Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Advokát chce 1,7 milionu, jinak pošle krajskou nemocnici do insolvence

  9:34aktualizováno  9:34
Karlovarskou krajskou nemocnici může přijít spor s advokátem Robertem Bezděkem hodně draho. Advokát vymáhal pro špitál v letech 2008 až 2010 dluhy za nezaplacené regulační poplatky od pacientů. Nyní hrozí, že pokud za to nedostane aspoň 1,7 milionu, podá na nemocnici návrh na insolvenční řízení.

Karlovarské krajské nemocnici hrozí insolvenční řízení kvůli sporům s advokátem o nevyplacenou odměnu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný i s vědomím hrozby, že špitál spadne do insolvence, v úterý oznámil, že právníkovi nezaplatí. Odmítl se s ním dohodnout na mimosoudním vyrovnání sporu, v něm Bezděk požadoval 1,7 milionu korun. 

Faktury, které právník poslal do nemocnice, považuje ředitel za neopodstatněné, neetické a nečestné. Podle Nečesaného vymáhal Bezděk regulační poplatky - řádově desítky korun - od dlužníků bez výslovného pokynu nemocnice.

Titěrné neuhrazené poplatky vzrostly na tisíce korun kvůli nákladům na právní zastupování. Vedení se navíc domnívá, že Bezděk nepostupoval v zájmu svého klienta, tedy nemocnice.

"Vymáhání bagatelních částek, které na sebe navázaly vysoké náklady, významně poškodilo zájmy nemocnice. Šlo o kroky absolutně nehospodárné, nevýhodné a směřující proti vlastním pacientům," uvedl Nečesaný. Vysoké a nepřiměřené náklady na právní zastoupení podle něho kritizuje i Ústavní soud.

Advokát už podal na nemocnici několik žalob a chystá další

Bezděkovi jde o miliony korun. Nečesaný upřesnil, že nemocnici za právní zastoupení fakturoval šest milionů.
 
"Pokud budou splněny podmínky pro insolvenci, a já jsem o tom přesvědčen, tak návrh na insolvenční řízení podám spolu s dalšími věřiteli. Vím o nich," řekl Bezděk.

Pokud by jeho návrh soud přijal, znamenalo by to, že by nemocnici začal řídit insolvenční správce. Ten by se pak snažil třeba prodejem majetku uspokojit věřitele.

Na soudní spor s nemocnicí se Bezděk už těší. "Bude to krásná věc. Mám podepsanou smlouvu, že mým úkolem je pohledávky vymáhat. Existuje několik stovek soudních rozhodnutí, že mnou vymáhané pohledávky jsou nemocnici přiřčeny jako náhrada nákladů řízení," je si právník jistý.

Krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Larva původně doporučil manažerům krajské nemocnice na mimosoudní vyrovnání přistoupit.

"Teď už to jde ale mimo mě. Nerad bych se vměšoval do právnických sporů," distancoval se Larva. Přitom byl až do loňského září předsedou představenstva nemocnice.

Larva tvrdí, že ho zarazilo, jak vysokou sumu Bezděk za své služby žádal. "Chtěl až moc a nikdy neuvažoval, že by se měl mírnit. Tedy že by měl požadovat jen úhradu svých nákladů plus mírný zisk," dodal Václav Larva.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz