U soudu ožívají příběhy uprchlíků z Německé demokratické republiky

  15:30aktualizováno  15:30
Více než pět desítek let je starý případ, který začal řešit Okresní soud v Chebu. Nejde v něm o vinu, ani o náhradu škody. Němec Gerd Müller se na Česku domáhá morální rehabilitace.

Obhájce Lubomír Müller u českobudějovického okresního soudu. | foto: Václav Pancer, ČTK

Byl totiž před lety zatčen na základě domněnky, že se jako občan někdejší NDR chystá přes socialistické Československo uprchnout do svobodného Německa.

Následně byl dva dny protiprávně a bez řádného soudu vězněn. Kvůli doplnění podkladů do spisu bude projednávání případu pokračovat v říjnu. Soudce by v tomto termínu také rád vyslechl Gerda Müllera osobně.

Příběh dnes osmašedesátiletého Müllera se začal psát 27. května 1967. Bylo mu sedmnáct let, když se rozhodl, že v demokratickém Německu už žít nechce. Jeho cesta za svobodou vedla přes Československo.

Cesta ke svobodě skončila 300 metrů od hranice

Hranice do Čech přešel u Hohendorfu a pokračoval dál k „západnímu“ Německu. Jenže přibližně tři stovky metrů od cíle jej zastavili pohraničníci.

„Hlídka došla k závěru, že se pokusil o ilegální přechod státní hranice a vyjádřila obavu, že by mohl trestný čin dokonat. Proto jej zadržela. Gerd Müller byl uvězněn a následující den předán do NDR,“ čte ze spisu advokát Lubomír Müller, který Gerda Müllera zastupuje.

„Ne, není to můj příbuzný, je to jen shoda jmen,“ uvádí a pokračuje, že ačkoli tento příběh nebyl až tak dramatický, pro zadrženého znamenal dramatický životní zvrat. Mnoholeté vězení.

Chce zadostiučinění

 „On nyní žádá o morální zadostiučinění, o rehabilitaci, protože byl v Československu na dva dny protiprávně zbaven svobody. Nic neukradl, nikomu neublížil. Jen chtěl žít jinde,“ vysvětluje advokát Müller s tím, že když se podaří dosáhnout u soudu rehabilitace, má jeho klient nárok i na odškodnění.

„Podle zákona o soudní rehabilitaci ten nárok tady je. Ovšem z hlediska německých občanů je směšný, neboť jim přiznává 2,2 euro za den věznění. Z toho vyplývá, že v těchto případech jde především o tu morální satisfakci,“ doplňuje Müller.

Následovat budou další kauzy

Tato soudní pře je v pořadí už sedmým případem utečenců z bývalé NDR, které české soudy řešily nebo řeší. V Chebu se jedná o první veřejné slyšení, následovat by mělo dalších šest kauz. Už v červnu tu však za zavřenými dveřmi podobný příběh zazněl vůbec poprvé.

Tehdy chebský soud v neveřejném jednání uznal nárok Maximiliana Maria Hanse Meurera na soudní rehabilitaci v souvislosti s omezením osobní svobody v někdejší ČSSR.

„Meurer se nejprve pokusil z NDR vystěhovat legálně. Když se mu to nepodařilo, zvolil cestu přes Československo. Jeho cesta za svobodou však skončila u Horní Hraničné,“ vypráví advokát, kterému se podařilo kontaktovat přímo bývalé pohraničníky, kteří tehdy muže zadrželi a sepsali o tom záznam.

„Na Meurera si prý nepamatují. Potvrdili jen, že text záznamu o zadržení odpovídá tehdejší praxi a že každý občan NDR zadržený u nás, byl vydán k potrestání východoněmeckým orgánům. Z razítka je patrné, že i Meurer byl následující den předán na hraničním přechodu ve Vojtanově. Čekal ho soud a vězení,“ dodává Müller. Podle jeho slov byly takových lidí tisíce. Vracet se k této kapitole svého života však chtějí jen někteří.

Volby 2018 - výsledky

Volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu PČR proběhly 5. a 6. října. Přirpavili jsme pro vás přehledné zpracování výsledků, statistiky a komentáře.

Výsledky komunálních voleb 2018 jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do Senátu

V Karlovarském kraji ve druhém kole voleb do Senátu vyhrál v obvodu 2 - Sokolov Miroslav Balatka.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Horváth už není trenérem fotbalistů druholigového Sokolova

Sokolovský trenér Pavel Horváth.

Bývalý fotbalový reprezentant Pavel Horváth už není trenérem Sokolova. S vedením druholigového klubu se po 16 měsících...

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Ve Varech chceme rozjet bezplatnou MHD, říká kandidátka na primátorku

Andrea Pfeffer-Ferklová vedla úspěšně kandidátku hnutí ANO v Karlových Varech.

Vítězem komunálních voleb v Karlových Varech se stal nováček na politickém kolbišti. Andreu Pfeffer-Ferklovou lidé...

Další z rubriky

Na koalici v Karlových Varech se dohodlo ANO s ODS a hnutím Karlovaráci

Budoucí karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (vlevo) z vítězného...

Karlovy Vary mají dohodu o nové vládě. Koaliční smlouvu dopoledne podepsalo vítězné ANO, hnutí Karlovaráci a Občanská...

V rezervaci Soos vzniká nové návštěvnické centrum, dřevěná chata zmizí

V národní přírodní rezervaci Soos vzniká nové návštěvnické centrum. Základy...

V národní přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní začala naplno výstavba nového návštěvnického centra. Nové...

Nový vrt ve středověkém Jeronýmu odhalil původní důl, zůstane funkční

Původní šachtice zůstane v dole Jeroným zachována. Kvůli lepšímu větrání díla i...

Do původního dolu Panny Marie Pomocné se nejspíše trefili odborníci s novým vrtem, který udělali při průzkumných...

Najdete na iDNES.cz