Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učni si mohou vydělat tisíce korun, stačí prostě jen sedět v lavici

  14:58aktualizováno  14:58
Začni se učit na tesaře, řezníka nebo zámečníka a můžeš ve škole za jedno pololetí dostat dva až tři a půl tisíce korun. S takovou nabídkou pro všechny školáky, kteří se třeba zrovna budou rozhodovat kam na střední školu, přijde na podzim Karlovarský kraj.

Stavební učeň při závěrečné zkoušce. O řadu učňovských oborů v Karlovarském kraji není zájem, vedení kraje proto chce zavést stipendia pro školáky, kteří si vzdělání v těchto oborech vyberou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Představitelé kraje chtějí novou výzvou udržet "vymírající" obory, o které nemají žáci 9. tříd základních škol zájem.

Na stipendia dosáhnou všichni, kteří si zvolí některou z dvanácti vybraných a tedy ohrožených profesí. Odměna má motivovat žáky, aby se do oborů hlásili. Stačí, že nebudou mít dvojku z chování, neomluvené hodiny a jejich docházka se vyšplhá aspoň na 75 procent.

Stipendijní obory

Pro koho chystá kraj odměnu

- pekař

- řezník - uzenář

- nástrojař

- strojní mechanik (zámečník)

- sklář

- truhlář

- malíř, lakýrník

- klempíř

- tesař

- zedník

- lesní mechanizátor

- výrobce a dekoratér keramiky

- strojírenství (maturitní obor)

- umělecká stavba hudebních nástrojů (maturitní obor)

Podmínky motivačního stipendia:

bez horší známky z chování, bez neomluvených hodin, aspoň 75procentní docházka. Pak jeden tisíc korun v 1. ročníku, 1 500 korun ve 2. ročníku a 2 500 korun ve 3. a 4. ročníku (vždy za pololetí)

Podmínky prospěchového stipendia (vždy tisíc korun za pololetí):

učební obory:

- 1. ročník - průměr známek do 2,2

- ve 2. až 4. ročníku - průměr do 2,0

maturitní obory:

- 1. ročník - průměr známek do 2,0

- ve 2. až 4. ročníku - průměr do 1,8

"Jsme už v takové situaci, že je úspěchem, když se škole podaří třídu třeba s budoucími truhláři otevřít. Kdyby neučila obor rok nebo dva, těžko by ho pak po propuštění učitelů oživovala," řekla vedoucí odboru školství na krajském úřadě Monika Šperglová.

Zájem o některé obory klesá na kritickou mez. Například letos se na truhláře v Integrované střední škole v Chebu hlásilo jen devět žáků. Ve Střední živnostenské škole Sokolov zůstalo 22 míst v tomto odvětví volných.

"Obáváme se toho, aby lakýrníci, malíři, řezníci a další profese nezmizely ze vzdělávací nabídky," dodala Šperglová.

Studenti si mohou odměnu ve škole jen "vysedět". K ní si ti schopnější ale přivydělají i prospěchovým stipendiem. Dostanou bonus jeden tisíc korun za pololetí, když průměr jejich známek nebude například v prvním ročníku učebního oboru horší než 2,2, u maturantů pak 2,0. Ve vyšších ročnících se nároky stupňují.

Stipendia zaplatí Karlovarský kraj

Stipendia mají podle zpracovaného návrhu vyplácet školy od školního roku 2013/14. Peníze dostanou od kraje. Návrh projedná krajská rada v září, aby ředitelé mohli s nabídkou stipendií operovat při náboru žáků.

Krajský úřad spočítal, že kdyby na finanční odměnu dosáhla polovina ze současných studentů oněch dvanácti oborů (to zhruba odpovídá docházce, neomluveným absencím a horším známkám z chování) a deset procent z nich si přilepšilo díky prospěchu, vydal by kraj ročně asi 1,5 milionu korun.

Učitelé základních škol si nejsou jisti, zda je program nastaven správně. Odhadují, že se na zámečníka či malíře přihlásí kvůli příspěvku více dětí z chudších rodin, což ale nezaručuje jejich dobré studijní výsledky.

"Stipendia by měla být rovnou podmíněna prospěchem a zárukou, že po absolvování školy budou v oboru pracovat," míní výchovná poradkyně v 6. základní škole v Sokolově Lenka Skopalová.

Podle ředitele Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově Pavla Januse je zavedení stipendií správným krokem. Jen by mělo být navázáno přímo na firmy, aby se pro ně žáci učili.

"Bylo by to výhodnější než jen anonymní podpora. Firma si studenta vybere pro konkrétní místo, vytvaruje si ho a finančně mu pomůže," uvažuje Janus.

Prospěchová stipendia se osvědčila, tvrdí ředitel Janus

Mnohé firmy ale raději sahají po levné pracovní síle dodávané pracovními agenturami z ciziny, než aby si odborníky vychovávaly. ISŠTE Sokolov loni zavedla prospěchová stipendia.

Janus tvrdí, že se osvědčila. A to přesto, že na peníze dosáhlo v druhém pololetí jen deset z více než 800 žáků. Ředitel vidí problém v neochotě dětí na sobě pracovat, v jejich horším rodinném zázemí.

S pomocí stipendií se krajská vláda chystá lákat zpět do regionu studenty vysokých škol. Zatím má ale jen obrysy toho, jak má program vypadat.

V úvahu přichází kombinace podpory sociálně slabších vysokoškoláků (asi bez ohledu na jejich obor) a odměny, kterou by vyplácel kraj napůl s konkrétními zaměstnavateli. Firmy by si tak pojistily vybrané vysokoškoláky.

"To aby se měli studenti kam vracet. Chceme zapojit také města a obce, které by nabízely absolventům bydlení," navrhuje hejtman Josef Novotný. Se stipendii přichází krajský úřad dva měsíce před volbami. Politici ČSSD měli přitom na splnění svého slibu z roku 2008 čtyři roky.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Najdete na iDNES.cz