Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Designér tvoří originální smuteční listiny, inspirovalo ho staré parte

  12:06aktualizováno  12:06
Zcela novou podobu dal parte a dalším smutečním listinám karlovarský grafický designér Jiří Hanek. Se svými návrhy slaví nebývalý úspěch.

Karlovarský grafický designér Jiří Hanek s ukázkou parte a kondolenčních listin na hřbitově v Drahovicích | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Když jednou uklízel Jiří Hanek pozůstalost, našel v ní padesát let staré parte prababičky. Bylo obyčejné, ale na kvalitním papíře a vytištěné knihtiskem. Vedle něj bylo založené parte babičky z nedávné doby.

Fotogalerie

„Při pohledu na něj se mi vybavila atmosféra jejích posledních dní, řada vzpomínek na samotné poslední rozloučení, ale i spousta našich společných zážitků. Byl to důležitý okamžik rozjímání,“ popisuje.

Naproti tomu novější parte vytištěné laserovou tiskárnou se prý nijak nelišilo od faktury za pohřeb. Tehdy jej napadlo, že smuteční tiskoviny jsou jedinou památkou, která po pohřbu coby obřadu zůstane, a přesto jim chybí dostatečná pozornost.

Rozhodující událostí pak bylo osobní setkání se smrtí matky, pro kterou navrhl parte. Následovala nečekaná velmi pozitivní odezva okolí. Se svými přáteli tak založili společnost Parteo. Specializuje se na tvorbu designových a elegantních parte i kondolenčních listin.

„Chceme vnímání těchto věcí změnit. Vzal jsem peníze, další jsem si půjčil v bance a začal sepisovat podnikatelský plán,“ vypráví designer.

Začali spolupracovat s inovativní pohřební službou

K týmu se přidalo několik dalších lidí, které čekal rok vývoje a testování. Začali spolupracovat s jednou z českých inovativních pohřebních služeb a výsledkem byly prototypy nových parte.

„Zjišťovali jsme, co funguje a začali jsme vyvíjet různé řady,“ říká Jiří Hanek.

Lidé se mohou s produkty Parteo setkávat postupně ve stále více pohřebních službách po celé republice, nebo si je zákazníci mohou objednat přímo od tvůrců v e-shopu. Ukázky jsou k vidění na Facebooku pod stránkou Parte jinak.

Zájem je podle Jiřího Hanka stále větší a velmi jej překvapuje, že jim lidé za jejich produkty i osobně děkují.

„Na parte, která vídám, mi vadí několik věcí. Všechna mi připadají stejná. Jsou neosobní a nedávají možnost vyjádřit vkus a charakter člověka, který odešel. Nelíbí se mi všechny ty kýčovité kytičky, obláčky a andělíčkové. Smuteční tiskoviny by stejně jako jakékoliv jiné produkty měly odrážet současný vkus a potřeby lidí,“ popisuje Hanek.

Znovu oživuje i kondolenční listiny

Designéři vsází na dvě základní barvy - pro ženy je to tmavě purpurová, pro muže tmavě modrá.

Znovuzrozený produkt jsou podle Jiřího Hanka kondolenční listiny, které jsou velmi důležité pro pozůstalé i pro smuteční hosty na pohřbech.

„Známé jsou kondolenční knihy, pokud zemře známá osobnost. Od kondolenčních listin se ale upustilo a je to veliká škoda. Pozůstalí si pak mohou zápisy přečíst a projít si je během procesu truchlení, ale i kdykoliv později. Proto říkáme, že kondolenční listiny léčí,“ podotýká Hanek.

Smuteční tiskoviny se nebojí označit pojmem rodinné stříbro a domnívá se, že se jim nedostává odpovídající pozornosti. Svatební oznámení a oznámení o narození potomka přitom řada lidí považuje za samozřejmou věc.

„Při tvorbě se snažíme o nadčasovost a kvalitu a využíváme možnosti, které moderní technologie nabízejí,“ říká Hanek. Dodává přitom, že ještě před pěti lety by ho vůbec nenapadlo, že ho určením osudu zcela pohltí parte a téma smuteční komunikace.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz