(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Barvínek

Bezohlední sběrači řádí v Krušných horách, na borůvky si berou barely

  • 6
Houbařské žně, modré koberce borůvek. Tak vypadá situace v krušnohorských lesích od Lubů po Klínovec. Jenže bohatá úroda má i své stinné stránky, parkující vozy obsadily a často i ucpaly příjezdové cesty do lesů, ochránci přírody zaznamenávají nájezdy organizovaných skupin sběračů.

„Hub je, co si vzpomenete. Roste všechno, včetně těch vzácnějších druhů, objevují se i unikáty. Také borůvek je dost. Ale objevují se tu skupiny, které prokazatelně sbírají na kšeft. Přijedou, vytáhnou barely, a do borůvčí nastoupí s hřebeny. Často se neštítí plundrovat les v prostoru rezervace, kde se nesmí nic trhat a chodit je možné jen po vyznačených trasách,“ postěžoval si Rudolf Kovařík z občanského sdružení Rosnatka, který se o unikátní oblast Rolavská vrchoviště dlouhodobě zajímá.

Podle jeho slov se tak k neukázněným turistům, řidičům čtyřkolek a terénních motocyklů přidal další fenomén, který má na tamní křehký ekosystém negativní vliv.

„Na party, které v rezervaci sbírají houby či borůvky ve velkém, jsem už několikrát osobně narazil. V některých případech věc museli dokonce řešit policisté. Problém je, že se jedná o rozlehlou a poměrně odlehlou lokalitu,“ dodal.

Lesníci instalují závory

Na velký počet houbařů a sběračů borůvek si stěžují i lesníci. Ti se kvůli zaparkovaným vozům někdy nedostanou s technikou do lesů.

„S tím máme bohaté zkušenosti. Často vozy stojí přímo na lesní cestě, není možné je objet,“ potvrdil Petr Josef Zettl z Lesní správy Horní Blatná – Lesy ČR.

„Problém to není jen pro nás. Kvůli bezohledně parkujícím řidičům se do lesů v případě potřeby nedostanou ani hasiči nebo třeba záchranná služba. Například u bývalého cínového dolu, ve kterém se natáčel seriál Rapl, lidé vjížděli auty až skoro na místo. Teď už tam jsou závory,“ dodal.

Les jako skládka

Velký počet návštěvníků se odráží také v čistotě lesa. Papírky od svačiny či umělohmotné a leckdy i skleněné lahve jsou častým nešvarem. „Na několika místech jsme pro turisty vybudovali lavičky a krytá posezení. Jenže je každoročně musíme obnovovat, lidé si jich neváží, ničí je,“ doplnil.

Podle místních je v současnosti největší kumulace sběračů na cestě z města Přebuz na Jelení nebo u bývalého cínového dolu, který už je součástí přírodní rezervace. To potvrzuje i starosta Přebuzi Martin Bruoth.

„Lidí sem chodí hodně. Chtějí vidět, kde filmaři natáčeli Rapla. V poslední době je jich ale víc a víc. Je doba dovolených, rostou houby a borůvky, a tak je návštěvnost v lesích mnohem vyšší,“ řekl s tím, že vedle sběračů dělají v chráněných regionech velké škody i čtyřkolky a terénní motocykly.

Prý se tu už objevili i lidé s drony. Informaci potvrdil i Rudolf Kovařík, který právě drony označil za velmi rušivý element, jež nemá v rezervaci co dělat.

„Celých 800 hektarů Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště je nesmírně kvalitní biotop. Jsou zde unikátní mokřady, a proto každý sešlap půdy nebo hluk je pro tamní přírodu zátěž,“ vysvětlil Kovařík.