Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Hořící vraky aut simulovaly zřícené letadlo se spoustou raněných

  16:12aktualizováno  16:12
„Mayday! Mayday! Mayday!“ Tímto mezinárodně uznávaným kódem pro letadla v ohrožení začalo ráno cvičení Aero 2018. Vojenský výcvikový prostor Hradiště se na několik hodin změnil v dějiště letecké katastrofy.

„Signál nouze vyslalo letadlo na lince Moskva - Karlovy Vary. Krátce před přistáním se stroj dostal do potíží, které vedly ke katastrofě. Řízení letového provozu předalo informaci složkám Integrovaného záchranného systému. Mezitím už přicházely zprávy od svědků, kteří viděli letadlo padat a nad lesem spatřili hustý dým,“ popsal pozadí cvičení jeho velitel Oldřich Volf.

Na palubě imaginárního letounu cestovalo celkem 61 lidí. Řada z nich měla, na rozdíl od většiny podobných leteckých havárií, obrovské štěstí. Pád stroje s lehčími či těžšími zraněními přežila.

Byli však doslova rozházení na velké ploše vojenského cvičiště, kam stroj, jehož trosky simulovaly hořící vraky aut, dopadl. Jedním z hlavních úkolů záchranářů proto bylo nejdříve všechny najít.

„Jsme tady na cvičení. Domluvili jsme se s hasiči, že zaskočíme v rolích figurantů,“ řekl Zdeněk Hlaváček, jeden z dvacítky členů aktivních vojenských záloh, které v těchto dnech ve vojenském výcvikovém prostoru cvičí. Sám patřil k těm šťastnějším. Pád letadla, i když s těžkými zraněními, podle scénáře přežil.

Hasiči, kteří propátrávali místo katastrofy, jej označili žlutou páskou. Právě třídění zraněných při hromadných nehodách podle stupně závažnosti bylo jedním z hlavních úkolů.

Zelená, žlutá, červená a černá

„Je to systém pojmenovaný Start. Podle něj se zranění třídí do čtyř skupin,“ uvedl Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Červená značí nejtěžší zranění, žlutá těžká a zelená nejlehčí. Černou barvou se pak označují mrtví.

Fotogalerie

„Může se zdát, že třídění je pomalé. Ale ve skutečnosti je to nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak zraněné rozdělit,“ komentoval činnost záchranářů mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Radek Hes.

Díky systému rozdělování se daří vymýtit nejčastější chybu z dřívějších postupů, kdy se záchranáři soustředili na jednoho zraněného, který se dožadoval pomoci, zatímco vedle ležící člověk mohl být v daleko horším stavu.

Cvičení Aero 2018 se zúčastnili zdravotní záchranáři ze čtyř krajů - Karlovarského, Ústeckého, Středočeského a Plzeňského. Vedle čtrnácti sanitek a dvou vozidel s lékařem na místě zasahoval i vrtulník z Plzně-Líní. Krajští policisté pak do akce vyslali téměř 140 lidí.

„Většinu z nich tvořili členové pořádkové jednotky, jejichž úkolem bylo pátrat po obětech letecké nehody,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Vedle mužů v černých kombinézách však policie nasadila i výjezdové skupiny s vyšetřovateli. Ti měli za úkol od přeživších zjistit okolnosti, které předcházely pádu letadla, a určit tak možnou příčinu katastrofy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Na trati u Dalovic, kde se na jaře sesunul svah, je opět omezený provoz

Po opravě byl 6. srpna 2018 obnoven provoz osobních vlaků na trati mezi...

Krokem musí od úterý jezdit vlaky na trati mezi Karlovými Vary a Ústím nad Labem v úseku mezi stanicemi Hájek a...

Na dálnici D6 havarovalo osobní auto, v místě nehody se tvořily kolony

Nehoda na dálnici D6 u Nového Sedla.

Kvůli dopravní nehodě osobního auta byl omezen provoz na dálnici D6 u Nového Sedla ve směru ze Sokolova na Karlovy...

Najdete na iDNES.cz