Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učni si mohou vydělat tisíce korun, stačí prostě jen sedět v lavici

  14:58aktualizováno  14:58
Začni se učit na tesaře, řezníka nebo zámečníka a můžeš ve škole za jedno pololetí dostat dva až tři a půl tisíce korun. S takovou nabídkou pro všechny školáky, kteří se třeba zrovna budou rozhodovat kam na střední školu, přijde na podzim Karlovarský kraj.

Stavební učeň při závěrečné zkoušce. O řadu učňovských oborů v Karlovarském kraji není zájem, vedení kraje proto chce zavést stipendia pro školáky, kteří si vzdělání v těchto oborech vyberou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Představitelé kraje chtějí novou výzvou udržet "vymírající" obory, o které nemají žáci 9. tříd základních škol zájem.

Na stipendia dosáhnou všichni, kteří si zvolí některou z dvanácti vybraných a tedy ohrožených profesí. Odměna má motivovat žáky, aby se do oborů hlásili. Stačí, že nebudou mít dvojku z chování, neomluvené hodiny a jejich docházka se vyšplhá aspoň na 75 procent.

Stipendijní obory

Pro koho chystá kraj odměnu

- pekař

- řezník - uzenář

- nástrojař

- strojní mechanik (zámečník)

- sklář

- truhlář

- malíř, lakýrník

- klempíř

- tesař

- zedník

- lesní mechanizátor

- výrobce a dekoratér keramiky

- strojírenství (maturitní obor)

- umělecká stavba hudebních nástrojů (maturitní obor)

Podmínky motivačního stipendia:

bez horší známky z chování, bez neomluvených hodin, aspoň 75procentní docházka. Pak jeden tisíc korun v 1. ročníku, 1 500 korun ve 2. ročníku a 2 500 korun ve 3. a 4. ročníku (vždy za pololetí)

Podmínky prospěchového stipendia (vždy tisíc korun za pololetí):

učební obory:

- 1. ročník - průměr známek do 2,2

- ve 2. až 4. ročníku - průměr do 2,0

maturitní obory:

- 1. ročník - průměr známek do 2,0

- ve 2. až 4. ročníku - průměr do 1,8

"Jsme už v takové situaci, že je úspěchem, když se škole podaří třídu třeba s budoucími truhláři otevřít. Kdyby neučila obor rok nebo dva, těžko by ho pak po propuštění učitelů oživovala," řekla vedoucí odboru školství na krajském úřadě Monika Šperglová.

Zájem o některé obory klesá na kritickou mez. Například letos se na truhláře v Integrované střední škole v Chebu hlásilo jen devět žáků. Ve Střední živnostenské škole Sokolov zůstalo 22 míst v tomto odvětví volných.

"Obáváme se toho, aby lakýrníci, malíři, řezníci a další profese nezmizely ze vzdělávací nabídky," dodala Šperglová.

Studenti si mohou odměnu ve škole jen "vysedět". K ní si ti schopnější ale přivydělají i prospěchovým stipendiem. Dostanou bonus jeden tisíc korun za pololetí, když průměr jejich známek nebude například v prvním ročníku učebního oboru horší než 2,2, u maturantů pak 2,0. Ve vyšších ročnících se nároky stupňují.

Stipendia zaplatí Karlovarský kraj

Stipendia mají podle zpracovaného návrhu vyplácet školy od školního roku 2013/14. Peníze dostanou od kraje. Návrh projedná krajská rada v září, aby ředitelé mohli s nabídkou stipendií operovat při náboru žáků.

Krajský úřad spočítal, že kdyby na finanční odměnu dosáhla polovina ze současných studentů oněch dvanácti oborů (to zhruba odpovídá docházce, neomluveným absencím a horším známkám z chování) a deset procent z nich si přilepšilo díky prospěchu, vydal by kraj ročně asi 1,5 milionu korun.

Učitelé základních škol si nejsou jisti, zda je program nastaven správně. Odhadují, že se na zámečníka či malíře přihlásí kvůli příspěvku více dětí z chudších rodin, což ale nezaručuje jejich dobré studijní výsledky.

"Stipendia by měla být rovnou podmíněna prospěchem a zárukou, že po absolvování školy budou v oboru pracovat," míní výchovná poradkyně v 6. základní škole v Sokolově Lenka Skopalová.

Podle ředitele Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově Pavla Januse je zavedení stipendií správným krokem. Jen by mělo být navázáno přímo na firmy, aby se pro ně žáci učili.

"Bylo by to výhodnější než jen anonymní podpora. Firma si studenta vybere pro konkrétní místo, vytvaruje si ho a finančně mu pomůže," uvažuje Janus.

Prospěchová stipendia se osvědčila, tvrdí ředitel Janus

Mnohé firmy ale raději sahají po levné pracovní síle dodávané pracovními agenturami z ciziny, než aby si odborníky vychovávaly. ISŠTE Sokolov loni zavedla prospěchová stipendia.

Janus tvrdí, že se osvědčila. A to přesto, že na peníze dosáhlo v druhém pololetí jen deset z více než 800 žáků. Ředitel vidí problém v neochotě dětí na sobě pracovat, v jejich horším rodinném zázemí.

S pomocí stipendií se krajská vláda chystá lákat zpět do regionu studenty vysokých škol. Zatím má ale jen obrysy toho, jak má program vypadat.

V úvahu přichází kombinace podpory sociálně slabších vysokoškoláků (asi bez ohledu na jejich obor) a odměny, kterou by vyplácel kraj napůl s konkrétními zaměstnavateli. Firmy by si tak pojistily vybrané vysokoškoláky.

"To aby se měli studenti kam vracet. Chceme zapojit také města a obce, které by nabízely absolventům bydlení," navrhuje hejtman Josef Novotný. Se stipendii přichází krajský úřad dva měsíce před volbami. Politici ČSSD měli přitom na splnění svého slibu z roku 2008 čtyři roky.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

VIDEO: Nádvoří chebského muzea ozdobila velikonoční koruna s vajíčky

Velikonoční koruna na nádvoří chebského muzea.

Na nádvoří Muzea Cheb se objevila neobvyklá slavnostní výzdoba, takzvaná velikonoční koruna. Je to svazek chvojí,...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Grafton Recruitment Praha
Inženýr dodavatelské kvality - Cheb

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz