Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán pomoci zadluženým Pramenům se může stát pro vedení kraje pastí

  9:29aktualizováno  9:29
Zatím s rozpačitým výsledkem skončil plán Karlovarského kraje, jak pomoci zadluženým Pramenům na Chebsku. Z odpovědi ministerských úředníků vedení kraje usoudilo, že by se mohlo snadno dostat do finanční pasti.

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální vody milionové dluhy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V létě začali radní zjišťovat, co by řeklo ministerstvo financí tomu, pokud by kraj koupil za dva miliony korun 23milionovou pohledávku od Státního pozemkového úřadu, a na oplátku by přijal dar od firmy Real Aspekt s ruským zastoupením, která v obci plánuje dětskou léčebnu a dům pro seniory.

„Na ministerstvu jsme se dotazovali, zda by byl tento postup v pořádku, protože ministerstvo financí kontroluje naše hospodaření a nejedná se o málo peněz, které by tímto směrem šly. Ministerstvo nám odpovědělo takovým zvláštním způsobem, že jim do toho nic není, ať si uděláme, co chceme, akorát, že nás pak zkontrolují a mohou nás za to pokutovat, penalizovat nebo napomínat,“ uvedl hejtmanův náměstek Jakub Pánik.

Kraj tedy neví, zda by se transakcí v budoucnu nevystavil riziku a radní s návrhem odkupu nesouhlasili. „Necháme materiál znovu prověřit legislativním a právním odborem, aby zkusily určité záležitosti dopracovat a kraj byl v tomto usnesení zejména vůči kontrolám z ministerstva financí dobře chráněn,“ řekl náměstek.

Pokud by pohledávku kupoval soukromník, zaplatil by více

Celý vtip transakce je v tom, že pokud by pohledávku kupoval přímo soukromý investor, zaplatil by za ni s největší pravděpodobností více peněz. Kraj by ji dostal za 1,931 milionu korun, což odpovídá tržní ceně pohledávky určené znaleckým posudkem.

Starostka Pramenů Michala Málková vidí v odkupu pohledávky od Státního pozemkového úřadu stěžejní záležitost, která by konečně ukousla velkou část obecního dluhu.

„Jiné řešení, než to udělat touto transakcí přes kraj, neexistuje. Byla by to první vlaštovka, kdy by Prameny umazaly velikánskou část dluhu, což by výrazně pomohlo,“ uvedla. Nyní zástupci obce spoléhají na krajské radní a zastupitele, kteří budou o transakci rozhodovat. Michala Málková přitom zdůraznila, že kraj to nebude stát nic. „Nikdo na tom nevydělá, jediný, komu to pomůže, bude obec,“ řekla.

Odmazání pohledávky by přispělo k odblokování obecního účtu a Prameny by se pak podle starostky konečně mohly pohnout dál.

Do finančních problémů se dostaly kvůli plánům na stavbu stáčírny v 90. letech minulého století. Ty ale zkrachovaly a obec nemohla dostát svým závazkům.

Dluhy se spolu s penále postupně vyšplhaly přes sto milionů korun a stát předlužené obci nepomohl. Při své poslední návštěvě tam zavítal i prezident Miloš Zeman, který si celou historii od starostky vyslechl a místním slíbil, že vstoupí do jednání mezi obcí, krajem a investorem, jenž odkupuje pohledávky.

Jedná se právě o společnost Real Aspekt. Spolupráce s ní se stala jedním z předvolebních témat loni na podzim. Zatímco starostka se jí nebrání, opozice byla proti.

„Chtěli bychom projekt uskutečnit do pěti let. Ale můžeme začít, až budou Prameny oddlužené,“ řekl MF DNES loni na podzim Dmitrij Vajner, jednatel firmy.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz