Prokurista společnosti v lednu uvedl, že kvůli nedostatku zakázek pracují zaměstnanci Thermia-Bau jen šest hodin denně. Ilustrační snímek

Prokurista společnosti v lednu uvedl, že kvůli nedostatku zakázek pracují zaměstnanci Thermia-Bau jen šest hodin denně. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarská firma Thermia-Bau oceněná v soutěži Stavba roku je v úpadku

  • 0
Nesplacené dluhy za celkem 37,7 milionu korun u více než 150 věřitelů stojí za úpadkem jedné z nejznámějších karlovarských stavebních firem Thermia-Bau. Východisko vidí firma v reorganizaci.

Ještě v červnu měli zaměstnanci Thermia-Bau důvod k radosti, protože s dalšími dvěma firmami získali v soutěži Stavba Karlovarského kraje cenu primátora města Karlovy Vary za vybudování provozu balnea a wellness v Grandhotelu Pupp.

V těchto dnech ale prokurista Thermia-Bau Petr Vorel mladší oznámil krajskému soudu úpadek. "Za rok 2011 a 2012 dosáhla celková ztráta společnosti téměř 12 milionů korun. I když jsme se snažili optimalizovat své náklady a získat další zakázky, stále se prohlubuje ztráta ve společnosti," napsal v insolvenčním návrhu prokurista Vorel.

Připomenul i další nepříjemné faktory - nedávný konkurz na sesterskou společnost Západní stavební a konkurz bývalé mateřské společnosti Prefa Beton Cheb. Za ní jsou vykazované pohledávky ve výši 12 milionů korun.

Prokurista nechtěl komentovat současnou situaci v akciové společnosti. "Na shledanou," řekl pouze do telefonu. V lednu pro MF DNES jako místopředseda Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary uvedl, že kvůli nedostatku zakázek pracují zaměstnanci Thermia-Bau jen šest hodin denně.

Sdílnější byla pracovnice firmy, která si nepřála být jmenovaná. "Výpovědi třem desítkám zaměstnanců zatím nikdo nerozdává. Jsme v dočasné platební neschopnosti a plánujeme reorganizaci. Chceme dostavět nedokončené objekty. Budeme se snažit, abychom neskončili," uvedla pracovnice, jejíž jméno a funkci má redakce k dispozici.

Předseda stavebního sdružení nesdílí optimismus

Reorganizaci jako způsob řešení úpadku v insolvenčním návrhu navrhuje prokurista Petr Vorel. Tím by podle něj mohli být uspokojeni věřitelé ve větší míře. Jak stojí v dokumentu, celková výše závazku ke všem věřitelům je 45,2 milionu korun.

Akciovou společnost založil v roce 1998 současný člen karlovarského zastupitelstva za ODS Vlastimil Balcar. Podle firemního webu je jejím jednatelem. "Od ledna to není pravda. Po vlastní bývalé firmě ale nebudu plivat," reagoval na žádost o komentování situace.

Pro předsedu Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary Vladimíra Káděho je zahájení insolvenčního řízení novinkou.

"Koresponduje to s aktuálním vývojem na stavebním trhu. Některé firmy mají problémy, které jsou bohužel až tak veliké. Myslím si, že v našem regionu budou pokračovat nové případy insolvence u dalších firem. Propad ve stavebnictví se totiž ještě nezastavil. S potížemi se ale nikdo veřejně nechlubí."

Předseda stavebního sdružení dodal, že nesdílí optimismus, který se šíří z centrálních orgánů. Situace by se podle něj mohla zlepšit nejdříve za rok.