Ekonomka a zkušená politička Eva Valjentová je komunistickou kandidátkou na hejtmanku Karlovarského kraje.

Ekonomka a zkušená politička Eva Valjentová je komunistickou kandidátkou na hejtmanku Karlovarského kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarský kraj je bez hejtmana, dočasně ho povede kandidátka z KSČM

  • 2
Nejvyšší představitelkou Karlovarského kraje se fakticky od pondělí stává Eva Valjentová. Povede jej do doby, než zastupitelé zvolí novou hejtmanku či hejtmana. Sama je přitom jednou z kandidátek. Do funkce ji navrhuje její domovská KSČM.

Ve zcela nové situaci se po patnácti letech existence ocitl Karlovarský kraj. Sociální demokrat Josef Novotný totiž skončil k poslednímu lednu ve funkci a nahradila jej první náměstkyně Eva Valjentová z KSČM. De facto je v čele zdejšího kraje žena historicky poprvé. Říká ale, že se toho pro ni moc nemění.

„Pan hejtman už si poslední dobou vybíral dovolenou, takže na mě některé věci postupně přepadly, například řízení jednání rady. Postupně budu přebírat i další záležitosti. Těch aktivit teď ale tolik není, protože se neplánují, když tady není pan hejtman,“ uvedla.

Podle ředitele Krajského úřadu Karlovarského kraje Romana Rokůska je Eva Valjentová stále zvolenou první hejtmanovou náměstkyní a zastupuje hejtmana v nepřítomnosti.

„Na náměstka přechází i bezpečnostní rada a krizový štáb. Nepřenositelné budou jen pravomoci, které jsou vázány pouze na osobu hejtmana jako takovou. Například pokud by měl bezpečnostní prověrku na seznamování se s utajovanými skutečnostmi, tu ale doktor Novotný neměl,“ vysvětlil.

Kraj bude bez hejtmana nejméně dva týdny

Bez řádně zvoleného nejvyššího představitele zůstane kraj minimálně necelé dva týdny. 12. února totiž zasedá řádné zastupitelstvo, které by mělo novou hejtmanku či hejtmana zvolit. Jestli tomu tak bude, ale není vůbec jasné.

Poté, co sociální demokrat Josef Novotný oznámil, že opustí své křeslo, v případě potřeby zůstane neplaceným členem rady a bude se věnovat práci poslance ve Sněmovně, přišla koaliční KSČM s požadavkem, že by chtěla hejtmanské křeslo pro Evu Valjentovou.

V tu chvíli už se ale spekulovalo o tom, že sociálnědemokratickým kandidátem má být Jakub Pánik, kterého bezvýsledně vyšetřovala protikorupční policie v souvislosti se zakázkami dotovanými z ROP Severozápad.

Zástupci ČSSD a KSČM spolu kvůli tomu absolvovali dvě koaliční jednání, ovšem bez závěru. Zatímco sociální demokraté si chtějí hejtmanské křeslo udržet, pro komunisty je krajský zastupitel Jakub Pánik nepřijatelný.

„Na to, aby zastupitelé zvolili nového hejtmana, mají půl roku, to znamená do 31. července. Pak už by musely být vyhlášeny nové volby,“ popsala Eva Valjentová. Ačkoli se minulý týden vyjednávání o hejtmanském kandidátovi nekonalo, zdejší vládní partneři se na něj chystají nyní. Přesný termín však do pátku nestanovili.

Změny v krajské vládě nastávají v polovině funkčního období, kdy se měl podle koaliční smlouvy změnit poměr křesel v devítičlenné radě. Komunisté velmi těsně zvítězili v komunálních volbách a za to, že přenechali sociálním demokratům post hejtmana, měli mít po dobu prvních dvou let v devítičlenné radě pět členů, další dva roky jen čtyři.

Koaliční partneři tak musí teď kromě postu hejtmana vyřešit i to, kdo obsadí kterou židli v radě. Jisté je, že z kraje zcela odchází hejtmanův náměstek a chebský starosta Petr Navrátil, ačkoli ještě nedávno uvažoval, že by zůstal coby neplacený člen.

„Pro mě osobně nepřipadá v úvahu, abych zůstal. Rozhodl jsem se po dvouměsíční zkušenosti. Musím říct, že se nedá najednou zvládat role starosty a náměstka hejtmana,“ řekl. V krajské radě tak skončí 11. února.