zastupitelstva za ODS Vlastimil Balcar. Podle firemního webu je jejím jednatelem. "Od ledna to není pravda. Po vlastní bývalé firmě ale nebudu plivat," reagoval na žádost o komentování situace.

Pro předsedu Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary Vladimíra Káděho je zahájení insolvenčního řízení novinkou.

"Koresponduje to s aktuálním vývojem na stavebním trhu. Některé firmy mají problémy, které jsou bohužel až tak veliké. Myslím si, že v našem regionu budou pokračovat nové případy insolvence u dalších firem. Propad ve stavebnictví se totiž ještě nezastavil. S potížemi se ale nikdo veřejně nechlubí."

Předseda stavebního sdružení dodal, že nesdílí optimismus, který se šíří z centrálních orgánů. Situace by se podle něj mohla zlepšit nejdříve za rok.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz