U soudu ožívají příběhy uprchlíků z Německé demokratické republiky

  15:30aktualizováno  15:30
Více než pět desítek let je starý případ, který začal řešit Okresní soud v Chebu. Nejde v něm o vinu, ani o náhradu škody. Němec Gerd Müller se na Česku domáhá morální rehabilitace.

Obhájce Lubomír Müller u českobudějovického okresního soudu. | foto: Václav Pancer, ČTK

Byl totiž před lety zatčen na základě domněnky, že se jako občan někdejší NDR chystá přes socialistické Československo uprchnout do svobodného Německa.

Následně byl dva dny protiprávně a bez řádného soudu vězněn. Kvůli doplnění podkladů do spisu bude projednávání případu pokračovat v říjnu. Soudce by v tomto termínu také rád vyslechl Gerda Müllera osobně.

Příběh dnes osmašedesátiletého Müllera se začal psát 27. května 1967. Bylo mu sedmnáct let, když se rozhodl, že v demokratickém Německu už žít nechce. Jeho cesta za svobodou vedla přes Československo.

Cesta ke svobodě skončila 300 metrů od hranice

Hranice do Čech přešel u Hohendorfu a pokračoval dál k „západnímu“ Německu. Jenže přibližně tři stovky metrů od cíle jej zastavili pohraničníci.

„Hlídka došla k závěru, že se pokusil o ilegální přechod státní hranice a vyjádřila obavu, že by mohl trestný čin dokonat. Proto jej zadržela. Gerd Müller byl uvězněn a následující den předán do NDR,“ čte ze spisu advokát Lubomír Müller, který Gerda Müllera zastupuje.

„Ne, není to můj příbuzný, je to jen shoda jmen,“ uvádí a pokračuje, že ačkoli tento příběh nebyl až tak dramatický, pro zadrženého znamenal dramatický životní zvrat. Mnoholeté vězení.

Chce zadostiučinění

 „On nyní žádá o morální zadostiučinění, o rehabilitaci, protože byl v Československu na dva dny protiprávně zbaven svobody. Nic neukradl, nikomu neublížil. Jen chtěl žít jinde,“ vysvětluje advokát Müller s tím, že když se podaří dosáhnout u soudu rehabilitace, má jeho klient nárok i na odškodnění.

„Podle zákona o soudní rehabilitaci ten nárok tady je. Ovšem z hlediska německých občanů je směšný, neboť jim přiznává 2,2 euro za den věznění. Z toho vyplývá, že v těchto případech jde především o tu morální satisfakci,“ doplňuje Müller.

Následovat budou další kauzy

Tato soudní pře je v pořadí už sedmým případem utečenců z bývalé NDR, které české soudy řešily nebo řeší. V Chebu se jedná o první veřejné slyšení, následovat by mělo dalších šest kauz. Už v červnu tu však za zavřenými dveřmi podobný příběh zazněl vůbec poprvé.

Tehdy chebský soud v neveřejném jednání uznal nárok Maximiliana Maria Hanse Meurera na soudní rehabilitaci v souvislosti s omezením osobní svobody v někdejší ČSSR.

„Meurer se nejprve pokusil z NDR vystěhovat legálně. Když se mu to nepodařilo, zvolil cestu přes Československo. Jeho cesta za svobodou však skončila u Horní Hraničné,“ vypráví advokát, kterému se podařilo kontaktovat přímo bývalé pohraničníky, kteří tehdy muže zadrželi a sepsali o tom záznam.

„Na Meurera si prý nepamatují. Potvrdili jen, že text záznamu o zadržení odpovídá tehdejší praxi a že každý občan NDR zadržený u nás, byl vydán k potrestání východoněmeckým orgánům. Z razítka je patrné, že i Meurer byl následující den předán na hraničním přechodu ve Vojtanově. Čekal ho soud a vězení,“ dodává Müller. Podle jeho slov byly takových lidí tisíce. Vracet se k této kapitole svého života však chtějí jen někteří.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Žena zkolabovala na ulici, zachránilo ji hned několik náhod najednou

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách

Pořádnou dávku štěstí měla žena, která ve čtvrtek odpoledne v Karlových Varech zkolabovala na ulici. Stalo se jí to...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Poslankyně Vildumetzová nesplnila slib, zůstane i hejtmankou. Za část platu

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Nejpozději do konce roku slíbila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) opustit svou funkci a zůstat pouze...

Další z rubriky

Vary začnou opravovat menší mosty, jako první přijde na řadu Koptův

Koptův most na Čertův ostrov v Karlových Varech (v popředí) je jeden ze dvou...

Koptův most a most u letního kina. To jsou dva nejzásadnější projekty renovace mostních konstrukcí v majetku Karlových...

Podvodník si vymýšlel historky. Napálení lidé přišli o auta i peníze

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté chytili a obvinili podvodníka, který obelhal několik lidí vymyšlenými historkami a připravil je...

Firmy odměňují před Vánoci zaměstnance penězi i balíčky

Ilustrační snímek

Drobné dárky nebo třeba i finanční prémie. Takovými pozornostmi se před Vánoci snaží potěšit své zaměstnance velké...

Najdete na iDNES.cz