V minulém roce vznikal v Karlovarském kraji i seriál Já, Mattoni o historii slavného rodu. Sadovou kolonádou prochází Tatiana Vilhelmová a David Švehlík. Diváci seriál uvidí v České televizi na podzim.

V minulém roce vznikal v Karlovarském kraji i seriál Já, Mattoni o historii slavného rodu. Sadovou kolonádou prochází Tatiana Vilhelmová a David Švehlík. Diváci seriál uvidí v České televizi na podzim. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarský kraj se stal rájem filmařů, na přání jim zajistí třeba ovce

  • 0
Seriály Rapl a Já, Mattoni nebo film Schmitke a mnoho dalších zahraničních dokumentů mají jedno společné. Natáčely se v karlovarském regionu. Za svou přívětivou tvář vůči filmařům získal kraj cenu Film Friendly 2015.

Prestižní cenu dostal Karlovarský kraj po třech letech fungování kanceláře u krajského úřadu, která zprostředkovává filmařům nabídky nejen destinací. Tvůrcům asistuje při natáčení v regionu a zároveň audiovizuálními projekty pracuje i v oblasti podpory cestovního ruchu.

Filmaři se na krajskou kancelář obrátili i s nečekanými požadavky. „Pravdou je, že už jsme zajišťovali ledacos, od sehnání odborné firmy s licencí pro demontáž a montáž svodidel, přes výpůjčku mopedu až po stádo ovcí, které se mělo objevit v jednom ze záběrů,“ přiblížil práci Petr Židlický z odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu.

Tvrdým oříškem podle něj pak spíše bývá zpřístupnění různých objektů, které si filmaři vyberou. „Často se jedná o místa, kde se hůře dohledává aktuální vlastník a pak je to trochu detektivní práce,“ řekl Židlický.

Právě on se společně s kolegy snaží, aby v kraji, kde má filmová tvorba tradici, nejen zůstala, ale i dále rostla.

Oblast s divočinou i kolonádami

„Rozmanitost Karlovarského kraje je totiž vskutku obrovská. Kupříkladu takové Krušné hory, které působí dosti tajemně, a některá místa v krajině sama o sobě vypadají jako z pohádky. Mimochodem režisér Štěpán Altrichter kdysi v nadsázce uvedl, že kdyby mohl Peter Jackson natáčet Pána prstenů v Evropě, natáčel by ho asi tady,“ uvedl Židlický.

Filmaře lákají nejen zajímavé a mnohdy unikátní přírodní oblasti, ale i hrady, zámky, církevní a technické památky a jedinečná lázeňská architektura.

Filmová kancelář

Co také umí

  • doporučit filmařům vhodné oblasti
  • zprostředkovat a předjednat potřebné kontakty od místních úřadů, policie, hasičů až třeba po Agenturu ochrany přírody a krajiny

„Ocenění je pro nás motivací k ještě aktivnějšímu přístupu v oblasti spolupráce s filmaři a producenty,“ řekl k ceně hejtman Karlovarského kraje Martin Havel, jenž ji převzal.

Filmová kancelář bude mít své místo i v právě vznikající Destinační agentuře Karlovarského kraje. Je součástí oddělení cestovního ruchu, odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu Krajského úřadu Karlovarského kraje. Proto nemá svůj vlastní samostatný rozpočet.

„Pobídky přímo nenabízí, to řeší spolupráce na celostátní úrovni s Czech Film Commission, která jednotlivé produkce následně odkazuje právě na regionální kanceláře,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Právě minulý rok byl velice silný, co se týče natáčení v regionu. Mezi nejvýznamnější díla, která na území kraje vznikla, patří bezpochyby seriál České televize Rapl. V něm si zahrálo krom herců jako Hynka Čermáka, Miroslava Etzlera či Alexeje Pyška v komparzu i několik desítek obyvatel kraje. Natáčelo se také v lyžařských areálech i v Karlovarské krajské nemocnici.

„Po téměř roční spolupráci s filmovou kanceláří Karlovarského kraje, která předčila všechna naše očekávání, se natáčení seriálu Rapl blíží ke konci. Zásluhy filmové kanceláře na projektu jsou obrovské a mnohonásobně převyšují roli asistence,“ pochvaluje si Josef Viewegh, kreativní producent seriálu.

Štáby z Ruska i Skandinávie

Filmová kancelář Karlovarského kraje má za sebou úspěšnou spolupráci s řadou dokumentaristických a filmových štábů nejen z ČR, ale také například z Ruska, Skandinávie a Asie.

„Práce jsou nyní zahájeny na dvou dílech pro Národní klenoty II, které se týkají památek indikativního seznamu UNESCO, u nás Krušnohoří a nominace lázeňských měst. V současné době jsme odeslali nové podklady ohledně lokací pro další možné filmy natáčené v regionu,“ dodala Pavlíková.

Výroční ocenění Film Friendly je od roku 2014 společnou iniciativou Asociace producentů v audiovizi, filmové kanceláře Czech Film Commission a agentury CzechTourism. Porota hodnotila spolupráci s filmaři před i během natáčení a využití filmů natočených v regionu v marketingových aktivitách.

„Díky aktivní spolupráci s Czech Film Commission, která je pro nás v tomto ohledu zásadní, se nám snad podaří přilákat další filmaře a určitě uděláme vše pro to, aby mezi nimi byli například i ti hollywoodští,“ přeje si Židlický.