VIDEO: Hořící vraky aut simulovaly zřícené letadlo se spoustou raněných

  16:12aktualizováno  16:12
„Mayday! Mayday! Mayday!“ Tímto mezinárodně uznávaným kódem pro letadla v ohrožení začalo ráno cvičení Aero 2018. Vojenský výcvikový prostor Hradiště se na několik hodin změnil v dějiště letecké katastrofy.

„Signál nouze vyslalo letadlo na lince Moskva - Karlovy Vary. Krátce před přistáním se stroj dostal do potíží, které vedly ke katastrofě. Řízení letového provozu předalo informaci složkám Integrovaného záchranného systému. Mezitím už přicházely zprávy od svědků, kteří viděli letadlo padat a nad lesem spatřili hustý dým,“ popsal pozadí cvičení jeho velitel Oldřich Volf.

Na palubě imaginárního letounu cestovalo celkem 61 lidí. Řada z nich měla, na rozdíl od většiny podobných leteckých havárií, obrovské štěstí. Pád stroje s lehčími či těžšími zraněními přežila.

Byli však doslova rozházení na velké ploše vojenského cvičiště, kam stroj, jehož trosky simulovaly hořící vraky aut, dopadl. Jedním z hlavních úkolů záchranářů proto bylo nejdříve všechny najít.

„Jsme tady na cvičení. Domluvili jsme se s hasiči, že zaskočíme v rolích figurantů,“ řekl Zdeněk Hlaváček, jeden z dvacítky členů aktivních vojenských záloh, které v těchto dnech ve vojenském výcvikovém prostoru cvičí. Sám patřil k těm šťastnějším. Pád letadla, i když s těžkými zraněními, podle scénáře přežil.

Hasiči, kteří propátrávali místo katastrofy, jej označili žlutou páskou. Právě třídění zraněných při hromadných nehodách podle stupně závažnosti bylo jedním z hlavních úkolů.

Zelená, žlutá, červená a černá

„Je to systém pojmenovaný Start. Podle něj se zranění třídí do čtyř skupin,“ uvedl Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Červená značí nejtěžší zranění, žlutá těžká a zelená nejlehčí. Černou barvou se pak označují mrtví.

Fotogalerie

„Může se zdát, že třídění je pomalé. Ale ve skutečnosti je to nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak zraněné rozdělit,“ komentoval činnost záchranářů mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Radek Hes.

Díky systému rozdělování se daří vymýtit nejčastější chybu z dřívějších postupů, kdy se záchranáři soustředili na jednoho zraněného, který se dožadoval pomoci, zatímco vedle ležící člověk mohl být v daleko horším stavu.

Cvičení Aero 2018 se zúčastnili zdravotní záchranáři ze čtyř krajů - Karlovarského, Ústeckého, Středočeského a Plzeňského. Vedle čtrnácti sanitek a dvou vozidel s lékařem na místě zasahoval i vrtulník z Plzně-Líní. Krajští policisté pak do akce vyslali téměř 140 lidí.

„Většinu z nich tvořili členové pořádkové jednotky, jejichž úkolem bylo pátrat po obětech letecké nehody,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Vedle mužů v černých kombinézách však policie nasadila i výjezdové skupiny s vyšetřovateli. Ti měli za úkol od přeživších zjistit okolnosti, které předcházely pádu letadla, a určit tak možnou příčinu katastrofy.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Hasiči v kraji potřebují nové lidi, nemůžou ale slíbit náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje potřebuje příští rok získat až deset nových členů. Proto se rozhodl doplnit...

Zloděj se v lázních vloupal do budovy s prameny, z kašny vybral mince

Ilustrační snímek

Policie chytila zloděje, který se ve Františkových Lázních vloupal do budovy s prameny. Zaměřil se hlavně na kašnu, z...

Šéfka Puppu převzala primátorský řetěz, radní budou stát o dva miliony víc

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Karlovy Vary mají novou vládu. Primátorkou se stala bývalá dlouholetá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz