Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stipendium dostanou další studenti. Kraj potřebuje mladé zdravotníky

  9:15aktualizováno  9:15
Nejen tesaři, zedníci či pekaři budou mít v Karlovarském kraji od příštího školního roku nárok na stipendia. Krajští radní chtějí do seznamu přidat další obor, a to zdravotnické asistenty.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

V současné době vyučují zdravotnické asistenty dvě školy - střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická v Karlových Varech a Chebu.

„Obě tyto školy se v posledních letech potýkají s klesajícím počtem žáků, což je škoda, protože jednak nabízejí vysokou kvalitu výuky, navíc po ukončení školy mají zdravotničtí asistenti jistotu pracovního uplatnění,“ uvedl Jakub Pánik, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Stipendia se podle něj nebudou týkat jen nově nastupujících do prvních ročníků, ale i dosavadních studentů oboru.

Radost z rozhodnutí krajských radních má ředitel chebské zdravotnické školy Zdeněk Hrkal, který o podporu oboru bojoval šest let. „Myslím si, že je to výborný postup Karlovarského kraje. Je zřizovatelem Karlovarské krajské nemocnice a celorepublikově je nedostatek středního zdravotnického personálu, což víme všichni. Pro mě je to krok správným směrem,“ řekl.

Předpovídá přitom, že za pár let bude nedostatek pracovníků nejen ve zdravotnictví, ale i v sociálních službách. Proto by si podle něj zasloužily jistou pozornost i další obory.

Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové si vedení kraje od rozšíření stipendijního seznamu o zdravotnické asistenty slibuje zvýšení zájmu budoucích studentů. Na vyplácení stipendií vyčlenil kraj asi 500 tisíc korun ročně.

„Věřím, že absolventi středních zdravotnických škol po ukončení studia zůstanou pracovat zde v regionu, protože zdravotnická zařízení dlouhodobě bojují s nedostatkem nelékařského zdravotnického personálu. Proto také vítám aktivity nemocnic v kraji, které již zdravotním sestrám navýšily platy, vyplácejí náborové příspěvky či poskytují další zajímavé benefity ke zpříjemnění jejich práce,“ uvedl Jakub Pánik.

Seznam podporovaných oborů se radní rozhodli rozšířit už koncem října loňského roku. Tehdy na něj zapsali další tři, a to stavebnictví, technologii silikátů a aplikovanou chemii.

Krajská stipendia mají dva typy. První z nich je takzvané motivační a žáky odměňuje za vzornou docházku do hodin a dobré chování. Druhé je prospěchové a podmínkou získání je studijní průměr. Ten se liší podle ročníku, do kterého žák dochází, i podle typu zakončení studia. Známka z chování se do něj nezapočítává, nesmí být ale zhoršená, jinak žák o peníze přijde. Krajem podporovaných oborů je i s novým přírůstkem dvacet.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz